TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MECLİS BAŞKANI ARINÇ: "TBMM KOMŞU ÜLKE PARLAMENTOLARIYLA İŞBİRLİĞİ VE ORTAK ÇALIŞMA KONUSUNDA ÇOK YOĞUN TALEPLE KARŞI KARŞIYADIR"


TBMM Başkanı Arınç, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Parlamento Başkanları toplantısında, "Yeni ve Gelişmekte Olan Demokrasilerin Parlamentolarına Yardım" başlıklı gündem maddesi çerçevesinde bir konuşma yaptı

01 Temmuz 2006 Cumartesi

TBMM Başkanı Arınç, AB Parlamento Başkanları Konferansı'ında "Yeni ve Gelişmekte Olan Demokrasilerin Parlamentolarına Yardım" başlıklı gündem maddesi çerçevesinde bir konuşma yaptı..

TBMM Başkanı Arınç, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Parlamento Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, konferansın ikinci gündem maddesi olan, "Yeni ve Gelişmekte Olan Demokrasilerin Parlamentolarına Yardım" konusunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Arınç Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 19 Parlamentoyla İşbirliği Protokolu imzaladığını hatırlarak, bu protokoller çerçevesinde, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Afganistan gibi ülke parlamentolarıyla ortak çalışmalar yaptıklarını ve bu ülkelerdeki yasama uzmanlarına TBMM'de kapsamlı bir eğitim programı düzenlediklerini söyledi.

TBMM'de görevli uzmanların da çeşitli aralıklarla söz konusu ülke Meclislerine giderek incelemelerde bulunduklarını belirten Arınç, bu çalışmalar sonucunda ortak projeler geliştirdiklerini belirtti.

TBMM Başkanı Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü,

"Öte yandan, Meclisimiz bünyesinde kurulan Yasama Derneği aracılığı ile Türkiye'de okuyan yabancı öğrenciler Meclisimizde bir staj programına alındı. Bu staj çerçevesinde, öğrencilere yasama ve denetim faaliyetleri hakkında bilgi verildi, uygulamalı çalışmalar yaptırıldı."

Özellikle komşu ülke parlamentolarıyla işbirliği ve ortak çalışma konusunda Türkiye çok yoğun taleple karşı karşıyadır. Amacımız bu talepleri karşılamak ve ortak çalışma alanlarını genişletmektir."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.