TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ, MİKROKREDİ'NİN FİKİR BABASI OLARAK BİLİNEN BANGLADEŞLİ PROFESÖR MUHAMMED YUNUS ONURUNA BİR YEMEK VERDİ


Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül ve Bangladeşli Prof. Muhammed Yunus, yemek öncesinde birer konuşma yaptılar.

15 Mayıs 2006 Pazartesi 13:00


TBMM Başkanı Bülent Arınç, bugün TBMM'de düzenlenen 'Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler' konulu konferansa katılan Bangladeşli Prof. Muhammed Yunus onuruna bir yemek verdi. Yemeğe Bangladeşli konuk Muhammed Yunus, projenin Türkiye'deki ev sahibi ve uygulayıcısı Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, ANAVATAN Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu, AGİT Par. Asamblesi Türk Grubu Başkanı Nevzat Yalçıntaş ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Bir konuşma yapan, Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül, konferansa verdiği destek için TBMM Başkanı Bülent Arınç'a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, çalışamayacak kadar yaşlı, engelli, durumda olanlara yardımcı olmanın devletin olduğu kadar herkesin insani görevi olduğunu söyleyerek; mikrokredi insanların kendi kendilerine ve onurlu bir şekilde imkan sağlayan bir uygulamadır, buna inanıyorum" dedi. Akgül, konuşmasında Türkiye'ye gelerek büyük destek sağlayan Bangladeşli Prof. Muhammed Yunus'a da teşekkür etti.

"Türkiye'ye davet edilmiş olmaktan onur duyduğunu" belirten Prof Yunus ise, "sizlere kendi yaşadıklarımdan, hissettiklerimden parçalar aktardım. Bangladeş büyük afetlere maruz kalmış bir ülkedir. Herşeyin kaybedildiği durumlarla karşılaştık. Ülkemizde görülmemiş büyüklükte felaketler meydana geldi. Ama toplumun inancını kaybetmemesi önemlidir. Herşeyimizi nasıl kaybedersek kaybedelim, yeniden başlayabileceğimizi öğrendik. Mikrokredi sayesinde bizler hayatımızı yeniden kazandık" dedi.

"Ulusların zenginliğini gösteren, ülkedeki zenginleri mevcut durumları değil, ülkedeki yoksulların durumudur" diyen Yunus, yoksulluğu bir anda ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını, ancak yapılanların durumu bir nebze de olsa iyileştirmek için bunlar birer adım olduğunu söyledi.

Bangladeşli Profesör, iki ülke arasındaki dostluğun ve kardeşliğin çok eskiye dayandığına dikkat çekerek, "dostluğumuz sadece fikri değil, Bangladeş'in en ücra köyündekiler bile Türk tarihini, Osmanlı Devleti'ni bilir, bizim Türkiye'den ilham alacağımız çok şey var" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.