TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ BAHREYN BAŞBAKANI AL-KHALİFA VE ŞURA MECLİSİ BAŞKANI AL-MOUSAWİ İLE GÖRÜŞTÜ


TBMM BAşkanı Bülent Arınç ve Bahreyn Başbakanı AL-Khalife arasında yapılan görüşmede Arınç Türkiye'nin bölgede barış ve huzur istediğini; teröre karşı olduğunu vurgularken AL-Khalifa de Türkiye'ye karşı Kıbrıs konusundaki taahhütlerinden vazgeçmediklerini belirtti.

23 Mayıs 2006 Salı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bahreyn Başbakanı Şeyh Khalifa Bin Salman Al-Khalifa ve Şura Meclisi Başkanı Faisal Radhi Al-Mousawi ile bir araya geldi.

Başbakan Al-Khalifa, Arınç ve beraberindeki heyeti Başbakanlık binasına gelişlerinde kapıda karşıladı.

Al-Khalifa, Türkiye'nin parlamenter demokrasi konusundaki deneyimlerinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Seçimle oluşan Bahreyn Temsilciler Meclisi'nin başarılı çalışmalar yaptığını ifade eden Al-Khalifa, parlamenter sistemi geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Başbakan Al-Khalifa, iki ülkenin bölgede, gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek, Türkiye'nin sadece Bahreyn değil, Basra Körfezi'ndeki tüm ülkelerle geniş işbirliğinde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin körfez ülkeleri pazarlarını besleyebilecek, bu ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıda ürün ürettiğini belirten Al-Khalifa, ''Son yıllarda körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler ivme kazanmıştır. Ancak bununla yetinmemek lazım. Çalışmaların kesintisiz devam etmeli'' diye konuştu.

Bahreyn Başbakanı Al-Khalifa, ülkeler arasındaki üst düzey ziyaretlerin, çeşitli alanlardaki işbirliğinin gelişmesine olanak sağlayacağına dikkati çekti.

Bir süre önce Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın kendilerini ziyaret ettiğini anımsatan Al-Khalifa, görüşmede, Türkiye'nin Kıbrıs politikasına verdikleri desteği ifade ettiklerini söyledi.

Al-Khalifa, ''Türkiye'ye karşı Kıbrıs konusundaki taahhütlerimizden vazgeçmedik'' dedi.

''TÜRKİYE'DEN İNŞAAT MALZEMELERİ İTHAL ETMEK İSTİYORUZ''

Türkiye ile Bahreyn arasında çok alanda ortak işbirliği yapılabileceğine işaret eden Başbakan Al-Khalifa, Türkiye'den başta çimento olmak üzere inşaat malzemeleri ithal etmek istediklerini belirtti. Al-Khalifa, bu konunun Bahreyn Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldiğini ifade ederek, ''Çimento alanında Türkiye'de faaliyet gösteren firmalarla görüşmek istiyoruz'' dedi. Al-Khalifa, Türkiye'den toplu taşıma aracı ithalatı yaptıklarını da kaydetti.

Al-Khalifa, terör konusundaki tutumlarının da Türkiye ile aynı olduğunu ifade ederek, ''Türü, çeşidi, kaynağı ne olursa olsun terörü lanetliyoruz'' diye konuştu.

'KALKINMASINI TAMAMLAMIŞ MODERN ÜLKE''

TBMM Başkanı Arınç da kendisine ve heyete gösterilen konukseverlik için teşekkür etti.

Bahreyn'e ilk kez geldiğini belirten Arınç, Bahreyn'in kalkınmasını tamamlamış modern bir ülke olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bülent Arınç, hükümetler arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu kaydederek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de güçlendirilmesini istediklerini kaydetti.

Türkiye'nin bölgede barış ve huzur istediğini; teröre karşı olduğunu belirten Arınç, dış politikada Türkiye ile Bahreyn'in birlikte hareket ettiğini, bunun da önemli olduğunu vurguladı.

Arınç, Türkiye'den Bahreyn'e direkt uçak seferlerinin başlatıldığını hatırlatarak, bunun turizm ve ticaret açısından faydalı olacağını kaydetti.

TBMM Başkanı Arınç, Türk vatandaşlarına gösterilen vize kolaylığı için de teşekkür etti.

''DOĞU İLE BATIYI BİRLEŞTİREN BULUŞMA NOKTASI''

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bahreyn Başbakanı Al-Khalifa ile görüşmesinin ardından Şura Meclisi Başkanı Faisal Radhi Al-Mousawi ile bir araya geldi.

Şura Meclis binasında gerçekleşen görüşmede konuşan Al-Mousawi, Bahreyn'deki iki meclisli yapı hakkında bilgi vererek, atanmışlardan oluşan Şura Meclisi ile seçilmişlerden oluşan Temsilciler Meclisinin uyum içinde çalıştığını söyledi.

''Türkiye'ye köprü gözü ile bakıyoruz'' diyen Al-Mousawi, Türkiye'nin Doğu ile Batıyı birleştiren buluşma noktası olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Arınç da konuşmasında, Türkiye'deki parlamenter sistem hakkında bilgi verdi. Arınç, kanun tekliflerinin hazırlanması konusunda Bahreyn'li parlamenterlere seminer verebileceklerini bildirdi.

Görüşmenin ardından Arınç ve beraberindeki heyet Bahreyn Temsilciler Meclisinin haftalık oturumunu bir süre takip etti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, daha sonra Bahreyn Şura Meclisi Başkanı Faisal Radhi Al-Mousawi'nin onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Sheraton Oteli'ndeki yemeğe, Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Khalifa Bin Ahmed Al-Dahrani ve temsilciler meclisi üyeleri ile Bülent
Arınç'a Bahreyn ziyaretinde eşlik eden eşi Münevver Arınç, milletvekilleri Yüksel Coşkunyürek, Cemal Yılmaz Demir, İsmail Değerli
ve Muharrem Doğan da katıldı.

Bülent Arınç, Suudi Arabistan ile Bahreyn'i birbirine bağlayan ve 12 kilometresi deniz üzerinde olan 25 kilometrelik Kral Fahd Köprüsü'nü gezdi. Arınç'a, burada köprü hakkında bilgi verildi.

Bu arada, Arınç'ın programında gözüken Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa Al-Khalifa ile görüşmesi gerçekleşmedi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.