TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI


TBMM BAŞKANI ARINÇ: ''FRANSA'NIN TUTUMU, HASMANE BİR DAVRANIŞTIR ESEFLE VE ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ''


Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen başkanlığındaki Avrupa Sosyalist Partisi'nin Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili yüksek danışma grubunu kabul eden TBMM Başkanı Arınç, görüşmenin basına kapalı bölümünde Fransa'da sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifi ile ilgili gelişmeleri gündeme getirdi.

10 Ekim 2006 Salı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Fransa'nın Ermeni soykırım iddiasıyla ilgili tutumunun ''Hasmane bir davranış'' olduğunu belirterek, olayı esefle ve üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen başkanlığındaki Avrupa Sosyalist Partisi'nin (PES) Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili yüksek danışma grubunu kabul eden TBMM Başkanı Arınç, görüşmenin basına kapalı bölümünde Fransa'da sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifi ile ilgili gelişmeleri gündeme getirdi.

Lipponen'e ''Siz, eski ve tecrübeli bir siyasetçiniz'' diye seslenen Arınç, Türkiye'nin görüşlerinin ''Avrupalı dostlara'' özellikle anlatılmasını istedi.

Türkiye'nin, tarihinde hiçbir zaman, AB'ye üye olmak için bu kadar kararlı olmadığını hatırlatan Arınç, görüşmede şunları söyledi:
''Hiçbir zaman bu kadar yoğun performans göstermemiştir. Şimdi Avrupalı dostlarımızın yaptıklarına bakın... Hollanda'da, Türk kökenli vatandaşlar, 'Ermeni soykırımı yok' dedikleri için siyasetten yasaklanıyor, iki gün sonra Fransa parlamentosunda aynı yasa çıkarılmak isteniyor. Size açıkça ifade etmek zorundayım ki Fransa'nın tutumu hasmane bir davranıştır. Esefle ve üzüntüyle karşılıyoruz.
Düşünceyi ve ifade özgürlüğünü katleden bir girişimdir. Bu davranışlar, halkımızın AB'ye olan inancını sarsmaktadır. Biz, bunu istemiyoruz ve Avrupalı dostlarımıza diyoruz ki tarihte olmamış, asla kabul etmeyeceğimiz iftira niteliğindeki bu iddialara dayanarak bizimle ilişkinizi bozmayın. Akıllı davranın... TBMM, ülkesine yönelik alınacak her karara karşı gereken karşılığı vermekte gecikmeyecektir.''

''ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASI KRİTER OLMAYACAK''

Lipponen, Arınç'a ''Sayın Başkan, hassasiyetinizi ve düşüncelerinizi çok iyi anlıyorum. Türkiye'nin tam üyeliğini koşulsuz destekliyoruz. İmtiyazlı ortaklığa karşıyız'' diye cevap verdi.

Bu fikirlerini her yerde söylediklerini ve söylemeye devam edeceklerini kaydeden Lipponen, şöyle konuştu:
''Sizi temin ederim ki Ermeni soykırımı iddiası, hiçbir zaman bir kriter olmayacaktır. Biz, buna karşıyız. Sabırla, kararlılıkla, sağduyuyla AB sürecini sürdürmelisiniz. Sizin, bu süreçte merkezi bir rolünüz var Meclisin Başkanı olarak... Bu sürecin devamı için eskiden olduğu gibi yine öncülük etmelisiniz. Hassasiyetlerinizi, dostlarımıza kesinlikle ileteceğim. Üyelerimize ileteceğim. Bunların hepsi meşru çekinceler. Size katılıyorum.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.