TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

SOLDA BİRLİKTELİK GİRİŞİMİ...


SHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hakkı Akalın, solda birliktelik girişimine destek vereceklerini bildirdi.

19 Ekim 2005 Çarşamba

Akalın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, tarihin en büyük emek sömürüsünün yaşandığını, işsizlik ve yolsuzluğun her geçen gün arttığını ileri sürerek, ''solun temel hedefinin ülkeyi AK Parti iktidarından kurtarmak'' olduğunu ifade etti.

Sol partilerin kimlik siyaseti yerine, işsizliği ve yoksulluğu önleyen, üretimi ve büyümeyi öngören sosyal projeleri ortaya koymaları gerektiğine değinen Akalın, ''Türkiye'de sosyal demokrasinin temel sorunu, sosyal demokrat partilerin siyasal, toplumsal ve ekonomik sorunların çözümü için solun temel değerleri olan eşitlik, özgürlük ve dayanışma ilkelerinden uzaklaşmış olmalarıdır'' dedi.

Akalın, şöyle devam etti:

''İçinde bulunduğumuz dönemde solda yeni bir parti kurulması solun büyümesine katkıda bulunmaz. Soldaki ayrışmayı ve bölünmeyi daha da derinleştirir. Solun parçalanmışlığını, bölünmüşlüğünü ortadan kaldırmak için solun temel değerlerini ön plana çıkartan sosyal demokrat bir yapıyı solun birinci partisi yapmak gerekmektedir.

Bu adres de üretici, eğitim ve sağlık kurultayı, yoksulluğu yenme, istihdam, devleti yeniden yapılandırma ve toplumsal projeleri ile siyaset alanının yeniden düzenlenmesi gibi çalışmalarıyla SHP'dir. SHP solda birlikteliği öngören her türlü girişimi memnuniyetle karşılamaktadır.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.