TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BANGLADEŞLİ PROF. DR. YUNUS: ''FAKİRLİK, SADECE MÜZELERDE YERİNİ ALMALIDIR''


Prof. Dr. Yunus, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından TBMM'de düzenlenen ''Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler'' konulu konferansta konuştu

15 Mayıs 2006 Pazartesi 13:00

Mikrokredinin fikir babası olarak tanınan Bangladeşli Prof. Dr. Muhammed Yunus, fakirliğin sadece müzelerde yerini alması gerektiğini belirterek, ''Türkiye, fakirliğin bulunmadığı ilk ülke olabilir'' dedi.

Prof. Dr. Yunus, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından TBMM'de düzenlenen ''Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler'' konulu konferansta konuştu.

Fakirlikle mücadelenin, dünyada herkesin önünde duran ve en acil çözülmesi gereken konu olduğunu belirten Yunus, 1 milyardan fazla insanının, hayatlarını yetersiz beslenme, yetersiz sağlık ve sosyal güçsüzlük içinde sürdürdüğünü anlattı.

Fakirlikle mücadelede ümitsiz olmamak gerektiğini vurgulayan Yunus, Bangladeş'te de fakirlik olduğunu, ders verdiği üniversite yerleşkesinin çevresindeki köylerde durumun aciliyetini gördükten sonra bir şeyler yapılması gerektiği hissine kapıldığını ifade etti.

Ders verdiği üniversitenin yerleşkesine yakın bir köyde, 27 dolarlık meblağ için tefecilerin kurbanı olan insanları gördüğünde, bunu kendi cebinden karşılama yoluna gittiğini anlatan Yunus, ilk olarak banka ile fakir insanlar arasında ilişki kurduğunu, teminatsız alınan kredilerin de zamanında geri ödendiğini kaydetti.

1983 yılında kurduğu Grameen Bankası'nın bugün 6 milyondan fazla fakir insana kredi verdiğini ve geri ödemelerin yüzde 99 düzeyinde olduğuna işaret eden Yunus, bankanın bu işlemleri yaparken, aynı zamanda karlı bir kuruluş haline de geldiğini söyledi. Bankanın 1998 yılından beri iç piyasadan kredi almadığını, finansman açısından kendi kendine yeterli olduğunu belirten Yunus, fakir ailelere gelir getirici faaliyetler için mikrokredi, konut edindirme kredileri, öğrenci kredileri ve mikroişletme (girişimci) kredileri verildiğini anlattı.

DİLENCİLERE DE KREDİ
Bankanın, dilencilik yapanlara, bu durumdan kurtulmak için kredi verdiğini, bugüne kadar 70 bin dilencinin bu programa katılarak, aldıkları kredilerle iş sahibi olduğunu anlatan Yunus, ayrıca ''Köy Telefon Programı'' ile internet imkanına sahip cep telefonları temin edilerek, bununla telefon hizmeti satıldığını anlattı. Yunus, halen bu şekilde çalışan 200 binden fazla ''telefoncu bayan'' olduğunu söyledi.

Grameen Bankası'ndan kredi alanların yüzde 56'sının yoksulluk sınırı içinde olduğunu anlatan Yunus, mikrokredi kullananlarda; gelir artışı, daha iyi beslenme, iyi konut imkanı, daha düşük bebek ölümü ve düşük doğum oranı, çocuklar için daha iyi eğitim, kadınların ekonomik ve sosyal yönden güçlendiğinin görüldüğünü kaydetti.

-HUKUKİ DÜZENLEMELER-

Mikrokredinin, Bangladeş dışında başka ülkelerde de uygulandığına dikkati çeken Yunus, bunun dünya genelinde yaygınlaşması için hukuki düzenlemeler yapılması gerektiğini savundu.

Yunus, mikrokredi için yeterli finansman bulunamadığına işaret ederek, ''Bunda; bir ülkede mikrofinans kuruluşları oluşturulması yönünde inisiyatif yetersizliği,mikrofinans kuruluşlarının mevduat kabulünün engellenmesi, hukuki düzenlemenin eksikliği, anlaşılır ve açık bir çerçevenin olmaması rol oynuyor'' dedi.

Muhammed Yunus, mikrokredinin yeterli düzeyde kurumsallaşamadığına işaret ederek, bunun milli finans sistemiyle entegre edilmesi için gerekli hukuki ve düzenleyici çerçevenin olması gerektiğini anlattı. Mikrokredinin etkili olmasının altında, sosyal amaçlara ulaşmak için piyasa ilkelerini kullanmasının yattığını belirten Yunus, ana amacı sosyal sorunları ele almak olan ve yeni bir ticari işletme türü olan sosyal ticari işletmeler geliştirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

-''FAKİRLİĞİN OLMADIĞI BİR DÜNYA...''-

''Fakirlik, sadece müzelerde yerini almalıdır'' diyen Yunus, gelecek kuşakların fakirliği müzelerde görmesi gerektiğini vurguladı. Fakirliğin olmadığı bir dünya oluşturulabileceğine inancını dile getiren Yunus, ''Yapmamız gereken tek şey, her insanın içindeki enerjinin ve yaratıcılığın ortaya çıkmasına yardımcı olmaktır. Bu bir kez yapıldığında, fakirlik çok hızlı şekilde kaybolacaktır'' dedi.

Türkiye'de mikrokredi uygulamalarına da işaret eden Yunus, fakirliğin azaltılmasındaki liderliğinin, hem bölge hem de dünya için ışık olduğunu söyledi. Yunus, ''Türkiye, fakirliğin bulunmadığı ilk ülke olabilir. Siz de yoksulluğu müzeye kaldırabilir, uygun politikalarla fakirliğin hakkından nasıl gelindiğini gösterebilirsiniz. Türkiye'nin, bunu başarabileceğine inanıyorum. Bunun için gerekli potansiyele ve güce sahiptir'' dedi.

Konferansın açış konuşmasını yapan AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Aziz Akgül de Türkiye'de mikrokredi uygulamalarından 3 bin 200 kişinin yararlandığını, bunların, aileleriyle birlikte 20 bin kişiyi oluşturduğunu söyledi. Kredilerin geri dönüş oranının yüzde 100 olduğuna işaret eden Akgül, konunun kurumsallaşması için yasa teklifi hazırladığını hatırlattı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, daha sonra Yunus'a Meclisin teşekkür belgesi ve plaketini verdi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.