TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ FATSA: ''MİLLETVEKİLLERİNİN İSTİFASI, TÜRK TOPLUMUNUN HASSASİYET VE BEKLENTİLERİNE TERCÜMEDİR''


Fatsa, TBMM'de gazetecilerin, Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan istifalara ilişkin sorularını yanıtladı.

02 Ağustos 2006 Çarşamba

AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, milletvekillerinin, Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan istifalarını, ''Türk toplumunun hassasiyet ve beklentilerine tercüme'' olarak değerlendirdi.

Fatsa, TBMM'de gazetecilerin, Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan istifalara ilişkin sorularını yanıtladı.

İstifaları, ''milletvekillerinin, Ortadoğu'da, özellikle Filistin ve Lübnan'da yaşananlara gösterdiği duyarlılık'' olarak nitelendiren Fatsa, milletvekillerinin, hangi siyasi partiden olursa olsun aldıkları kararı saygıyla karşıladığını söyledi.

AK Parti grubunun, CHP grubu gibi konuyla ilgili bir karar almadığını kaydeden Fatsa, ''Diğer partilerden arkadaşlarımız, hangi hassasiyet ve gerekçeyle bu dostluk grubundan ayrılmışlarsa, bizim partimizden gruba üye milletvekillerimiz de istifa ettiler. Milletvekili arkadaşlarımızın istifasını, Türk toplumunun hassasiyet ve beklentilerine tercüme olarak da değerlendiriyorum'' diye konuştu.

Fatsa, milletvekillerinin, yaşanan olaylara karşı ortaya koyduğu bu tepkiyi, anlayış ve saygıyla karşıladığını vurguladı.

''SAĞDUYULU İNSANLARIN VİCDANINI KANATTI''
İsrail'in saldırılarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Fatsa, Kana saldırısını, sadece Türkiye'nin değil, dünyada sağduyulu hiç kimsenin onaylayamayacağını, hoş göremeyeceğini belirtti. Fatsa, ''Bütün dünyanın sağduyulu insanlarının vicdanını kanatmıştır, tasvip etmemiz mümkün değildir'' dedi.

İsrail'in, Lübnan ve Filistin'de orantısız güç kullanmasının yanlışlığına işaret eden Fatsa, yaşanan dramın sona ermesi için hükümetin elinden geleni yaptığını, Türkiye'nin üzerine düşeni aktif olarak yerine getirdiğini ve getireceğini vurguladı.

ORDU EMNİYET MÜDÜRÜ'NÜN GÖREVDEN ALINMASI...
AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, olaylı Ordu mitinginin ardından il emniyet müdürünün görevden alınmasının, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün tasarrufu olduğunu, hiçbir milletvekilinin, müdürün görevden alınmasıyla ilgili bir talebinin bulunmadığını söyledi.

Fatsa, TBMM'de gazetecilerin, milletvekillerinin, mitingin ardından il emniyet müdürünün görevden alınması için baskı yapıp yapmadığını sorması üzerine, Ordu'da, hiçbir Ordulunun tasvip etmeyeceği çirkin görüntülerin yaşandığını belirtti.

Uluslararası transit yolunun yaklaşık 10 saat trafiğe kapatılması nedeniyle çok sayıda kişinin mağdur edildiğini ifade eden Fatsa, emniyet güçlerine saldırıldığını, polis panzerlerinin taşlandığını, işyerlerinin tahrip edildiğini anlattı.

''EMNİYET MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞMEDİM''
Ordu'nun, hak etmediği bir görüntüyle gündeme gelmesinden dolayı Ordulu ve ilin milletvekili olarak üzüntü duyduğunu dile getiren Fatsa, her sağduyulu Ordulunun da kendisiyle aynı görüşü paylaştığını belirtti. Fatsa, şöyle konuştu:

''Emniyet müdürü, vali ve yetkililer ile olay anında, olayların yatıştırılması ve o süreç içinde, ben ve diğer iktidar ve muhalefet partisinden milletvekili arkadaşlarımız, değişik vesilelerle görüş alışverişi çerçevesinde görüşmelerimiz oldu. Benimle emniyet müdürü arasında böyle bir görüşme olmamıştır.

Emniyet müdürünün görevden alınması, bağlı bulunduğu genel müdürlüğün ve bakanlığın bir tasarrufudur. Hiçbir milletvekilimizin, sayın müdürümüzün görevden alınmasıyla ilgili bir talebi olmamış, siyaseten bizden böyle bir talep gitmemiştir. Olayı başka yerlere çekmek, altında başka gerekçeler aramak, siyasilere mal etmek gibi gayretler doğru değildir ve çirkindir. Olayı saptırmadır.''

Fatsa, illegal örgütlerin, yol kesme sırasında ve mitingde bunu istismar ederek, farklı eylemlere giriştiklerinin, bant kayıtlarında görüldüğünü kaydetti. Fatsa, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin çalışma yaptığını, bundan sonra olayın ayrıntılarını göreceklerini ifade etti.

''FINDIK ÜRETİCİSİNİ MAĞDUR EDENLER BELLİ''
Eyüp Fatsa, iktidar ve bölge milletvekillerinin, fındık üreticisinin mağduriyetinin sorumlusu gibi takdim edildiklerini belirterek, Fiskobirlik'in özerkliğine işaret etti.

Fiskobirlik'i, ''özerklik şartlarını yerine getirememek, üreticinin hukukunu koruyamamakla'' eleştiren Fatsa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Bakanlar Kurulundan bir heyet oluşturulduğunu anımsattı. Fatsa, bu heyetin, fındıkla ilgili alınması gereken önlemler için en geç gelecek haftanın ortasında toplanacağını bildirdi.

Fatsa, fındık üreticisi üzerinden yapılan istismarın son bulmasını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sorumlular, fındık üreticisini mağdur edenler bellidir. Bir yerde hak aranacak, demokratik tepki ortaya konacaksa, bu üreticiyi perişan, mağdur eden, alın teri ve emeğinin karşılığını, hukukunu koruyamayan, özerklik şartlarını yerine getiremeyen insanlara aittir. Bu sıkıntıyı gördüğümüz için bu yıl fındıkla ilgili, hükümet inisiyatif almıştır, alacaktır. Fındık üreticisi, alın teri ve emeğini, siyasi rant meselesi yapanlara, peşkeş çektirmeyecek. Fındık
üreticileri müsterih olsun.

Gelecek hafta, taban fiyatı, başka bir uygulama ya da arz fazlasıyla ilgili bir tasarruf mu olur, önümüzdeki hafta göreceğiz. Hükümet, duruma el koymuştur, fındık üreticileri, birtakım kişilerin, istismarcıların insafına terk edilmeyecek. Fındık üreticilerin alın teri ve emeği korunacaktır.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.