TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ: ''NÜKLEER ENERJİNİN ASKERİ AMAÇLARLA BİR SİLAH OLARAK KULLANILMASINA KARŞIYIZ''


Kaldığı otelde Bahreynli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, nükleer enerjinin askeri amaçlarla bir silah olarak kullanılmasına karşı olduklarını, ancak barışçı amaçlarla nükleer enerji üretilebileceğini söyledi.

23 Mayıs 2006 Salı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İran'ın bölgede yeni bir kriz yaratmaması gerektiğini belirterek, ''Nükleer enerjinin askeri amaçlarla bir silah olarak
kullanılmasına karşıyız. Nükleer enerjiyi silaha çevirmek, çevresini, hatta dünyayı tehdit eder konuma gelmek bizim kabul etmeyeceğimiz bir
şeydir. Bunu İran'a çok açıklıkla söylüyoruz'' dedi.

Kaldığı otelde Bahreynli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, nükleer enerjinin askeri amaçlarla bir silah olarak kullanılmasına karşı olduklarını, ancak barışçı amaçlarla nükleer enerji üretilebileceğini söyledi. Arınç, ''Ama bunu silaha çevirmek, çevresini, hatta dünyayı tehdit eder konuma gelmek, bizim kabul etmeyeceğimiz bir şeydir. Bunu İran'a çok açıklıkla söylüyoruz'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı ile bu konuyu iki defa, İran'ın Türkiye'ye gönderdiği temsilcilerle de kendilerinin görüştüğünü anlatan Arınç, ''Onlara nükleer silah üretmemelerini, uluslararası camia ile işbirliği yapmalarını, denetime açık olmalarını, bölgede huzur ve barışı bozacak hiçbir şeye razı olmadığımızı ifade ettik'' dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun, denetim çalışmalarına destek verdiğini hatırlatan Arınç, BM Güvenlik Konseyinin, zenginleştirilmiş uranyumun silaha dönüşmemesi konusundaki taleplerini haklı bulduğunu söyledi. Arınç, İran'la komşu ülke olarak Türkiye'nin bundan endişe duyduğunu belirterek, ''Kriz bölgesinde yaşadığımıza göre, yeni bir kriz oluşturacak çabalardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Umarım bu tavsiyelerimiz yerini bulur ve İran'da nükleer enerji bir kriz olmaktan çıkar'' diye konuştu.

''IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI''
Arınç, Irak'taki durumla ilgili bir soru üzerine de Irak'ta demokratik bir yapının oluşturulmasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduğunu anlatan Arınç, ''Irak'ın bölünmesini asla kabul etmiyoruz'' dedi. Arınç, etnik ve dini farklılıklarının parlamentoda temsil edilmesi gerektiğini belirterek, seçimlerden sonra oluşan yeni yönetimin, demokratik bir yapıyla yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi.

''TİCARET HACMİ ARTIRILMALI''
Bahreyn'deki görüşmelerinde, ekonomi başta olmak üzere her konuda işbirliği yapılmasının üzerinde durduklarını kaydeden Arınç, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 60-70 milyon dolar civarında olduğunu, bunun mutlaka artırılması gerektiğini ifade etti. İki ülke arasındaki mali ve askeri ilişkilerin geliştirilmesine yönelik hükümetler düzeyinde imzalanan anlaşmalar bulunduğunu hatırlatan Arınç, bu anlaşmaların onaylanma süreçlerinin, bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade etti.

Arınç, Bahreynli yatırımcıların Türkiye'ye gelmeleri durumunda karlı işler yapacaklarını da sözlerine ekledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.