TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ: "YÜCE ÖNDER'İN BIRAKTIĞI ESERİN BÜYÜKLÜĞÜ MİLLETİMİZE GURUR VERMEKTEDİR. CUMHURİYETİMİZİN BAŞARILARI, GELECEĞİMİZE GÜVENLE BAKMAMIZI SAĞLAMAKTADIR"


Arınç, Büyük Önder Atatürk'ün ölümünün 67. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

09 Kasım 2005 Çarşamba

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve ilk Başkanlığını yaptığı Meclisimiz, bugün de ilk günkü heyecan ve kararlılık içinde Cumhuriyetimize sahip çıkarak yoluna devam etmektedir'' dedi.

Arınç, Büyük Önder Atatürk'ün ölümünün 67. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bülent Arınç, Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıldönümünde rahmet ve saygıyla andığını belirtti.

Atatürk'ün, Türk Milleti'nin Anadolu topraklarından silinmek istendiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandırdığını ve millet iradesine dayalı çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu hatırlatan Arınç, mesajında, şunları kaydetti:

''Anadolu topraklarından yükselen bu bağımsızlık ve özgürlük meşalesi ve onun büyük ateşleyicisi, dünyada pek çok topluma da örnek olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali kurduğu Cumhuriyet'i çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktı. Cumhuriyetimizin ilk yıllarını yokluk içinde geçiren milletimiz, bugün dünyanın sayılı devletlerinden biri olan Türkiye'de yaşamanın sevinç ve gururunu yaşamaktadır.

Ülkemiz, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda da çok önemli mesafeler kat etmiş bulunmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve ilk Başkanlığını yaptığı Meclisimiz, bugün de ilk günkü heyecan ve kararlılık içinde Cumhuriyetimize sahip çıkarak yoluna devam etmektedir.

Yüce Önder'in bıraktığı eserin büyüklüğü milletimize gurur vermektedir. Cumhuriyetimizin başarıları, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin Kurucusu, ilk Meclis Başkanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.''

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.