TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ: ''TÜRK DELEGASYONU AVRUPA KONSEYİ ÇALIŞMALARINDA HER ZAMAN BAŞARILI VE ATAK OLMUŞTUR''


Arınç, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden'i kabulde yaptığı konuşmada, "AKPM Başkanı Linden Türkiye'nin, AB müzakerelerine başlaması gerektiğini en objektif biçimde söyleyen başkan olmuştur. Kendilerine müteşekkiriz'' dedi.

09 Kasım 2005 Çarşamba

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden ile görüştü.

Arınç, Linden'i Meclis Başkanlık Divanı Şeref Kapısı'nda karşıladı. AKPM Başkanı Linden'in yeni görevi sıfatıyla Türkiye'yi ilk kez ziyaret ettiğini belirten Arınç, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu ortaklarından, üyelerinden biri olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin 12 milletvekilinin Parlamenter Asamblesi'nde görev yaptığını belirten Arınç, bu grubun başkanlığını da AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan'ın yürüttüğünü söyledi.

''Avrupa Konseyi'nin çalışmalarında, Türk delegasyonu, her zaman başarılı ve atak olmuştur'' diyen Arınç, delegasyonda görevli milletvekillerinin, konseyin bütün faaliyetlerinde önemli görevler üstlendiğini, çok başarılı çalışmalar yaptığını ifade etti.

AKPM Başkanı Linden'in Avrupa Konseyi'nde çok eskiden beri görev yaptığına dikkati çeken Arınç, ''Türkiye'nin, AB müzakerelerine başlaması gerektiğini, AB'nin 17 Aralık'taki kararlarına bağlı kalması gerektiğini en objektif biçimde söyleyen başkan olmuştur. Kendilerine müteşekkiriz'' diye konuştu.

AKPM Başkanı Linden, Türkiye'de bulunmaktan ve TBMM Genel Kurulu'na hitap edecek olmaktan ''onur duyduğunu'' ifade etti.

Türkiye'nin AB müzakere sürecinde şimdiye kadar sürdürülen işbirliğin bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Linden, ''3 Ekim, AB ve Türkiye için son derece önemli bir tarihti. Bundan sonrakiizleme sürecinde de Türkiye'ye destek ve yardımlarımızı sürdüreceğiz''
diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.