TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ...


TBMM Başkanı Arınç: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali temellerini attığı Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktı. Yok oluşun eşiğinden dönerek büyük bir kararlılık gösteren milletimiz bu yolda çok mesafe kat etti. Bununla gurur duyuyoruz."

09 Kasım 2006 Perşembe

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, Atatürk'ün vefatının 68'inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Meclis Başkanı Arınç'ın mesajı şöyle:

"Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 68'inci yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum.

Milletimizin Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran Atatürk, millet iradesine dayalı çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak yep yeni bir çığır açmıştır.

Anadolu topraklarından yükselen bu bağımsızlık ve özgürlük meşalesi dünyada pek çok topluma da örnek olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali temellerini attığı Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktı. Yok oluşun eşiğinden dönerek büyük bir kararlılık gösteren milletimiz bu yolda çok mesafe kat etti. Bununla gurur duyuyoruz.

Ülkemiz, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda da çok önemli mesafeler kat etmiş bulunmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve ilk Başkanlığını yaptığı Meclisimiz, bugün de ilk günkü heyecan ve kararlılık içinde Cumhuriyetimize sahip çıkarak yoluna devam etmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün bıraktığı eserin büyüklüğü ve eşsiz anlamı milletimize gurur vermektedir. Bütün bunlar, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Kurtuluş Savaşı Önderimiz, Cumhuriyetimizin Kurucusu ve ilk Meclis Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir defa daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.