TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulunun bu haftaki çalışma süreleri ve gündemine ilişkin AK Parti grubunun kabul edilen önerisine göre, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşme ile Anayasa değişikliğine ilişkin ilk tur oylama bugün; ikinci tur oylama ise Perşembe günü yapılacak.

10 Ekim 2006 SalıDanışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine CHP grubu, gensoru görüşmelerinde gruplar adına konuşmaların 60'ar dakika olmasını, bu sürenin birden çok kişi tarafından kullanılmasını önerdi.

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, ellerindeki bilgi ve belgelerin aktarılması için 20 dakikalık sürenin yetersiz olacağını ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, yaklaşık 1 yıl önce bilgisayar ihalesine ilişkin soru önergesi verdiğini ve halen cevap alamadığını belirtti.
Eğitimle ilgili diğer önergelerine de cevap alamadıkları için denetim görevini yapamadıklarını söyleyen Şimşek, ''Sayın Bakan'ın 4 yılda kırdığı yumurta, 40'ı geçti'' dedi.

AK Parti'li milletvekillerini göstererek, ''Aranızda çocuğu imam hatip lisesinde okuyan var mı?'' diye soran Şimşek, ''İmam hatiplerde Anadolu'daki
halkın çocuğu okuyor. Sizin çocuğunuz Amerikalarda okuyor. Bu, halka ihanettir.

Allah'tan CHP var da önünüzü kesiyor'' diye konuştu.

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Cumhuriyet tarihi boyunca Manisa'ya yapılan eğitim yatırımının üçte birinin, son 4 yılda gerçekleştirildiğini kaydetti.

Seçim bölgesinde eğitimin kalitesinin arttığını belirten Bilen, Hüseyin Çelik'in Hükümetin en başarılı bakanlarından biri olduğunu savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, bu haftanın gündemine, grupların yabancı olmadığı konuları getireceklerini söyledi.

CHP'li Şimşek'in sözünü anımsatan Fatsa, ''AK Parti grubunun yaptıklarına CHP'nin engel olduğuna, önünü kestiğine inanmıyorum. Ama 50 yıldır bu ülkenin, bu milletin, CHP'nin önünü kestiğini çok iyi biliyorum'' diye konuştu.

Kabul edilen AK Parti grubunun önerisine göre, Genel Kurulda bugün, Milli Eğitim Bakanı Çelik hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağı görüşülecek; Anayasa değişikliğinin ilk tur oylaması yapılacak.

Tohumculuk Yasa Tasarısı ile Mali Suçların Araştırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı (MASAK) gündemin ön sıralarına alınacak.

Yarın saat 13.00 ile 23.00 arasında çalışacak Genel Kurul, perşembe günü saat 13.00'te toplanacak ve Anayasa değişikliğine ilişkin ikinci tur oylama tamamlanana kadar çalışmalarını sürdürecek.

Bu hafta, denetim ve sözlü soru önergeleri ele alınmayacak.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.