TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ÇELİK HAKKINDAKİ GENSORU ÖNERGESİ..


CHP tarafından verilen gensoru önergesi üzerinde, hakkındaki iddiaları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Din, imam hatip, kutsal değerlerimiz ve ortak paydalarımız üzerinden siyaset yapmak hafifliktir, basitliktir, milletimize haksızlıktır. Bunlar üzerinden siyaset yapmamak, bunlar üzerinden muhalefet yapmamak da gerekir'' dedi.

10 Ekim 2006 Salı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Din, imam hatip, kutsal değerlerimiz ve ortak paydalarımız üzerinden siyaset yapmak hafifliktir, basitliktir, milletimize haksızlıktır. Bunlar üzerinden siyaset yapmamak, bunlar üzerinden muhalefet yapmamak da gerekir'' dedi.

Çelik, TBMM Genel Kurulunda, CHP tarafından verilen gensoru önergesi üzerinde, hakkındaki iddiaları yanıtladı. Çelik, önergede, bilgi eksikliği
olduğunu vurguladı.

OKS'de 3. yerleştirme yapılmadığı için boş kontenjan kaldığı iddiasına karşı Çelik, kendi dönemlerinde hem Anadolu hem fen liseleri hem de Anadolu öğretmen liselerinin sayısının arttığını; boş kalan kontenjan sayısının 5 bin olduğunu kaydetti. Meslek liselerinde kendi dönemlerinde 195 bin yeni kapasite oluşturulduğunu, ayrıca, 529 meslek lisesi açıldığını belirten Çelik, ''Başvurup da yerleştirmediğimiz öğrenci kalmadı. Öğrenci olmadığı için boş kaldı. Bu öğrencileri özel okullara kanalize etmek isteyen iktidar, yeni okullar açar mı?'' dedi.

OKS'de 3. yerleştirmenin kamuoyu beklentisi olduğunu, ancak gelecek yıl böyle bir sorunun yaşanmayacağını ifade eden Çelik, herkesin hesabını 1 ve 2. yerleştirmeye göre yapacağını kaydetti. KKTC'deki üniversiteler de dahil üniversitelerde 43 bin boş kontenjan kaldığına işaret eden Çelik, 2. ek
yerleştirme sonucu 5-6 bin öğrencinin daha yerleşeceğini, bunun nedeninin puanların düşürülmemesi olduğunu vurguladı.

Üniversitede boş kontenjan kaldığında öğrencinin başka bir alternatifi kalmamasına rağmen, Anadolu ve fen liselerine gidemeyen öğrencilerin istemediği kadar çok sayıda seçeneği olduğunu anlatan Çelik, ''Üniversitelerdeki atıl kapasiteyi mesele kabul etmeyip, bunu gensoru önergesi haline getiren muhalif arkadaşların takdirine sunuyorum. Eğer bizim atıl kapasite oluşturmak niyetimiz olsaydı, gecemizi gündüzümüze katıp, özel hayatımızdan feragat edip Türkiye'yi dolaşmazdık'' dedi.

Çelik, bakanlığı döneminde 30 bin okul öncesi ve 30 bin bilgisayar sınıfı açıldığına işaret etti.

'MUMCU DÖNEMİNDEKİ TEFTİŞ RAPORLARI...''-
Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin ne zaman meslek lisesi dediyse, bazı kişiler tarafından bunun, ''imam hatip olarak tercüme edildiğini'' belirterek, ''Din, imam hatip, kutsal değerlerimiz ve ortak paydalarımız üzerinden siyaset yapmak hafifliktir, basitliktir, milletimize haksızlıktır.
Bunlar üzerinden siyaset yapmamak, bunlar üzerinden muhalefet yapmamak da gerekir. Din üzerinden siyaset yapmamak da...'' diye konuştu.

Gensorudaki bir başka yanlışın, başka bir okula ve yurda yerleştirme konusunda yapıldığına işaret eden Çelik,''Öğrenci A okuluna kaydolur ama B okulu pansiyonuna gidebilir'' dedi.

Talim Terbiye Kurulu ile ilgili olarak iddiaları hatırlatan Çelik, 167 kişinin görevden alındığını bildirdi. Çelik, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan
Mumcu'nun bakanlığı döneminde yapılan teftiş sonucu haklarında çeşitli tespitlerde bulunulan 167 kişiyi hazırlanan teftiş raporları doğrultusunda
görevden aldığını, önemli bir kısmının mahkeme kararıyla görevine geri döndüğünü bildirdi.

Çelik, bugüne kadarki bütün iktidarların kendilerine yakın yayınevleri ve yazarların kitaplarını yardımcı ders kitabı olarak Kuruldan geçirdiğini, bunu
kendilerinin de yapabileceklerini belirterek, ''Ama biz böyle yapmadık. Ders kitaplarının hepsinin Talim Terbiye tarafından incelenerek karara bağlanması ilkesini getirdik'' dedi.

İnternet çağında öğrencilere ''şunu görsün, bunu görmesin'' denilemeyeceğini, Genel Kurulda CHP'li milletvekillerince okunan mani ve
bilmecelerin ders kitabı içinde yer almadığını ifade eden Çelik, 100 temel eserin kültür ve sanat adamlarınca belirlendiğini anlattı.

Listede Atatürk'ün Nutku, Dede Korkut hikayeleri, Halit Ziya Uşaklıgil, Tolstoy, Balzac gibi yazarların klasiklerinin de yer aldığını ifade eden Çelik,
bunların MEB damgası vurulan kitaplar olmadığına işaret etti.

''Mantar ve süt yararlıdır'' deyip, öğrencilere bozuk süt ve zehirli mantar yedirilmesi halinde kendisine düşenin, bunun sorumlusu olan idarecilerin yakasına yapışmak olduğunu belirten Çelik, örnek verilen bazı kitapların piyasada bulunamamasıyla ilgili olarak, ''Piyasada bulunmamasının nedeni, korsan olarak adımızı bu kitapların üzerine yazdıkları ve açtığımız inceleme ve soruşturma sonucu toplandığı içindir'' dedi.

-''1144 KİŞİ ATADIM''-
Çelik, CHP'nin bütün iddialarını içeren bir kitapçık hazırladığını; bunu, öncelikli olarak kendilerine göndereceğini ifade etti. Çelik, ''O kadar yanlış
şey söylendi ki... Bir öğrencinin yurtta kaldığı zamanla ilgili neler yapması ve yapmaması gerektiği bellidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle
bölünmez ilkesine, Anayasanın başlangıcındaki temel niteliklerine aykırı olarak boykot, işgal, eylem düzenlemek ve bunlara katılmak suç sayılmıştır'' diye konuştu.

Kadrolaşma iddialarına da değinen Çelik, bakanlığı dönemimde kendi imzasıyla atanan personel sayısının 1144 kişi olduğunu belirterek, merkez teşkilatına 109 kişinin atandığını söyledi.

Bir önceki iktidar döneminde bu sayının 234 olduğuna dikkati çeken Çelik, ''Atadığım 109 arkadaşımın 43'ü İç Anadolu, 20'si Karadeniz, 11'i Akdeniz, 15 Doğu Anadolu, 12'si ise Güneydoğu Anadolu Bölgesindendir. Bu milletin 73 milyonuna aynı gözle bakmayan ve 780 bin kilometre kare olan bu toprakların hepsine aynı gözle bakmayan, bu konuda ayrımcılık ve ırkçılık yapan zihniyet ayaklarımızın altındadır'' dedi.

Kötümser insanların sadece tüneli, iyimser insanların ise hem tüneli hem de tünelin ucundaki ışığı gördüklerini anlatan Çelik, ''Tıpkı Bolu tüneli gibi, biz
hem tüneli hem de tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Sizin çizdiğiniz karamsar tablo, Türkiye'ye uymuyor ama kendi partinize uygun düşebilir'' diyerek sözlerini tamamladı.

-''BUSH'UN GÖZLERİNDEN ANLIYORSUNUZ''-
TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un, Bakan Çelik'in konuşma süresini 5 dakika uzatması üzerine CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce tepki gösterdi.

Ek konuşma süresinin uzun olduğunu ileri süren CHP'liler, sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

Bunun üzerine Yakut, CHP'lilerin vurduğu sıraların devlet malı olduğunu belirterek, sıralara zarar verilmemesini istedi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan'ın kendisine sataştığı iddiasıyla söz alan Muharrem İnce de lise 2. sınıf ders kitabında TBMM
Başkanvekili Nevzat Pakdil ile AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun devlet büyüğü olarak anlatıldığını belirtmesi üzerine, AK Parti'li
milletvekilleri alkışladı.

İnce, Başbakan Erdoğan'dan, ücretsiz ders kitabı konusunda randevu talep ederek, ''Ücretsiz ders kitapları konusunda kesinlikle yolsuzluk, usulsüzlük var.

Bundan haberiniz var mı? Bunu size anlatmak benim görevim.Bush'un gözlerinden anlıyorsunuz, sanırım benim sözlerimden de anlayacaksınız'' dedi.

Okullarda öğrencilerden cami için yardım parası toplandığını ileri süren ince, Çelik'e, ''Çoraba reklam aldınız ya... İşte bu da ayağa düştü'' dedi.

Görüşmelerin ardından, Çelik hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.