TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI


TBMM BAŞKANI ARINÇ "BARIŞ VE HUZURU İSTİYORUZ, TERÖRE KARŞIYIZ."


Bahreyn'deki Türk toplumu temsilcileriyle biraraya gelen Meclis Başkanı Arınç Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Ahmet Al-Dahrani'nin onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada iki ülkenin de bölgedeki sorunlara karşı benzer yaklaşımlar sergilediklerini belirterek ''Barışı ve huzuru istiyoruz. Teröre karşıyız'' diye konuştu.

23 Mayıs 2006 Salı

Bahreyn'de bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç Bahreyn'deki Türk toplumu temsilcileri ile görüştü ve Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Ahmet Al-Dahrani tarafından Arınç ve beraberindeki heyet onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Bahreyn'de yaklaşık 25 yıldır görev yapan öğretim görevlileri ile finans, gıda ve inşaat sektörü temsilcileriyle Büyükelçilik ikametgahında sohbet eden Arınç, burada yaşayan Türklerin sorunları hakkında bilgi aldı.

Bülent Arınç yaptığı konuşmada, iki ülke hükümetleri arasında iyi ilişkiler bulunduğunu, buna parlamentolar olarak katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Türkiye'nin parlamento deneyimlerini bu ülke ile paylaşacaklarını anlatan Arınç, Bahreyn'in ticari yatırım ve finans alanında büyük beklentiler içinde olduğunu gördüklerini kaydetti.

Arınç, Temsilciler Meclisi Başkanı Khalifa Bin Ahmed Al-Dahrani'nin kendisini havaalanında karşıladığını ve otele kadar eşlik ettiğini anımsatarak, bunun Türkiye'ye verilen önemi gösterdiğini bildirdi.

TBMM Başkanı Arınç, görüşmenin ardından Türk toplumu temsilcileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç aynı gün Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Khalifa Bin Ahmed Al-Dahrani'nin, ikamet ettiği Intercontinental Oteli'nde onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Meclis Başkanı Arınç'ın Türk toplumu temsilcileri ile yaptığı görüşmede ve Al Dahrani tarafından Meclis Başkanı Arınç ve beraberindeki heyet onuruna verilen Akşam yemeğinde Arınç'ın eşi Münevver Arınç ile AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli ve Anavatan Partisi Mardin Milletvekili Muharrem Doğan da hazır bulundu. Akşam yemeğine Bahreyn Şura Meclisi Başkanı Faisal Radhi Al-Mousawi de katıldı.

Arınç, yemekte yaptığı konuşmada, gösterilen konukseverliğe teşekkür etti.

Bayreyn'e, Türkiye'den parlamento başkanı düzeyinde ilk kez ziyaret yapıldığını ifade eden Arınç, parlamentoların halkları temsil ettiğini vurguladı. Arınç, ''Halkımızın dostluğunu ve kardeşliğini göstermesi acısından bu ziyarete çok önem veriyoruz'' dedi.

Arınç, Bahreyn'in bölgede güçlü, ekonomik kalkınmasını tamamlamış, istikrarlı ve demokratikleşme yolunda çok önemli adımlar atan bir ülke olduğunu söyledi.

İki ülke arasında ekonomik, eğitim ve kültür alanlarındaki ilişkilerin daha da güçlenmesini istediklerini ifade eden Arınç, bu ziyaretin bunlara vesile olmasını diledi.

Arınç, iki ülkenin de bölgedeki sorunlara karşı benzer yaklaşımlar sergilediklerini, dış politikadaki hedeflerinin de benzerlik taşıdığını belirterek, ''Barışı ve huzuru istiyoruz. Teröre karşıyız'' diye konuştu.

Arınç, iki ülkenin ekonomik kaynaklarını ve zenginliklerini birleştirmesini ve daha güçlü bir kalkınma içinde olmalarını temenni etti.

TBMM'de Bahreyn Parlamentosu ile bir dostluk grubu olduğunu belirten Arınç, ''İnanıyorum ki Bahreyn Parlamentosu'nda da Türkiye dostluk grubu kurulduğunda daha güzel ilişkiler kurulacaktır'' dedi.

Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Al-Dahrani ise, ''değerli kardeşim'' diye hitap ettiği Arınç'ın ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacağını söyledi.

Al-Dahrani, ziyaretin, yalnızca parlamentolar arasındaki işbirliğine değil, iki kardeş ülkenin tüm alanlardaki işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını kaydetti.

Ziyaretin zamanlamasının da bölgedeki gelişmeler açısından önemli olduğuna işaret eden Al-Dahrani, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.