TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ, 466. MANİSA ULUSLARARASI MESİR FESTİVALİ'NE KATILDI


Manisa'da bu yıl 466. kez düzenlenen ve ilk kez uluslararası nitelikte yapılan Manisa Mesir Festivali, mesir macununun Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden halka saçılması töreniyle sona erdi.

26 Mart 2006 Pazar

Şenliğin son gününde, valilik önünden Sultan Camii'ne kadar düzenlenen kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe, TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt, Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, AK Parti Manisa milletvekilleri Mehmet Çerçi, Hüseyin Tanrıverdi, Süleyman Turgut, Hakan Taşçı, İsmail Bilen, Uşak Milletvekili Alim Tunç, Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar ile İsveç, İtalya, Bosna Hersek'in Ankara büyükelçileri, Macaristan ile Japonya'nın büyükelçilik temsilcileri, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık katıldı.

Mehter takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşünde Hafsa Sultan'ı Manisa Lisesi mezunlarından Gözde Narlıdere, nedimesini ise Fatih Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisi Burçin Karakum canlandırdı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşte, temsili Osmanlı şehzadeleri de halkı selamladı. Vatandaşlar da şehzadelere çiçek ve alkışlarla karşılık verdi.

Bu yıl ilk kez uluslararası boyut kazandırılan kortej yürüyüşüne, Rotary Kulübü'nün öğrenci değişim programı kapsamında Manisa'da bulunan 6 okyanus aşırı ülkeden 40 öğrenci de katıldı.

Yaklaşık 2 kilometrelik mesafede 45 dakika süren kortej yürüyüşü, Sultan Camii önünde öğlen namazı vakti sona erdi.

MESİR SAÇIMI
Öğlen namazının ardından, festivalin en renkli bölümüne geçildi. Protokolün halka tanıtılmasının ardından, Manisa'da yetişen ve görev yapan temsili şehzadeler 3. Mehmet, 1. Mustafa, 1. Murat, 2. Selim, 3. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman halka kendilerini tanıttı.

Törende daha sonra Sultan Camii önünde kurulan platformda, Leman Sam'ın canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi ve Yavuz Sultan
Selim'in eşi Hafsa Sultan, Enis Fosforoğlu'nun canlandırdığı mesir macunun mucidi Merkez Efendi'yi huzuruna kabul ederek, kendisine şifa kaynağı olan mesirin beratını verdi. Bu macunun Sultan Camii minarelerinden her yıl baharın gelişiyle birlikte halka saçılmasını buyuran Hafsa Sultan, saçım işlemini, ''Merkez Efendi buyruğumdur, bana şifa olan bu macun bundan sonra da halkıma saçıla. Saçıla ki halkım şifa bula. Saçıla ki şifalı macun halkın derdine deva olsun, hastalar şifa bulsun'' sözleriyle başlattı.

Merkez Efendi ve müritleri tarafından mesirin halka saçımı sırasında, vatandaşlar atılan macunlardan kapabilmek için yoğun çaba gösterdi. Bu esnada yaşanan izdihamda ezilme tehlikesi geçirenler oldu.

''I LOVE YOU HOCA''
Mesir macunundan daha fazla kapabilmek isteyen halktan kimileri şemsiyelerini ters çevirerek şanslarını artırma yoluna giderken, kimileri de mesiri atan Merkez Efendi ve müritlerine, ''I love you hoca'' diye tezahürat yaparak, mesirin bulundukları bölgeye doğru saçılmasını istediler.

Saçım sırasında yaşanan izdiham nedeniyle yabancı elçilik temsilcilerinin büyük sıkıntı yaşadığı gözlendi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesir kapma yarışına büyük bir sevinçle katıldı. Arınç, saçılan mesirlerden 37'sini kapmayı başarırken, bunlardan bazılarını, mesir kapamayan büyükelçilik temsilcilerine verdi. Arınç, 37 mesir kapmasını, ''Bugün çok bereketli bir gündü'' sözleriyle değerlendirdi.

TARİHÇESİ
466 yıldır kutlanan şenliklerle halka saçılan mesir macununun tarihçesi şöyle:

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan, Manisa'da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan sultanın yaptırdığı Sultan Camii Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, hastalara macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine, kağıtlara sardırılan macunun, Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yılın 21 Mart'ında Sultan Camii önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Şenlikleri doğar.

41 ÇEŞİT BAHARAT
Hoş ve lezzetli kokusu olan mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep gördü.

Mesir macununun yapımında anason, meyan balı, çivit, çöp çimi, çörekotu, darı, galanga, hardal, havlıcan, Hindistan cevizi, Hindistan çiçeği, hıyarşembe, kakule, karabiber, karanfil, kimyon, kişniş, zaferan, meyan balı, kebabe, karahalil, limon tuzu, udülkahır, iksir şekeri, topalak kökü, mürrüsafi, portakal çiçeği, portakal kabuğu, ravent, raziyane, safran, sakız, kara halile, sarı halile, sinameki, tarçın, topalak, vanilya, zencefil, zerdeçöp ve günbalı kullanılıyor.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.