TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNÜN 67. YILI...


Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, Atatürk'ün başlattığı kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi, milli egemenlik anlayışı ile ortaya koyduğu ilke ve inkılapların; Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşuna, kalıcılığına ve yükselmesine temel oluşturduğunu söyledi.

09 Kasım 2005 Çarşamba

Korkmazcan, Atatürk'ün ölümünün 67. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Atatürk'ü anmanın, O'nu yaşatmak için yapılan duygusal bir değerlendirme olmadığını ifade eden Korkmazcan, şöyle devam etti:

''Çünkü geçen 67 yıl, Atatürk'ün Türk ulusunun gönlünde ne kadar güçlü bir şekilde yaşadığını kanıtlamıştır. Bu dönemde, ulusumuzun duygu dolu Atatürk sevgisi, aynı zamanda, bir ulusal bilince ve tarih sentezine dönüşmüştür. Dolayısıyla Atatürk'ü anmak, O'nu ulusça bu bilinçle yaşatmak anlamını kazanmıştır.

Yüce Atatürk'ün başlattığı kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi, hiç tereddüt etmeden kabul ettiğimiz milli egemenlik anlayışı, ortaya koyduğu ilke ve inkılaplar; Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu, kalıcılığı ve yükselmesine temel oluşturmuştur.''

Türk ulusunun, gönlündeki Atatürk sevgisiyle laik ve demokratik cumhuriyete olan bağlılığıyla ve muasır medeniyet seviyesinin üzerine yükselmek azim ve kararlılığıyla umutla, güvenle tarihsel yolculuğuna devam edeceğini bildiren Korkmazcan, mesajında şunları kaydetti:

''Atatürk'ü ve fikirlerini her zamankinden daha çok anlamak ve anlatmak zorundayız. Tarihi değerlendirmeler yapılırken, sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek için ele alınan zaman kesitinin bütün şartlarının iyi bilinmesi gerekir. Bugün Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan birtakım çevrelerce yürütülen çalışmalara ve tartışmalara baktığımız zaman, ya bilgisizlik ya da kasıtlı olarak bu kuralın ihmal edildiğini görmekteyiz. Atatürk'ü hatırlamak ve hatırlatmak, Türk milletinin kararlılığını ve karakterini hatırlatmak demektir;'Yurtta sulh, cihanda sulh' diyerek, milli birlik ve beraberlik ruhuna inanmak demektir; diğer dünya devletleri ve milletleriyle barış ve güven içerisinde bulunurken, milli menfaatlerimizden asla taviz vermemek demektir.

Onu ölümsüzlüğe uğurladığımız günün yıldönümünde hepimize düşen büyük görev, Atatürk'ü en büyük eseri Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak ve Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımaktır.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.