TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ: "DENİZLİ'DEKİ OLAY YANLIŞ VE ÜZÜCÜDÜR"


Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ufuk Özertem ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahen Tüzün'ü kabulunde konuşan Arınç, milletvekillerinin söz ve davranışlarında çok dikkatli davranmaları gerektiğini kaydetti.

19 Ekim 2005 Çarşamba

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, Denizlispor - Vestel Manisaspor futbol maçında çıkan olayları kastederek, "Denizli'deki olay yanlış ve üzücüdür" dedi.

Saat 15.15'de Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ufuk Özertem ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahen Tüzün, Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Dernek Başkanı Mustafa Çulcu ve Futbol Federasyonu Başkan Vekili Şekip Mosturoğlu'nu kabulünde konuşan Arınç, milletvekillerinin söz ve davranışlarında dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

Özertem, Tüzün ve Çulcu'nun son günlerde bazı üzücü olayların yaşandığını ve bazı milletvekillerinin de bu olaylarda yer aldığını hatırlatarak, Meclis Başkanı olarak kendisinden yardım istediklerini belirtmeleri üzerine, Arınç, şunları söyledi:

"Konunun üzerinde hassasiyetle duruyorum. Spor vazgeçilmez bir uğraş. Sporda zeka, kabiliyet ve ahlak ön planda olmalı. Büyük Atatürk'ün de hedef gösterdiği gibi. Ülkemizde sporun hemen hemen bütün dalları var. Sadece futbolla ilgili olarak söylemiyorum ama, diğer dallarda da Türkiye, özellikle son yıllarda söz sahibi olmaya başladı. Ama futbol, seyircisiyle de, taraftarıyla da, kulübüyle de, basını ve medyasıyla da milyonların bizzat her günün her saatini onunla ilgili olarak geçirdiği bir spor dalıdır"

Spordaki olumsuzlukların tespit edilmesi ve giderilmesi amacıyla bu yıl Meclis'te Ankara Milletvekili Haluk İpek'in başkanlığında bir araştırma komisyonu kurulduğunu, bu komisyonun önemli bir çalışma yaptığını ve komisyon raporunun Meclis'te onaylandığını hatırlatan Arınç, "komisyon raporunu inceledim ve çok güzel tespitler yapıldığını gördüm" dedi.

Arınç, bunları gören, bunları araştıran bir Meclis'ten bazı milletvekillerinin olumsuz davranışlarda bulunmasının kendisini çok üzdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"İsim vermeye de gerek yok. Zaten basın isim de vererek bunları deşifre etti. Ben bir Meclis Başkanı olarak Meclis'in ve milletvekillerimizin itibarına, saygınlığına çok büyük önem veriyorum. Çünkü milletvekili, milletin vekili olarak, onun egemenliğinin temsilcisi olarak, Meclisimiz de milletin meclisi ve demokrasinin kalbi olarak saygın olmalı ki demokrasimiz güçlensin, halkımız, bir temsil makamı olarak meclisi görsün ve kabul etsin"

Bunun için bir dizi tedbir aldıklarını ve çok iyi bir noktaya doğru gittiklerini ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekillerimiz, sade vatandaştan artı olarak bir de topluma örnek almalılar, bütün hareketleriyle, davranışlarıyla, tutumlarıyla örnek olma, lider olma, onu en güzel şekilde temsil etme gibi ayrı bir sorumluluğu da var. Biz bu noktada önemli mesafe alırken ve önemli çalışmalar yaparken maalesef bazı arkadaşlarımızın spor dışındaki bazı olaylarda da sorumsuzca davranmaları bizi üzmektedir. Biz bu konuda kendilerini uyarıyoruz. Bu davranışlarından vazgeçmeleri gerektiğini, topluma örnek olmak gibi bir sorumlulukları olduğunu ifade ediyoruz. Buna itiraz da etmiyorlar. Ancak ne varki toplum içerisinde maalesef sayıları giderek de artan bir biçimde olumsuz sahneler medyamızda yer alıyor, halkımız buna şahit oluyor, infaal duyuluyor ve arkadaşlarımız meclisi temsil ettikleri için yanlız şahısları için değil, meclis adına bir olumsuz puan meydana getiriyor."

Arınç, bunlardan bir tanesinin Denizli'de oynanan maçla ilgili olduğuna işaret ederek, "Denizli'de Vestel Manisaspor olmasa da bir başka takım da olsa aynı şeyi söyleyeceğim" diyerek şunları kaydetti:

"Bir futbolcunun maç içindeki kasti veya maksadını aşan maç içindeki bir davranışı sebebiyle bir futbolcu ayağı kırılır ve saha dışına çıkarılır. Buna tepki olarak bağıranlar olur, belki slogan atanlar olur, bazı el, kol hareketleri olur. Ama maalesef bir milletvekilimizin bununla da yetinmeyip elindeki pet şişeyi o olayı yapan o hareketi yapan futbolcuya isabet edecek şekilde atması, diğer bazı milletvekillerinin de ona teşvik etmeleri ve daha sonra da bu olayı savunmaları fevkalade yanlış ve üzücüdür. Futbolcunun veya hakemin hiçbir tavrı veya davranışı bu tür olaylar için haklı bir sebep teşkil etmez. Bunun söyleneceği, şikayet edileceği başka platformlar vardır ve olmalıdır. Yani bir futbolcuya kızarak futbolcuya şişe atmanın veya başka şekilde eylemde bulunmanın ve bunu adeta bir kahraman edasıyla sahiplenmenin çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Hiçbirimiz, ilimizin veya ilçemizin futbol maçı oynanırken burada olaya kendimizi kaptırarak yakışıksız davranışta bulunmamız hiçbir zaman haklı değildir. Ben bu arkadaşlarımızı, bu davranışları sebebiyle doğrusu kınıyorum ve yanlış buluyorum. Hiçbir olay, böyle bir davranışı haklı göstermez. Futbol Federasyonu ve ilgili kuruluşlar gerekli tedbirleri alırlar ve bununla yetinirler."

Mardin'de oynanan maçta meydana gelen olayla ilgili Mardin Bağımsız Milletvekili Süleyman Bölünmez'le görüştüğünü ve olayla ilgili bilgi aldığını da anlatan Arınç, Bölünmez'in hakeme karşı yakışıksız bir davranışta bulunduğunu açık yüreklilikle kabul ettiğini, ancak Türk Bayrağına karşı herhangi bir saygısızlığının sözkonusu olmadığını söylediğini kaydetti.

TBMM Başkanı Arınç, bütün bu olayları rica ile önlemenin mümkün olmadığını belirterek, Meclis İçtüzüğü'nün değiştirilmesinden daha önce söz ettiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Meclisimizin yeni İçtüzüğü'ne bir madde koyacağız. O maddede bir etik kurul oluşturuyoruz. Ve etik kurul, milletvekillerimizin kanunen suç sayılmasa bile, toplum içerisindeki davranışları ve toplumda infial meydana getiren, mağduru olan tutum, davranış ve sözleri sebebiyle, etik kurulumuz bir inceleme yaparak o milletvekili hakkında bir disiplin cezası verebilecek. Ve bunu topluma ilan edeceğiz. Toplumun denetlemesini, toplumun o milletvekilimizin davranışları karşısındaki tepkilerini ölçmek ve bunu olumlu noktaya götürmek için bir tedbir olarak bunu düşündük. Bu içtüzük değişikliği taslağı ve çalışmasını kendim yaptım. Şimdi siyasi partilerin genel başkanlarına veya grup başkanlarına konuyu ileteceğim. Meclisteki komisyon başkanlarına konuyu ileteceğim, tartışmalarını isteyeceğim ve önümüzdeki kasım ve aralık aylarında bu içtüzük değişikliğinin gerçekleşmesi için gayret sarfedeceğim."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.