TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ BAHREYN TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI AL DAHRANİ İLE GÖRÜŞTÜ


TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki heyeti ''İkinci ülkenizi ziyaret etmenizden mutluluk duyuyoruz'' diyerek karşılayan Al Dahrani ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve uluslararası kuruluşlarda işbirliğinin daha da artmasına aracı olmasını diledi.

23 Mayıs 2006 Salı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Khalifa Bin Ahmed Al Dahrani ile görüştü.

Al Dahrani, Arınç ve beraberindeki heyeti, Temsilciler Meclisi binasının girişinde karşıladı.

Dahrani ile makam odasında bir araya gelen Arınç, burada yaptığı konuşmada, Bahreyn'de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi, güzel
karşılama ve içten konukseverlik için teşekkür etti.

Parlamentoların ülke halklarını temsil ettiğine işaret eden Arınç,iki ülke hükümet ve parlamentoları arasında iyi ilişkiler bulunduğunu,halklarının da birbirlerini sevdiğini ve güvendiğini söyledi.

Arınç, Bahreyn'e ilk kez geldiğini ifade ederek, son 1 yıldır Türkiye'den Bahreyn'e üst düzey ziyaretler yapıldığını anımsattı.

Bahreyn ile Türkiye arasında iş konseyi kurulduğunu, bu tür gelişmelerin, iki ülkeyi birbirine daha çok yaklaştırdığını belirten Arınç, ''İki ülkenin, her alanda işbirliği yapmasını arzuluyoruz'' dedi.

Arınç, TBMM'deki milletvekili dağılımı, komisyonlar ve çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

''İKİNCİ ÜLKENİZ...''
Al Dahrani de sözlerine, ''İkinci ülkenizi ziyaret etmenizden mutluluk duyuyoruz'' diyerek başladı. Al Dahrani, ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve uluslararası kuruluşlarda işbirliğinin daha da artmasına aracı olmasını diledi.

Bahreyn'in parlamento deneyiminin çok yeni olduğuna işaret eden Al Dahrani, Türkiye'nin, parlamento çalışmaları konusunda büyük tecrübeleri bulunduğunu, kendilerine yol gösterici olabileceğini kaydetti. Al Dahrani, Temsilciler Meclisinin 40 üyeden oluştuğunu ifade etti.

Görüşmeye, Temsilciler Meclisi üyelerinin büyük bölümü de katıldı.

Arınç, daha sonra Al Dahrani'ye el yapımı gümüş bir kase, Dahrani de Arınç'a, Bahreyn Temsilciler Meclisinin maketini hediye etti.
Arınç, görüşmenin ardından şeref defterini imzaladı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.