TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ SALİH KAPUSUZ'UN BASIN TOPLANTISI...


AK Parti Konya Milletvekili Halil Ürün'ün eşiyle yaşadığı olaylarla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kapusuz, "Kamuoyundan açık bir dille özür dilediğini ifade etmiş bir şahıs, bir aile kurumuyla ilgili olarak, benim ileri değerlendirme yapmam söz konusu olamaz'' karşılığını verdi.

15 Mayıs 2006 Pazartesi 17:00


TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Kapusuz, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, AK Parti Konya Milletvekili Halil Ürün'ün eşiyle yaşadıklarının ardından, hakkında işlem yapılıp yapılmayacağı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinden alınmasının bununla ilgisi olup olmadığı sorusu üzerine Kapusuz, Ürün'ün, bir gazeteye ayrıntılı açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı. Kendisiyle görüştüğünü belirten Kapusuz, Ürün'ün, olayın aile meselesi olduğunu; eşinin şikayetinden vazgeçtiğini söylediğini ifade etti.

''Kendisi de hem eşinden hem çevresinden hem de camiamızdan, Türk kamuoyundan özür dilemiştir'' diyen Kapusuz, şöyle konuştu:

''İnsan olarak bir hata olduğunu ifade etmiştir. Aile kurumu olarak, hiç kimsenin tasvip etmediği bu ve benzeri olayların hiç kimse tarafından bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Kendisi hem kamuoyuna hem ailesine, eşine bu anlamda gerekli görüşmeleri, açıklamaları yaptıktan sonra, pişman olduktan sonra, bu konunun gündemde tutulması doğru değil.''

Kapusuz, ''Pişman oldu konu kapandı diye mi algılayalım?'' sorusuna, ''Konuyla ilgili neye göre, ne yapılabiliri sorarsanız, ben de bilmiyorum. Kamuoyundan açık bir dille özür dilediğini ifade etmiş bir şahıs, bir aile kurumuyla ilgili olarak, benim ileri değerlendirme yapmam söz konusu olamaz'' karşılığını verdi.

Bir gazetecinin, konunun şikayete bağlı olmadığını ve Ailenin Korunması Hakkında Yasaya göre, bu tür durumlarda güvenlik kurumlarının doğrudan harekete geçmesi gerektiğini söylemesi üzerine Kapusuz, ''Görevli olan savcılarımız, ilgililerse görevlerini yaparlar. Ona engel bir hal söz konusu değil. Şikayetini geri alan eşleridir. Boşanmanın söz konusu olmadığını, bu geçimsizliğin ileri boyutlara gitmeyeceğini hem eşi hem de kendisi ifade etmişler'' dedi.

''Parti içinde Ürün hakkında işlem yapılmayacak mı?'' sorusu üzerine, konuyu şu ana kadar kimseyle konuşmadıklarını belirten Kapusuz, bu akşam MYK toplantısında gündeme gelip gelmeyeceğini ise bilmediğini kaydetti.

Kapusuz, ısrarlı sorular üzerine, milletvekillerini, eşlerine karşı daha duyarlı olmaya çağıracağını belirterek, ''Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça bu tür haberlerin daha çok görüleceğini, geçmişte de bunların olduğunu'' söyledi.

-GEÇEN'İN DURUMU-

Kapusuz, bir gazetecinin, kesin ihraç istemiyle Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Hatay Milletvekili Fuat Geçen'in iddialarıyla ilgili harekete geçilip geçilmeyeceği sorusuna yanıt verirken, bundan sonraki sürecin, söz konusu kurul tarafından yürütüleceğini hatırlattı.

Tarafların iddialarının gözden geçirilerek Grup İç Yönetmeliği ve yasalar nezdinde sonuca varılacağını belirten Kapusuz, Geçen'in yeni bir iddiası olmadığını, partinin bu konuda geçmişte gerekli duyarlılığı gösterdiğini ifade etti. Kapusuz, ''Elimizde yeni bir şey de yokken, yapılacak tek şey, arkadaşımızın yeni iddiası varsa, Müşterek Disiplin Kurulu bunun gereğini yapacaktır'' dedi.

''BU KADAR BÜYÜK BİR CAMİA...''

Bir gazetecinin, ''Bingöl ve Sinop ile ilgili iddialara ilişkin bir şey yapılacak mı?'' sorusu üzerine, ''AK Parti için yasaklar, yolsuzluk ve yoksulluğun 1. öncelik olduğunu, başta genel başkan olmak üzere liderlik kadrosundaki herkesin üyeleri her zeminde bu konuda uyardığını'' hatırlatan Kapusuz, ''Bir yerde bir şey olmuşsa kesinlikle üstüne gidilmiştir'' dedi.

AK Parti'nin, teşkilatlarda ve seçimle gelmiş 100 binden fazla yöneticiye, 2 milyon 515 bin kayıtlı üyeye sahip olduğunu belirten Kapusuz, şunları kaydetti:

''Genel seçimlerde 11 milyon, yerel seçimlerde ise 13 milyondan fazla oy aldığını; oy veren her iki kişiden birinin oyunu aldığını gözönünde bulundurursanız, bu kadar büyük bir camianın elhamdülillah büyük bir ekseriyeti pırıl pırıl, dürüst, dikkatli insanlardan oluşmaktadır. Ama bunların arasına sızmış, hata, yanlış yapanlar varsa, bu konuda bütün yetkilileri uyarıyor, takip ediyor, yeri ve zamanı geldiğinde gereği neyse, onu da yapıyoruz. Ama her iddia suç olmaz. Suçlanan insanın da suçu tespit edilmemişse suçlu olarak kabul edilmeyecek, bir şey yapılmayacaktır. Ama bir yerde suç ve suçlu varsa, en küçük tereddüdümüz söz konusu değil. Sizler tarafından gündeme getirilen bir husus veya şikayet olmuşsa bunlar her zaman takip edilmiş, incelenmiştir. Nerede, ne şekilde olursa olsun... Ama rakibi en çok olan görev alanı siyasettir.''

-BAKANLARA AT HEDİYE EDİLMESİ-

Kapusuz, bakanlara at hediye edilmesini nasıl gördüğünü soran bir gazeteciye yanıt verirken, ''Basında okuduğumdan başka bir şey bilmiyorum. Arkadaşlarla konuşma fırsatım olmadı. Arkadaşların kendisine sormuş olmanız, konuya açıklık getirilmesi açısından daha isabetli olur'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Bunu etik buluyor musunuz, bu kadar yüksek fiyatlarla hediye kabul edilmesini...'' sorusuna karşılık Kapusuz, ''Doğrusu, at olunca çok ileri bir şey söylemek istemiyorum. Zannedersem bir atın bakım masraflarını bilmeden değerlendirme yapmak kolay olur. Atların yük olarak taşınabilmesi, mali külfet olarak çok kolay bir şey değil. Kanaatim odur ki arkadaşlarımız, onu sembolik olarak kabul etmişlerdir. Belki ilgili kurumlara hediye edilecektir. Kendilerine sorup doğru bilgi almanız daha isabetli olur'' diye
konuştu.

-''BAZEN TENKİDİMİZİ HAK EDEN YÖNLERİ OLACAK''-

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görevdeki 6. yılını doldurduğunu hatırlatan bir gazetecinin, bu süreye ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Kapusuz, şunları söyledi:

''Beraber olduğunuz insanlarla uyumlu olduğunuz, anlaştığınız anlaşmadığınız hususlar vardır. Mutabakat sağlanan, sağlanmayan noktalar vardır. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir hukuk devletidir.

Kurum ve kuralları vardır. Herkes görevinin başındadır. Görevler icra edilirken, doğru olan yanlış olan uygulamalar olduğu gibi, hoşunuza giden gitmeyen uygulamalar da bulunabilir. Ama biz Sayın Cumhurbaşkanı ile bu işleri yürütüp götürüyoruz, bu devam edecek. Süresi bitinceye kadar Sayın Cumhurbaşkanı makamında görevine devam edecek, yasalar nezdinde yapılması gerekenleri yapmaya çalışacak. Bazen bizim tenkidimizi hak eden yönleri olacak. Onun bize, belki ikaz, uyarı olarak ifadeleri olacaktır. Herkes kurallar içerisinde görevinin başında olacaktır. Onun için bu konuda, özelde olması gereken bir takım değerlendirmeleri genelleyerek böyle karşılıklı, birbiriyle uğraşan, didişen ve mücadele eden görüntünün dışında, uyumlu ve yapılacakların da hukuk çerçevesinde, halkın tercihleri istikametinde olmasını tercih ederiz.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.