TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANVEKİLİ ALİ DİNÇER PAKİSTAN'LI ÖĞRENCİLERİ KABUL ETTİ


TBMM Başkanvekili Dinçer Türkiye ve Pakistan'ın omuz omuza adım atacağını belirterek, Pakistan'lı öğrencilere "Türkiye'yi tanıyanlar olarak siz bu işbirliğine katkı sağlayacaksınız. Artık siz Türkiye'nin Pakistan'daki elçilerisiniz." dedi.

02 Ağustos 2006 Çarşamba

TBMM Başkanvekili Dinçer Türkiye ve Pakistan'ın omuz omuza adım atacağını belirterek Pakistan'lı öğrencilere "Türkiye'yi tanıyanlar olarak siz bu işbirliğine katkı sağlayacaksınız. Artık siz Türkiye'nin Pakistan'daki elçilerisiniz." dedi.

TBMM Başkanvekili Ali Dinçer Kızılay Derneği Genel Sekreteri Muzaffer Komit ve 2005 yılında yaşadıkları deprem sonrası psiko-sosyal destek sağlamak amacıyla Kızılay tarafından Türkiye'de misafir edilen yaklaşık 40 Pakistan'lı öğrenciyi TBMM Başkanı Arınç adına kabul etti.

TBMM Tören Salonu'nda gerçekleşen kabulde konuşan TBMM Başkanvekili Dinçer rengarenk giysili Pakistan'lı öğrencilere 'Çiçek bahçesi gibisiniz, TBMM'ye güzellik kattınız' dedi.

Türkiye - Pakistan dostluğunun Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Meclis Başkanvekili Dinçer bu dostluğun Pakistan'da da çok önemle karşılandığına inandığını söyledi.

Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'nda en güçlü desteği Pakistan'dan aldığını belirten Dinçer "Çağdaş, demokratik, laik Cumhuriyetimizin kuruluşunda dışardan gelen en büyük destek Pakistan desteğidir. Bu dostluk sonsuza kadar sürecek.' dedi.

Depremin büyük acılar yaşattığını, ancak ileriye bakmak gerektiğini vurgulayan Dinçer " Hepinize başarılar diliyorum. Başarının anahtarı da çok çalışmak. Çalışarak Pakistan'a, insanlığa, dünyaya büyük katkılarınız olacak, İlerde Pakistan'ın aydın insanları olarak tekrar sizlerle karşılaşmayı umut ediyoruz." diye konuştu.

Pakistan'ın hızla kalkınıp bölgesinin en güçlü ülkesi olmasını temenni eden Dinçer 'Türkiye ve Pakistan omuz omuza adım atacaklar. Şimdi siz Türkiye'yi tanıyanlar olarak bu işbirliğine katkı sağlayacaksınız. Artık siz Türkiye'nin Pakistan'daki elçilerisiniz." dedi.

Öğrencilerin TBMM ziyaretlerinin ardından Samsun'a gideceklerini söyleyen Dinçer Samsun'un tarihi önemine dikkat çekerek "Samsun Gazi Mustafa Kemal'in kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için geldiği yer. Samsun'u beğeneceksiniz" diye konuştu.

Ankara'nın en önemli caddelerinden birinin isminin Pakistan'ın kurucusu Muhammet Ali Cinnah'ın adını taşıdığını dile getiren Dinçer "Mustafa Kemal Atatürk ve Muhammet Ali Cinnah... İkisi de dünyada ezilen milletler için önemli isimler. İkisinin de anısı önünde saygıyla eğiliyoruz." diye konuştu.

Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit de yaptığı konuşmada hamiyetperver Türk halkının yardımlarını Pakistan halkına ulaştırdıklarını belirtti.

Pakistan'da Kurban bayramında kurbanlar kestiklerini, çelik ahşap evler inşa ettiklerini ve Rehabilitasyon merkezleri kurduklarını söyleyen Komit "Rehabilitasyon ve psiko-sosyal destek amacıyla kardeşlerimizi misafir ettik." dedi.

Pakistan'lı öğrenciler adına konuşan bir öğrenci de depremde en büyük yardımı Türkiye'den gördüklerini söylerek depremde yardıma en fazla Türk vatandaşlarının gittiğini, çadır ve diğer ihtiyaç malzemelerine kadar herşey götürdüklerini söyledi.

Türkiye'de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini söyleyen Pakistan'lı öğrenci "Türklerle kardeş gibiyiz." dedi.

Konuşmaların ardından TBMM Başkanvekili Ali Dinçer Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit'e Pakistan'a gösterdikleri destekten dolayı bir plaket verdi. Pakistan'lı öğrenciler de TBMM Başkanvekili Ali Dinçer'e çiçek verdiler.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.