TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ'Lİ GÜNDÜZ: ''HÜKÜMET, PAKİSTAN'DAKİ 3 GÜNLÜK YASI TÜRKİYE'DE DE UYGULAMALI''


AK Parti Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında TBMM'nin de yaşanman bu felakete karşı gerekli desteği göstereceğine inancını dile getirdi.

10 Ekim 2005 Pazartesi

AK Parti Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, Güney Asya'da meydana gelen depremde en çok zarar gören Pakistan'a yardımların artarak sürmesi gerektiğini belirterek, hükümeti, ''Pakistan'da ilan edilen 3 günlük yası Türkiye'de de uygulamaya'' çağırdı.

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Gündüz, Güney Asya'daki depreme ilk yardım ekiplerinin Türkiye'den gitmesinin önemine işaret etti. Devletin ve yardım kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütünün bölgeye yardım götürdüğünü hatırlatan Gündüz,
bölgeye yardım konusunda bütün Türkiye'nin duyarlı olmasını istedi.

"NEREDE BİR FELAKET VARSA ONLARIN YANINDA OLMALIYIZ"
Kurtuluş Savaşı ve 17 Ağustos depremine, dost ve kardeş ülke Pakistan'ın yardım elini uzattığını belirten Gündüz, ''Pakistan'a yardım konusunda devlet ve millet el ele vermeli. Bu yardım duyarlılığı halka da yansıtılmalı. Hükümet'i, Pakistan'da ilan edilen 3 günlük yası Türkiye'de uygulamaya çağırıyorum'' dedi.

Gündüz, doğal afetlerin ne ilk ne de son olduğunu, her sabah İstanbul'da deprem olacağı endişesiyle uyandıklarını kaydederek, ''Nerede bir felaket varsa, onların yanında olmalıyız'' diye konuştu.

Kendisinin de içinde bulunduğu 12 kişilik ''Yeryüzü Doktorları'' ekibinin, depremde en fazla insanın öldüğü Azadkeşmir'e gittiğini ifade eden Gündüz, TBMM'nin de bu felakete karşı gerekli desteği göstereceğine inancını dile getirdi. Gündüz, TBMM'den bir heyetin önümüzdeki günlerde bölgeye gidebileceğini belirtti.

Gündüz, bir soru üzerine, bölgeye yardıma giden uçaklara İran'ın geçiş izni vermemesini ''büyük bir nezaketsizlik'' olarak değerlendirirken, bu amaçla bölgeye giden uçaklara mutlaka izin verilmesi gerektiğini söyledi."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.