TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İŞÇİ SENDİKA VE KONFEDERASYONLARIN YÖNETİM, DENETİM VE DİSİPLİN KURULLARINA SEÇİLMEK İÇİN EN AZ 10 YIL ÇALIŞMA ŞARTI ARANMAYACAK


AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl'ün başkanlığında toplanan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Sendikalar Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını görüştü.

19 Ekim 2006 Perşembe

İşçi sendikası ve konfederasyonlarının zorunlu organlarına seçilebilmek için gerekli olan en az 10 yıl çalışmış olma şartı kaldırılıyor.

AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl'ün başkanlığında toplanan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Sendikalar Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını görüştü.

CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin, sendikalar kanununda yapılmak istenen bir maddelik düzenlemeyi olumlu bulduklarını, ancak Sendikalar Kanununda değiştirilmesi gereken birçok madde olduğunu belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral, sendikalar ile grevli toplu iş sözleşmelerine ilişkin yasaları ''12 Eylül yasaları'' olarak nitelendirdi. 12 Eylül yasalarıyla Türkiye'nin yönetilmesinin bir demokrasi ayıbı olduğunu ifade eden Meral, ''Seçim öncesi bu yasaları değiştireceğini söyleyen partiler, iktidar bile olsalar sonuca varamıyorlar. AB'nin ''şu yasaları çıkarın'' demesini mi bekliyorsunuz? Sendikalı olmak önceden işe alınırken aranan koşullar arasındaydı, şimdi işten atılma nedeni olabiliyor. Memurlara verilen hakların aynısı işçilere verilmeye başlandı. Diğer hükümetler budadı, siz kökten kuruttunuz'' diye konuştu.

''KAPI KİLİTLENDİ BALYOZ GETİRİN''
AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas, CHP'li Meral'in konuşmasını eleştirerek, sözlerine ''Kapı kilitlendi balyoz getirin'' diyerek başladı.

''Meral'in kan şekerinin düştüğünü'' söyleyen Kafkas, yasal düzenlemeyle ''bir arızanın giderildiğini'' ifade etti. CHP'li Bayram Meral ise ''Sen doktor
musun? Benim kan şekerim yok'' diyerek Kafkas'a karşılık verdi.

Sendikalar, toplu iş sözleşmeleri ve grevlere ilişkin yasal düzenlemelerde geç kaldıklarını belirten Kafkas, ''Bu geç kalmamız Meclisin yoğunluğundan
kaynaklandı. 12 Eylül artığı bu yasaların, bu dönemde giderilmesi gerekir'' dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, ''düzenlemenin tamiratta ve tadilatta hissedilen eksikliklerin giderilmesi için yapıldığını'' ifade etti.

Görüşmelerin ardından benimsenen Sendikalar Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıya göre, işçi sendikası ve konfederasyonlarının yönetim, denetim ve disiplin kurullarına seçilebilmek için gerekli olan en az 10 yıl çalışmış olma şartı kaldırılacak.

SOSYAL SİGORTALAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK
Komisyonda daha sonra AK Parti Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur'un Sosyal Sigortalar Kanunu ile Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar
Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi kabul edildi.

Benimsenen teklifle geçen yıl Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ölüm aylığı bağlama şartlarına ilişkin son bir yılda meydana gelen mağduriyetin giderilmesi için düzenleme yapıldı.

Kabul edilen teklife göre, 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyenlerin,
ölmeleri halinde hak sahiplerine aylık bağlanabilecek.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.