TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

"LAJOS KOSSUTH VE 1848-1849 YILLARINDA MACAR ÖZGÜRLÜK SAVAŞI" İSİMLİ KİTABIN TANITIMINDA YAPTIKLARI KONUŞMA


16 Mart 2004 Salı

Saygıdeğer Büyükelçi,
Değerli Milletvekili Arkadaşlarım,
Değerli Konuklar,

Bugün dost ve müttefik Macaristan'ın ulusal kahramanı Lajos Kossuth 200'üncü doğum günü anısına basılan ve onun onurlu mücadelesini anlatan bu değerli tarihi biyografik kitabı tanıtmaktan büyük kıvanç duyuyorum.

Lajos Kossuth modern Macar ulusunun yaratıcılarındandır. 1848 Macar ihtilali ve özgürlük savaşının simgesi olmuştur. Macar ulusu, bağımsızlığına uzanan zaman diliminde Kossuth'un yaktığı özgürlük meşalesinin ışığının aydınlığını, ülkenin her bir köşesinde, müzelerinde ve yüreklerinde canlı tutmaktadır.

Macaristan'ın bu vatansever evladının Türk-Macar dostluğunda özel yere sahip olması bizler için de ayrı bir önem taşımaktadır.

Avusturya İmparatorluğuna karşı Macar milliyetçiliğinin başkaldırısında bayraktarlık yapan koşut bu şerefli mücadelesi sonunda Osmanlı Devleti topraklarına geçip, 1849-1851 yılları arasında Kütahya'da yaşamıştır. Bugün, o günlerde yaşadığı ev, müze olarak değerli anısını yaşatmaktadır.

Değerli Konuklar,
Türk-Macar halkları arasındaki dostluk ilişkileri, Osmanlı İmparatorluğu'nun Macar topraklarındaki 150 yıllık hakimiyetinin üzerinden geçen zaman dilimlerinde yeni olumlu boyutlar kazanmıştır.

Macar milliyetçiliğinin Avusturya İmparatorluğuna başkaldırı sürecinde ulusal kahraman Kossuth'tan önce de Osmanlı Devleti Macar direnişçilerine kucak açmıştır. Bugün Tekirdağ'da yaşadığı ev müze olan 18. Yüzyılın Macar ulusal kahramanlarından Prens Rakodsi bunlardan biridir.

Ulusal kahramanlar ülkelerinde olduğu kadar, uğruna mücadele verdikleri ülkenin dostları tarafından da daima saygıyla anılırlar.

Macar ulusal kahramanı Kossuth da, ülkemizde konuk olduğu dönemde, halen müze olan yaşadığı evle aramızda, Türk halkının gönlünde daima anılacak, Türk-Macar dostluğunun özgün simgelerinden biri olarak kalacaktır.

Türk ve Macar halkları yüzlerce yıllık geçmişe dayanan tarihi ve kültürel bağların etkisiyle karşılıklı olarak her zaman dostluk duyguları beslemektedir.

Macaristan'da özenle korunan Osmanlı Türk kültürel varlığı, kahraman olarak tanımlanan Osmanlı paşalarının mezarları, 1. Dünya savaşında ortak cephede verilen savaşta şehit düşen askerlerimizin kabirleri Macar halkının Türk ulusuna duyduğu saygı ve dostluğun anıtsal simgeleri olarak durmaktadır.

Değerli Konuklar,
Tanıtımını yapmaktan özel mutluluk duyduğum, değerli tarihçi, yazar Robert Herman'ın eseri olan Kossuth'un onurlu yaşam öyküsü kitabı, bu büyük tarihi şahsiyetin daha da iyi anlaşılmasına, tanınmasına katkıda bulunacaktır. Kitabın çevirisi başarıyla sayın yılmaz tarafından yapılmıştır.

Basımı, Macar Ulusal Kültür Mirası Bakanlığı ve Macar Bilimsel Akademisi Kitap ve Dergi Yayım Komitesinin desteği sayesinde gerçekleşmiştir.

Bu güzel ve değerli eseri bizlere armağan edenlerin hepsine en içten teşekkürlerini sunuyor, hepinizi en iyi dileklerim ve saygılarımla selamlıyorum.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.