TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ANAVATAN İLK GRUP TOPLANTISINI YAPTI


Milletvekili sayısı 22'ye yükselen Anavatan Partisi, parlamentodaki ilk grup toplantısını bugün yaptı. ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, "İktidar olarak girdiğimiz meclise, mütevazı bir grup olarak tekrar döndük" dedi.

19 Ekim 2005 Çarşamba

Grup yeter sayısına ulaşan Anavatan Partisi, bugün ilk grup toplantısını yaptı. Milletvekillerinin yanısıra, il başkanları ve parti üyesi vatandaşların da katılımıyla kalabalık bir şekilde ilk grup toplantısını yapan ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, ""İktidar olarak girdiğimiz meclise, mütevazı bir grup olarak tekrar döndük" dedi.

3 Kasım seçimlerinden sonra oluşan TBMM'nin 22. Döneminde, üçüncü parti grubu Anavatan Partisi oldu. İstifalar ve katılımlarla parlamentoda 22 milletvekilli grup oluşturan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Anavatan Partisi'nin kurucusu merhum Özal'a duyduğu minneti dile getirdi. Atatürk'ü "Gerçek Önder", Özal'ı da "Gerçek siyasetçi, gerçek devlet adamı" olarak tanımlayan Mumcu, Özal'ın ölümü ile birlikte Türkiye'nin hayallerini kaybettiğini söyledi.

Partililerin alkışları altında bir saat süreyle konuşan ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, iktidara gelmenin önemli olmadığını, iktidara geldikten sonra sorunların nasıl çözüleceğini bilmenin daha önemli olduğunu ifade etti. Partisini 'vizyonun, atılımın ve bilginin' partisi olarak tanımlayan Erkan Mumcu, parti olarak Özal'dan sonra hatalar yaptıklarını itiraf ederek, "İktidarın günlerini de, baraj altında kalmanın zorluğunu da biliyoruz" diye konuştu.

Çelik bilye gibi bir grup olacaklarını ve parlamentoda herşeye hayır diyen bir siyaset tarzı takip etmeyeceklerini anlatan Mumcu, "Biz milletin hayrına olanın yanındayız, milletin hayrına olmayanın karşısındayız" diyerek takip edecekleri muhalefet tarzını açıkladı.

ANAVATAN'ın, sağcı, solcu, laik, antilaik, milliyetçi, sosyalist, liberal, muhafazakar gibi kimliklerle tanımlanamayacağını savunan Erkan Mumcu, "Anavatan milletin bulunduğu yerdedir. Anavatan Milli Merkezdedir. Bugüne kadar sağ, sol, laik, antilaik, sosyalist, liberal gibi milleti bölmekten yana olmadık. Türkiye, sağ, sol, laik, antilaik gibi adlarla anılmayacak, bu adlarla bölünmeyecek kadar büyüktür" dedi.

Partisinin ilk grup toplantısında, "Türkiye'de alternatifsizlik bitmiştir" diye konuşmasını sürdüren Erkan Mumcu, "Biz milletimizin milliyetçisiyiz. Özgürlükçü ve demokratız. Demokrasiye içtenlikle inanan herkes Anavatanlı olabilir" diye konuştu.

Vatandaşın iktidardan adalet istediğini, ağır vergiler, düşük ürün fiyatları ve işsizlik nedeniyle vatandaşın büyük sıkıntı içinde bulunduğunu söyleyen Mumcu, mevcut iktidarın üç partili koalisyon döneminde gerçekleştirilen reformları gerçekleştiremediğini, daha önce yapılan reformları tamamlamak için çıkartılan uyum yasalarını reform şeklinde halka takdim ettiğini ifade etti. Hükümetin duble yollar gibi, ana dilde yayına izin vermek gibi, AB sürecini takip etmek gibi doğru yaptığını kabul ettikleri çalışmaları olduğunu belirten Mumcu, Kamu Yönetimi Reformu, Sağlık Reformu, Milli Eğitim Reformu, YÖK Reformu, İlköğretim Reformu, Tarım Reformu gibi iktidarın yapmasını bekledikleri reformların ortada durduğunu söyledi.

Galataport ihalesinde kamuoyunun yanıltıldığını ve "40 yıl sonra başlayacak ödeme tablosunun başarı gibi anlatıldığını" savunan Mumcu, "Sizden önce kurulan haram sofrasına oturdunuz. Artık siz iflah olmazsınız" diyerek iktidarı suçladı.

İktidarın kendilerini izlemeye devam etmesini isteyen Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, konuşmasında Necip Fazıl Kısakürek'in "Kurt Taksimi" dörtlüğünü eleştirisinde okurken, konuşmasını da Nazım Hikmet'in 'Bu Memleket Bizim' şiiri ile tamamladı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.