TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

YOKSULLUĞUN AZALTILMASINDA MİKROKREDİ UYGULAMASI...


Mecliste, ''Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler'' konulu konferansa katılan Prof. Dr. Muhammed Yunus ile AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, ortak basın toplantısı yaptı.

15 Mayıs 2006 Pazartesi 12:30

Yoksul insanların desteklenmesine yönelik mikrokredi uygulamasının fikir babası Bangladeşli Prof. Dr. Muhammed Yunus, ''Mikrokredi uygulamasıyla, insanlara ümit vermekteyiz. İnsanlar, kendi yaşadıkları karanlıktan ışığa ulaşmak için bir yol olduğunu görmektedirler ve bu yoldan ilerlemektedirler.

Bu insanlara destek olmamız gerekiyor. Böylece ekonomik adaletsizliği kaldırmış oluyoruz'' dedi.

Mecliste, ''Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki üzenlemeler'' AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül konulu konferansa katılan Prof. Dr. Yunus ile, ortak basın toplantısı yaptı.

Yunus, Diyarbakır'da 2003 yılında başlatılan mikrokredi uygulamasının başarılı olup olmayacağı konusunda başlangıçta bazı tereddütleri olduğunu, ancak projeye gösterilen yoğun ilginin kendisini cesaretlendirdiğini söyledi. Akgül'ün, Diyarbakır'da uygulanan programın arkasında kararlı bir şekilde durduğunu anlatan Yunus, mikrokredi uygulamasının başarılı olabilmesi için insanların sorumlu davranmaları gerektiğini belirtti. Yunus, ''Türkiye'de 3 yıl sonra mikrokredi uygulamasının, Bangladeş'ten daha başarılı yürüdüğünü görmekteyiz'' dedi.

Yoksulluğun, yoksul insanlardan kaynaklanan bir sorun olmadığını, sistemden kaynaklandığını ifade eden Yunus, insanoğlunun sorumlu davranması durumunda yoksullukla mücadelede başarılı olunacağını kaydetti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya'nın, mikrokredi uygulamasının kurumsallaşması için yapılan çalışmalarla ilgili sorusu üzerine Yunus, uygulama için kurumsallaşmanın çok önemli olduğunu; Pakistan, Vietnam, Uganda, Venezüella, Bangladeş gibi ülkelerin bu yönde banka ve finans kurumları oluşturarak adımlar attıklarını anlattı.

Dünyada mikrokredi uygulamalarının dışında kalan milyonlarca insanın, bankalara ulaşamadıklarını ifade eden Yunus, bu kişilerin hayatlarında bankaların hiçbir etkisi olmadığını kaydetti. Yunus, ''Bizim önerdiğimiz, yapmaya çalıştığımız şey, hayatlarında bankaların olmadığı insanları bir şekilde bu sisteme dahil ederek, onların kendi mevduatlarını bu banka içinde değerlendirebilmektedir ve bu değerlendirme ile o insanlara belli açılımlar sağlamaktır'' diye konuştu.

TERÖR VE YOKSULLUK
Terörün önlenmesi için mikrokredi uygulamasına bir vizyon çizilip çizilmediğine yönelik soru üzerine Yunus, terörizmle beraber birçok şeyin nedeninin yoksulluk olduğunu söyledi. Yunus, ''Hiçbir şeyi olmayan, korku içinde yaşayan, kendilerini sisteme bağlı hissetmeyen insanların, bu alanda çalışmalarının olduğunu bilmekteyiz. Bu işin kökeninde yoksulluk, cahillik ve eğitim eksikliği var. Siyasi ve ekonomik adaletsizliğin, insanları bu alandaki yönlendirmelere doğru ittiğini düşünüyorum'' dedi.

''Bu duyguları yaşayan insanlar, sitemin sorunlarını çözmediğini görmekte ve sistemin ötesinde kendi sorunlarını çözmeye çalışmaktadırlar'' diyen Yunus, şöyle devam etti:

''Mikrokredi uygulamasıyla, insanlara ümit vermekteyiz. İnsanlar, kendi yaşamlarının zorluklarından, kendi yaşadıkları karanlıktan ışığa ulaşmak için bir yol olduğunu görmektedirler ve bu yoldan ilerlemektedirler. Kararlı bir şekilde bu insanların arkasında durmamız, destek olmamız gerekiyor. Böylece ekonomik adaletsizliği kaldırmış oluyoruz.''

-''TEK BAŞINA İLAÇ OLDUĞUNU SÖYLEMİYORUM''-

Muhammed Yunus, mikrokredi uygulamasının, ekonomik adaletsizliğin önlenmesi için bir araç olup olamayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken de mikrokredinin, sorunları tek başına çözemeyeceğini, ancak sorunların çözümünde araçlardan biri olduğunu söyledi. Yunus,
''Mikrokredinin tek başına bir çözüm, bir ilaç olduğunu, sorunların tamamını çözebileceğini söylemiyorum. Bu sorunları ele alırken, mikrokrediyi 'unutmayın' diyorum'' diye konuştu.

-FUNDAMENTALİZM VE YOKSULLUK-

Yoksulluğun azaltılması ile fundamentalizmin azaltılması arasında paralellik görüp görmediğinin sorulması üzerine Yunus, kadınlar güçlendikçe fundamentalizmin şansının azaldığını belirterek, Bangladeş'te kadınların oy kullanmasıyla fundamentalist partinin
sandalye sayısının düştüğünü anlattı.

Yunus'un destek oldukları ailelere ''oy verin'' dediklerini ifade etmesi üzerine AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, projede bir yönlendirmenin olmadığını, katılımcılığının sağlanmasının desteklendiğini söyledi.

Akgül, ''Diyarbakır'daki mikrokredi uygulamasını, asla parti faaliyeti olarak yapmıyoruz'' diyerek, yoksul kadınlar başta olmak üzere ihtiyacı olan herkese yardım yapıldığını sözlerine ekledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.