TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AĞAR'IN SÖZLERİNE TEPKİ...


TBMM grup toplantısına katılan AK Parti'li milletvekilleri, gazetecilerin soruları üzerine, Ağar'ın sözlerini değerlendirdi.

10 Ekim 2006 Salı

TBMM grup toplantısına katılan AK Parti'li milletvekilleri, gazetecilerin soruları üzerine, Ağar'ın sözlerini değerlendirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, sorular üzerine, Ağar'ın terörle mücadele konusunda daha önceki çözüm önerilerinin bugünle farklılık gösterdiğini belirterek, ''Kendisine sormak lazım'' dedi.

Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, ''Ağar, 'dağda silahlı çatışma yerine ovada siyaset yapsınlar' diyor. Sizin bu talep karşısında düşünceniz nedir?''
sorusuna karşılık, af konusunun ciddi olduğunu ve 1980'li yıllardan beri Türkiye'ye dolaylı ve dolaysız olarak, ''köye dönüş'' ya da ''pişmanlık yasası''
adı altında çeşitli düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Erdem, ''Her çıkardığımız yeniden terörist oldu. Bu konuları konuşurken iyi hesaplamak lazım. Yani, silahlar hep tekrar bize döndü. Adi suçlarla ilgili aflar problem getirdi. O bakımdan şu anda onun telaffuzunun doğru olmadığı kanaatindeyim'' diye konuştu.

-''AF, KOLAY İŞ DEĞİL''
AK Parti Mardin Milletvekili Beşir Hamidi, Ağar'ın terörle ilgili sözleri ve af konusunda, ''Af, kolay iş değil. Af, konuşulmadı. İyi düşünülmesi gereken bir konu... Olmalı mı olmamalı mı? Siyasiler karar verecek buna. Af, kolay bir karar değil'' dedi.

Hamidi, ''Böyle bir şey gelirse, destekler misiniz ya da bu yönde talepte bulunur musunuz?'' sorusuna, ''Hayır şahsen bulunmam. Gelirse düşünürüz. Şimdiden bir şey diyemeyiz. Hassas bir konu...'' karşılığını verdi.

AK Parti Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan da Ağar'ın sözlerini kendisine sorulması gerektiğini belirterek, ''Bölge milletvekili olarak destek verir
misiniz?'' sorusuna, ''Mehmet Bey 'destekleyin' diye bir şey söylememiş ki...'' dedi.

Zeydan, ''Bölgede yaşanan sorun için bunun çözüm olabileceğin düşünüyor musunuz?'' sorusuna karşılık da ''Siz Adalet Bakanımızı dinlediniz değil mi? Hükümetin gündeminde af konusu yok. Hükümetin gündeminde olmayan bir af konusunu konuşmak doğru değil'' diye konuştu.

Van Milletvekili Cüneyt Karabıyık ise Ağar'ın sözlerinin, ''siyasi manevra'' olduğunu ve ''kendisine sorulması gerektiğini'' söyledi. Karabıyık, şartlı
salıverme ile devletin şefkat elini uzattığını, bundan yararlananların yanı sıra yararlanmayanların da olduğunu kaydetti.

Karabıyık, ''Büyüklerimiz daha iyi bilir. Hepimizin derdi kanın dökülmemesidir''görüşünü ifade etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.