TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

SHP'Lİ SAYAR: ''İSTANBUL'DA AZ BULUNAN YEŞİL ALANLARA CAMİ YAPILMAK İSTENİYOR. İBADETHANEYE İHTİYAÇ VARSA İMAR PLANINDA AYRILAN YERE YAPILMALI''


SHP Genel Başkan Yardımcısı Sayar, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, ''mimari ve statik projeleri yapılmadığı için birer oyuncak gibi olan yapı taslaklarıyla İstanbul'a 5 milyar dolar geldiği palavraları sıkıldığını'' savundu.

09 Kasım 2005 Çarşamba

SHP Genel Başkan Yardımcısı, Amasya Milletvekili Mustafa Sayar, İstanbul'da az bulunan yeşil alanlara cami yapılmak istendiğini belirterek, ''İbadethaneye ihtiyaç varsa imar planında ayrılan yere yapılmalı'' dedi.

Sayar, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, ''mimari ve statik projeleri yapılmadığı için birer oyuncak gibi olan yapı taslaklarıyla İstanbul'a 5 milyar dolar geldiği palavraları sıkıldığını'' savundu.
Mustafa Sayar, yüzde 50 arsa payı karşılığı yerli müteahhitlerin iş yaptığı bölgede, yüzde 20'lik Dubai antlaşmasının ''başarı'' diye sunulduğunu ifade etti.
İstanbul'da az bulunan yeşil alanlara cami yapılmak istendiğini söyleyen Sayar, ''İbadethaneye ihtiyaç varsa imar planında ayrılan yere yapılmalı'' diye konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki son istifaların, rant kavgasının dışa yansıması olduğunu öne süren Sayar, şöyle devam etti:

''İbadethaneler, kuleler, köprüler, geçitler mutlaka yapılmalıdır.Ama imara, plan, projeye, teknik şartnamelere, ekonomik kriterlere, ihale şartnamelerine uygun yapılmalıdır. Getirileri de başta depreme karşı önlemler olmak üzere, İstanbul'un gönenci ve İstanbulluların refahı için harcanmalıdır.''

''ÜNİFORMA GİBİ KULLANILIYOR''
TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, dün Plan ve Bütçe Komisyonu'nda türbanla ilgili yaptığı açıklamaların anımsatılması üzerine Sayar, türbanın, kamu alanında yasaklandığını kaydetti.

Sayar, ''Ülkemizde baş bağlamanın ötesinde, üniforma gibi kullanılıyor. Biz, bunun için türbana karşıyız'' dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.