TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI VEKİLİ ALPTEKİN, GÖRME ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİLERİ KABUL ETTİ


TBMM Mermerli Salonda gerçekleşen kabulde, özürlü Barbaros Uzunöner, ''Vekilim beni tanıdınız mı?'' adlı kitabını Alptekin'e hediye etti.

23 Mayıs 2006 Salı

TBMM Mermerli Salonda İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ve özürlü öğrencileri kabul eden Alptekin, verilen destekle özürlülerin kendilerini geliştirip, hayatlarını sürdürebileceklerini söyledi. Özürlülerin eğitimi konusunda devletin, kendine düşen görevi yapmaya çalıştığını belirten Alptekin, okul sayısının artırılmasını hedeflediklerini kaydetti.

İsmail Alptekin, özürlülerin Türkiye'de ve dünyada büyük eserler ve buluşlara imza attığını belirterek, müzik, sanat ve diğer bazı alanlarda özürlülerin çok yetenekli olduğunu ifade etti.


Özürlü Milletvekili Lokman Ayva'nın özürlülerin sorunlarının çözümünde büyük mücadele verdiğini anlatan Alptekin, Meclisteki özürlü milletvekili sayısının artırılması gerektiğine dikkati çekti.

Özürlü öğrencilerle bir süre sohbet eden Alptekin, ''TBMM denilince aklınıza ne geliyor? Milletvekilleri ne yapar?'' sorularını sordu. Öğrenciler bu soruları, ''1914'ten itibaren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının verdiği mücadeleler, yaşam zorlukları aklımıza geliyor.'' diyerek cevapladılar.

Öğrencilerin ''Yönetmede en zorlandığınız oturum hangisiydi?'' sorusunu cevaplandıran Alptekin, ''Bir sınıfta 20 öğrenci var. 20 kişiyi idare etmek bile zorken, 550 milletvekilini nasıl idare ettiğimizi soruyorsunuz. İçtüzüğümüz var, o doğrultuda söz veriyoruz, konuşmada ısrar edenlere kısa bir süre veriyoruz, yine ısrar ederlerse konuştukları cihazı kapatıyoruz. Bazen bizi terletip sıkıntıya sokuyor, uzun süre kalmak bizi terletiyor'' dedi.

Özürlü Barbaros Uzunöner, milletvekillerinin mizahi anılarını içeren ''Vekilim beni tanıdınız mı?'' adlı kitabını imzalayarak, İsmail Alptekin'e hediye etti. Uzunöner'in kitabı ve özürlülere yönelik hazırlanan kitabın CD'leri özürlü öğrencilere dağıtıldı.

Uzuröner'in kitabında mizahi anıları yeralan, milletvekilleri, Hüseyin Özcan, Abdullah Erdem Cantimur, Fahri Keskin, Maliki Ejder Arvas ve Ramazan Toprak da hazır bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.