TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI


TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ BULGARİSTAN SAVUNMA BAKANI VESELİN BLİZNAKOV'U KABUL ETTİ


TBMM Başkanı Arınç, Türkiye ile Bulgaristan arasında çok dostane ilişkiler bulunduğunu belirterek 'Hem AB'de hem de ticaret alanında birbirimizin en yakın ortağı durumundayız" dedi.

16 Mart 2006 Perşembe

TBMM Başkanı Bülent Arınç Bulgaristan Savunma Bakanı Veselin Bliznakov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı görüşmede Türkiye ve Bulgaristan'ın NATO ve AB'deki ortaklığı vurgulandı.

Meclis Başkanı Arınç, Türkiye ile Bulgaristan arasında hem hükümetler hem de parlamentolar düzeyinde çok dostane ilişkiler olduğunu belirterek "Hem AB'de hem de ticaret alanında birbirimizin en yakın ortağı durumundayız." dedi.

Parlamentolararası ilişkilerin de iyi düzeyde olduğunu ifade eden Meclis Başkanı Arınç; "Parlamentomuzda en güçlü dostluk gruplarından biri Bulgaristan Parlamentosu dostluk grubudur. Bulgaristan Parlamentosu'nda da aynı dostluk güçlü biçimde mevcut ve dostluk grupları birbirlerini sık sık ziyaret ediyorlar." diye konuştu.

İki ülke arasındaki resmi ziyaretleri de hatırlatan Meclis Başkanı Arınç "Cumhurbaşkanımız çok yakında zamanda Bulgaristan'a ziyarette bulundu. Bugüne kadar Bulgaristan'dan gelen pek çok konukla görüşme imkanı buldum. Bunların içerisinde Bulgaristan Genel Kurmay Başkanı Nikole Kolev de vardı. En son Bulgaristan Başkaban'ı Stanişev ülkemizi ve parlamentomuzu ziyaret etmişti." dedi.

Bulgaristan Parlamento Başkanı Georgi Prinkski ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Arınç, Haziran ayında Parlamento Başkanı'nın daveti üzerine Bulgaristan'a ziyarette bulunacağını söyledi.

"TAI'DEKİ YÜKSEK TEKNOLOJİDEN ÇOK ETKİLENDİM"

Bulgaristan Savunma Bakanı Veselin Bliznakov da Türkiye ile Bulgaristan arasında son zamanlarda aktif ziyaretler yapıldığını belirterek "Bu ziyaretlerin çok faydalı olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.

İki ülkenin NATO alanında iyi ilişkilerinin olduğunu söyleyen Bulgaristan Savunma Bakanı Bliznakov "NATO üyeliğimiz sürecinde Türkiye'nin desteklerine çok teşekkür ediyoruz. AB üyeliği çerçevesinde ortak çalışmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Türkiye'nin AB sürecini desteklediğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ziyaretinde TAI'deki yüksek teknolojiden çok etkilendiği ifade eden Bliznakov ziyaretlerindeki misafirperverlikten dolayı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e de teşekkür etti.

Görüşme görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak gerçekleşti.

Meclis Başkanı Arınç'ın kabulünün ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Bliznakov ve beraberindeki heyete Genel Kurul Salonu'nu gezdirdi.

EDİRNE'DEKİ SEL FELAKATİ

Kuliste, gazetecilerin, Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması nedeniyle Edirne ve çevresinde yaşanan sel felaketine ilişkin sorularını yanıtlayan Veselin Bliznakov, sel felaketiyle mücadele için özel bakanlık oluşturduklarını söyledi.

Felaketin, Türkiye ve Bulgaristan dışındaki komşu ülkeleri de etkilediğini belirten Bliznakov, ''Bulgaristan Hükümeti olarak, gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. Edirne'deki sel felaketi dolayısıyla üzgünüm. Bulgaristan'da da çok bölge su altında kaldı. Doğayla mücadele etmek zor. Gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz'' diye konuştu.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.