TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

'YOKSULLUĞUN AZALTILMASINDA MİKROKREDİNİN ROLÜ ve GEREKLİ HUKUKİ DÜZENLEMELER' KONULU KONFERANS TBMM'DE YAPILDI


TBMM Başkanı Arınç; "Acaba tüm dünya, daha doğduğu anda açlık, susuzluk ve yoksullukla yüzleşmek zorunda kalan çocukların gözlerindeki acının yakıcılığından rahatsızlık duymuyor mu?"

15 Mayıs 2006 Pazartesi 11:00

TBMM'de düzenlenen 'Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler' konulu konferansa katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, açılışta bir konuşma yaptı.

Mikrokredinin fikir babası olarak tanınan Bangladeş Grameen Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Muhammed Yunus'un da katılımıyla gerçekleştirilen konferansa, projenin Türkiye'deki ev sahibi Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül de katıldı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, konuşmasında insanlığın ve toplumun huzurunu tehdit eden en temel sorunların başında yoksulluğun geldiğini söyleyerek, "Dünya kaynaklarının dengesiz dağılımı sonucunda ortaya çıkan yoksulluğu insanlığın ortak suçu olarak değerlendiriyorum" dedi.

Bir çok ülkede en temel ihtiyaç maddelerinin bile bulunamadığını belirten Arınç, aşırı yoksulluğa dikkat çeken Arınç, sözlerine şöyle devam etti: "Kişisel hırslar ve tüketim çılgınlığı yüzünden, bugün modern dünya onuru kırılan, acı içinde hayatını kaybeden insanların dramına şahit oluyor. Tarihe baktığımızda bir çok gelişmiş ülkenin, yoksulluğun kavurduğu toplumların kaynaklarının üzerinde yükseldiğini görüyoruz. Yetersiz beslenmeye bağlı ölümlere çare üretmekten uzak kalan insanlık, lüks yaşama ve kitlelerin katliamına neden olabilecek silahlara trilyon dolarlar harcayabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde en sıradan kabul edilen lüks harcamaların bedeli, yoksul toplumların temel besin kaynaklarını karşılamaya fazlasıyla yeterlidir. Maalesef baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojiye, bilime rağmen yoksulluk hala tüm insanlığın ve ülkemizin en büyük ortak sorunu olmayı sürdürüyor. "

Hesapsızca tüketilen kaynakların yoksulluğu çoğalttığını belirten Meclis Başkanı, bu olumsuz durumun herkese sorumluluklar getirdiğini ve herkesin vicdanında bunun ağırlığını hissetmesi gerektiğini söyleyen Arınç; Herkesin Prof. Yunus'un tecrübelerinden daha fazla yararlanmaya ihtiyacı olduğunu düşündüğünü belirtti.

Mikrokredi projesinin dünyada büyük ilgi gördüğünden bahseden TBMM Başkanı, bu projenin Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül'ün çalışmalarıyla Türkiye'de hayata geçirildiğini söyleyerek verilen uygulanan kredilerden söz etti. Arınç; "Yoksullar Bankası'nın kurucusu Sayın Muhammed Yunus'un sağladığı büyük destekler sonucunda mikro kredi uygulaması şu anda, Diyarbakır başta olmak üzere Siirt, Şanlıurfa, Van ve Batman da uygulanıyor. Verilen krediler, tarımdan hayvancılığa, ticaretten el sanatlarına kadar bir çok alanda yoksulluğu derinden yaşayan vatandaşlarımıza umut oldu" diyerek, projeye ağırlıklı olarak kadınların ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kendisini en çok etkileyenin kredilerin geri ödenme oranları olduğunu belirten Arınç; "Dünya çapında mikro kredi imkanlarından yararlanan insanlardan yüzde 98'si geri ödemede bulunurken ülkemizde bu rakam yüzde yüzdür. Yoksul insanlarımızın kadirşinaslığını gösteren bu çarpıcı rakam mikro kredi uygulamasının sağlıklı yürüdüğünü de ortaya koymaktadır" dedi.

Projenin ülkemizde hayata geçmesini sağlayan Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül ve Muhammed Yunus başta olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür eden TBMM Başkanı, yoksullukla mücadele konusunda TBMM'nin her zaman hassas davrandığını belirten Arınç, bu projenin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir çok yoksul insanın derdine bir nebze olsun derman olacağına inandığını belirtti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.