TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ AVRUPA SOSYALİST PARTİSİ YÜKSEK DANIŞMA KURULU BAŞKANI LİPPONEN'İ KABUL ETTİ


Lipponen; "Türkiye'deki reform sürecinin bu şekilde ilerlemesinden büyük bir memnuniyet duymaktayız."

10 Ekim 2006 Salı

Avrupa Sosyalist Partisi Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Lipponen Türkiye'deki reform sürecinin bu şekilde ilerlemesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydetti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç Avrupa Sosyalist Partisi Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Paavo Lipponen ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

TBMM Başkanlık Divan Salonu'nda yapılan görüşmede konuşan TBMM Başkanı Arınç, Lipponen'in geçtiğimiz yıl da Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve kendisi ile görüşme yaptıklarını belirterek, 2005 yılında Finlandiya Parlamentosu ziyaretlerinde Lipponen'in kendilerine ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Avrupa Sosyalist Partisi Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Lipponen'in Türkiye ile yakından ilgili olduğunu söyleyen TBMM başkanı Arınç, Lipponen'e çalışmalarından ve Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Lipponen ile Türkiye'nin AB'de aldığı mesafe ve karşılaşılan bazı sorunlar konusunda görüşmeler yapacaklarını kaydeden TBMM Başkanı Arınç "Umarım Türkiye temasları yararlı olmuştur" dedi.

Avrupa Sosyalist Partisi Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Lipponen de Türkiye'de bir kez daha bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. 2005 yılında çok yararlı ve her iki tarafı memnun eden görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Lipponen "Bu görüşmeler silsilesine bir tanesini daha ekliyoruz." dedi.

TBMM Başkanı Arınç'ın Finlandiya ziyaretinin kendileri için çok yararlı olduğunu belirten Lipponen, Bu ziyarette de çok yararlı görüşmeler gerçekleştirdirdiklerini ve Meclis Başkanvekilinin de Finlandiya Parlamentosu'nun 100. yıl kutlamalarına katılmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye Yüksek Danışma Kurulu'nun Türkiye'deki mevcut durumu değerlendirme ve durum hakkında bir fikir edinmek için bu ziyareti gerçekleştirdiğini ifade eden Lipponen, "Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye'nin AB'ye katılımını destekliyor" dedi.

Türkiye'deki reform sürecinin bu şekilde ilerlemesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Lipponen "Bildiğiniz gibi müzakereler tam bir yıl önce başladı. Bu müzakereler içerisinde bir konu başlığı şuan itibariyle tamamlanmıştır. Reform süreci de devam etmektedir. Bu da memnuniyet vericidir. Reform sürecinin devam ettirilmesinde sizlerin, parlamentonun ve milletvekillerinin çok önemli rolleri olmuştur. Bu nedenle sizin göstermiş olduğunuz katkıya teşekkür etmek ve sizleri de tebrik etmek istiyorum" diye konuştu.

Parlamentonun AB çalışmaları için erken toplanmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Lipponen Meclis Başkan Arınç ile yapacakları görüşmenin içeriğine ilişkin olarak da mevcut atmosferde yeni gelişmekte olan olaylar, Katma Protokol'ün kabul edilecek olması ve mevcut durumu ile Kıbrıs görüşmeleri ve Kıbrıs'taki güven artırıcı önlemler konusunun gündeme geleceğini ve tartışılacağını söyledi.

Avrupa Birliği ve AB Sosyalist Partisi'nin Türkiye'nin Lübnan'daki Barış Gücüne katkıda bulunmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ve takdirle karşıladığını sözlerine ekleyen Lipponen "Mevcut durum her iki tarafın ortaklaşa gerçekleştireceği hususlardan sadece bir tanesine örnek teşkil etmektedir, ama önemli bir örnektir." dedi.

Görüşme, görüntü alınması ve yapılan açıklamaların ardından basına kapalı olarak gerçekleştirildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.