TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ERKAN MUMCU:HÜKÜMETİN, TÜRKİYE İÇİN YAPACAĞI EN BÜYÜK İYİLİK,BİR AN ÖNCE ERKEN SEÇİME GİTMESİDİR"


ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hükümeti, yabancı sermaye tercihleriyle ilgili yarattığı polemiklerden vazgeçmeye çağırarak, ''Buradan hükümete sesleniyorum: Yapmayın, akıbetiniz sizden öncekiler gibi olur'' diye konuştu.

10 Ekim 2005 Pazartesi

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu , hükümeti, yabancı sermaye tercihleriyle ilgili yarattığı polemiklerden vazgeçmeye çağırarak, ''Buradan hükümete sesleniyorum: Yapmayın, akıbetiniz sizden öncekiler gibi olur'' diye konuştu.

Mumcu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa ve demokratik kuralların kendilerine verdiği yapıcı muhalefet görevini yapacaklarını söyledi.

Hükümeti, yabancı sermaye tercihleriyle ilgili, konuyu din ve ırkla ilgili göstererek yarattığı polemiklerden vazgeçmeye çağıran Mumcu, ''Buradan hükümete sesleniyorum: Yapmayın, akıbetiniz sizden öncekiler gibi olur. Vatandaş, (öncekiler gibi olmayın) diye size oy verdi. Vatandaşın güvenini daha fazla suiistimal etmeyin'' dedi.

Kamu yararı gözetilmediği, ayrıntılarının kamuoyundan gizlendiğini öne sürdüğü Galataport Projesi'nin onaylanmamasını isteyen Mumcu, ''Zararın neresinden dönerseniz kardır. Herkes için tövbe etme, pişmanlıkta bulunma fırsatı olmalıdır'' dedi. Mumcu, ihalenin onaylanması durumunda mümkün olan bütün mekanizmaları kullanarak, bunun hesabını eninde sonunda soracaklarını ifade etti.

''EN BÜYÜK İYİLİK, ERKEN SEÇİME GİTMESİ''
''Yüksek sesle konuşarak, aba altından sopa göstererek hiçbir kimsenin suçunu gizleyemeyeceğini'' savunan Mumcu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şeffaf olmayan işlerden sakınması gerektiğini ifade etti. Mumcu, ''Türkiye için yapabileceği en büyük iyilik bir an önce erken seçime gitmesidir. Bunu yapamıyorsa, kabinesinde millete güven vermeyen isimleri değiştirmesidir. Bütün bunlar, kendi siyasi geleceği için değil, Türkiye'nin geleceği açısından da önemlidir'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın son zamanlarda sürekli ''hakaret cümleleri ile konuştuğunu, muhalefete tahammül edemediğini, devletin yayın organlarının sansür uyguladığını, devlet imkanları ile siyaset yapıldığı'' öne süren ANAVATAN lideri Mumcu, Türkiye'nin parti devletine dönüştürüldüğü ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın, keyfi yerinde olmadığı veya gocunacağı bir şey varsa, muhalefetin açıklamalarına ve basında çıkan haberlere şiddetle karşı çıktığını iddia eden Mumcu, Erdoğan'ın son olarak Dubai Prensi ile yapılan 5 milyar dolarlık yatırım anlaşmanın protokol imza töreniyle ilgili haberlere tepki gösterdiğini söyledi. Erdoğan'ın, ''yabancı sermaye getiriyoruz, Yahudi diye, Arap diye beğenmiyorsunuz'' dediğini öne süren Erkan Mumcu, muhalefetin, yabancı sermayenin dini ve milliyetiyle ilgili takıntısı olmadığını söyledi.

''GALATAPORT'TA TUTARSIZLIK VAR''
Başbakan Erdoğan'ın, Galataport ihalesine ilişkin çelişkili açıklamalar yaptığını, önce ''görüşmedim'' dediğini, sonra ''görüştüm,görüştümse ne olacak'' dediğini ifade eden Mumcu, bir ülkenin başbakanının halkına yalan söylediğini ve kimsenin bunun hesabını sormadığını iddia etti. Mumcu, şöyle konuştu:

''Sayın Başbakan ahlaken bu tutarsızlığın hesabını vermek zorunda değil mi? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde halkına yalan söyleyen ve yalanını itiraf tek başbakandır Sayın Erdoğan. Hem bir taraftan kardeşinizin yanında çalıştığını, dünyanın en büyük işletmecilerden biri olduğunu bileceksiniz, hem 4 kez görüşeceksiniz, görüşmeleriniz gece yarıları olacak, özel koşullarda olacak, sonra (görüşmedim) diyeceksiniz... Üstelik, ihalenin şartnamesini de onlara göre hazırlayacaksınız.''

''PROJE İŞPORTAYA DÜŞÜRÜLDÜ''
Galataport ihalesinde neden kruvaziyer şartı getirildiğini soran Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın projeyi ''işportaya düşürdüğünü'' öne sürdü. Mumcu, ihalenin iptal edilmesi durumunda, iki katı teklif geleceğini savundu.

Mumcu, Galataport Projesi'nin son haliyle, İstanbul'un tarihi kimliği ve kültürüne büyük bir ihanet olduğunu öne sürdü.

Erdoğan'ın, ''Abdestim de şüphem yok ki, namazımda şüphem olsun'' dediğini iddia eden Mumcu, ''Sayın Erdoğan'ın abdestinin çok şüpheli olduğu akşama kalmadan ortaya çıkmıştır. Abdesti, namazı karıştırmayın bu işlere. Milletin bir dini, imanı kaldı, Allahınızı severseniz onlara dokunmayın'' diye konuştu.

Mumcu, Erdoğan'ın, eski Başbakan Mesut Yılmaz gibi Yüce Divan'da yargılanmamasının tek kurtuluş yolunun, pişmanlık duyup girdiği yoldan dönmesi olduğunu savundu.

Erdoğan'ın, ''iki koyun güdemezler'' yönündeki beyanını eleştiren Mumcu, ''Sayın Erdoğan, hayatta ne iş yapmıştır?'' diye sordu.

Başbakan Erdoğan'ın en büyük başarısının, okuduğu şiir yüzünden görevinden alınması ve hapse girmesi olduğunu öne süren Mumcu, başka bir sebeple gitmesi muhtemel olan yere, böyle bir nedenle gittiği için''kahraman'' olduğunu kaydetti. Mumcu, ''Milletin mağdur olarak sevdiği adam, mağrur pozlardan ve komplekslerden arınmalıdır'' dedi.

''BİRİLERİ ADINA SUÇU ÜSTLENİYOR''
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Sakal-ı Şerif'i ayağına getirttiği ve geri gönderdiği yönündeki haberleri nasıl değerlendirdiğine ilişkin soru üzerine Mumcu, Koç'un böyle bir şeyi yapmış olacağına ihtimal vermediğini, birileri adına suçu üstlendiğini söyledi.

Bakan Koç'un nezaketi ve terbiyesinin, Hz. Muhammed'in hatırasını ayağına getirtmeye müsaade etmeyeceğini ifade eden Mumcu, ''Koç, birileri adına suçu üstleniyor. Kim olduğunu bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum. Türkiye'de böyle bir densizliği yapabilecek yegane bir kişi var, o da oradaymış o saat itibariyle'' diye konuştu.

Mumcu, bir başka soru üzerine, ''Ek Protokol'ün ne zaman Meclis'e geleceğinin muamma olduğunu'' söyledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.