TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

DANIŞMA KURULU...


TBMM Danışma Kurulu'nda, CHP'nin, Anavatan Partisi Kars Milletvekili Selami Yiğit'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyanın bugünkü Genel Kurul toplantısında ele alınması yönündeki teklifi kabul edilmedi.

09 Kasım 2005 Çarşamba

TBMM Danışma Kurulu, Meclis Başkanı Bülent Arınç başkanlığında toplandı.

Toplantıya, AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile Anavatan Partisi'ni temsilen Kars Milletvekili Selami Yiğit katıldı.

Koç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ANAVATAN'lı Selami Yiğit'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin tekliflerinin, TBMM'nin bugünkü Genel Kurul toplantısında ele alınmasını istediklerini belirtti.

Dokunulmazlık konusunun, siyasetin ''yumuşak karnı'' olmaya devam ettiğini ifade eden Koç, ''İktidar partisinin bu konuda ne kadar kaçacağını merak ediyoruz'' dedi.

Toplumun, temiz, hesap verebilir ve şeffaf bir siyaset özlemini her zaman dile getirdiğini kaydeden Koç, şöyle konuştu:

''CHP, bu konudaki ısrarlı siyasi talebini, takibini dile getirmeye devam edecek. Bizim talebimiz, o milletvekilinin kendisi, kişiliği ya da siyasi tutumuyla ilgili değil. CHP daha önce kendi grubundan da bu şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili dosyaları genel kurula getirdi, ancak iktidar partisinin oylarıyla reddedildi. Artık bu tutumun değişmesini istiyoruz. Sadece biz değil, toplum istiyor bunu.''

Haluk Koç, Danışma Kurulu'nda kabul edilmeyen bu tekliflerini, grup önerisi olarak Genel Kurul'a getireceklerini söyledi.

TOPLANTIYA YİĞİT DE KATILDI
Sadullah Ergin de ne üzerinde uzlaşacaklarını bilmeden toplantıya katıldıklarını söyledi. CHP'nin bu tutumunu eleştirdiğini dile getiren Ergin, ''Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırıyorlar ama kurulda ne görüşüleceğini toplantıda öğreniyoruz'' dedi.

Toplantıya, ANAVATAN grubu adına ilginç bir rastlantı sonucu, CHP'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği Selami Yiğit'in katıldığını kaydeden Ergin, şöyle devam etti:

''Herhalde Sayın Yiğit bunu bilseydi, toplantıya kendisi gelmezdi.CHP'nin, bir devlet sırrı gibi bunu son dakikaya kadar saklamasını anlamlı bulmuyorum. Muhalefet partileri, gündemi önceden öğrenemediklerini ifade ediyorlar. Oysa ki biz, muhtemelen bir hafta önce muhalefet partilerine gündemi duyuruyoruz. Hele hele Danışma Kurulu istemişsek, kurulda ne istediğimizi, ne teklifi getireceğimizi diğer gruplarla paylaşıyoruz. Siyasi nezaket de bunu gerektirir diye düşünüyorum. CHP'nin bu önerilerine katılmadık ve uzlaşı da olmadı.''

''BENİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU''
Milletvekili Selami Yiğit de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Danışma Kurulu'na, partisinin Hatay Milletvekili Züheyir Amber'in katılmasının planlandığını, ancak son dakikada bir değişiklik yapılarak kendisinin katıldığını söyledi.

Hakkındaki bu konunun normal bir prosedür olduğunu ifade eden Yiğit, CHP'nin Danışma Kurulu'nu toplama isteminin, kendisi hakkındaki dokunulmazlık dosyasının bugünkü genel kurul gündemine getirilmesiyle ilgili olduğunu, toplantıda öğrendiğini kaydetti.

Yiğit, ''Olay çok şık olmadı. Benim için de sürpriz oldu, şaşırdım, ancak üzülmedim. (Çekimseriz) dedim'' diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.