TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KEMAL ANADOL, KIYI EGE BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ, TBMM'DE KABUL ETTİ


Anadol görüşmede gündemdeki çeşitli gelişmeleri de değerlendirdi.

23 Mayıs 2006 Salı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı kendisine dava açmaya, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'yi ise istifaya çağırdı.

Kemal Anadol, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Faik Tütüncüoğlu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerini, TBMM'de kabul etti.

Anadol, Danıştaydaki saldırının ardından Mecliste yaptığı gündemdışı konuşmada, Arınç'ın ''Saldırı türbanla ilgili olamaz, türbanla ilgili olsaydı Ayfer Hanım kurşunlanmazdı'' sözüne işaret ederek, ''Sayın Meclis Başkanı, sanığa ifadesini değiştirmesi için mesaj gönderiyor'' dediğini anımsattı. Bunun üzerine Arınç'ın, ''yargı hakkını saklı tuttuğunu'' söylediğini ifade eden Anadol, sanığın, türban kararı nedeniyle saldırıda bulunduğunu söylediğini hatırlattı. Anadol, ''Hakimin, sanığın beyanı var. Görevlerini unutup, avukatlığa soyunan Bülent Arınç'ı bir an evvel, bana dava açmaya davet ediyorum. Yargı hakkını saklı tutuyordu, hiç durmasın, sözlerimde bir yanlışlık varsa hemen dava açsın'' diye konuştu.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin ise ''O kurşunu atan ile camiye gelen kalabalığın zihniyeti aynıdır'' dediğine işaret eden Anadol, Cumhuriyet hükümetinin hiçbir bakanının, bu sözü söylemeye hakkı olmadığını ifade etti.

Pepe'yi istifaya çağıran Anadol, ''İkisini aynı kefeye koyan bir zihniyet halen Bakanlar Kurulu üyesiyse demek ki laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti tehlikededir'' dedi.

İktidarın, ''yetkilerini, yerel yönetimlere devredeceği'' sözünü bir edebiyat haline getirdiğini, demagoji yaptığını savunan Anadol, ''Yetkilerini yerel yönetimlere devretmeyi bırakın, çıkardığı yasaların gereğini yerine getirmiyor. Bir eleman, araç alırken; kadro verirken, belediyeleri kendisine bir dilenci gibi, kapısında beklemesini, yalvarmasını bir politika haline getiriyor'' diye konuştu.

Anadol, işsizliğin rekor düzeye ulaştığı bir dönemde, belediye başkanlarını işten çıkarmalara mecbur bırakan kararname yayınlayan iktidarın yaptıklarının, halka zulüm olduğunu öne sürdü. Anadol, belediye başkanlarının, bu zulmün aracısı olarak kullanılmak istendiğini ifade etti.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tütüncüoğlu ise belediye ve bağlı şirketlerdeki personel sayıları ve görevlerini belirleyen norm kadro ilke ve standartlarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını eleştirdi. Bunun, belediyeleri ve belediye başkanlarını sıkıntıya soktuğunu ifade eden Tütüncüoğlu, ''Halkımıza hizmet götürürken aksamaları doğuracaktır. Hizmetlerin birçoğunun satın alma yoluyla karşılanması öngörülüyor. Bu, belediye hizmetlerinin taşeronlaşmasına neden olacaktır'' diye konuştu.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.