TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ: "KİM Kİ BU ÜLKE İÇİN, BU HALK İÇİN BİR TUĞLA KOYUYORSA MECLİSİMİZ ONUN ARKASINDADIR"


TBMM'nin onarımını gerçekleştirdiği Nurçin Sayan İlköğretim Okulu'nda düzenlenen yeni öğretim yılının açılışı töreninde konuşan Arınç "Kim şehirlerinde okul yaptırmak gibi büyük hizmetlerde bulunursa TBMM onlara Üstün Hizmet Madalyası verecektir. En büyük yardımda bulunan, halkına en çok hizmet eden vatandaşımızı valiliklerimizin aracılığı ile bu yılın sonunda Meclisimize davet edeceğiz ve özel bir törenle Üstün Hizmet Madalyası vereceğiz" dedi.

12 Eylül 2005 Pazartesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, TBMM'nin onarımını gerçekleştirdiği Nurçin Sayan İlköğretim Okulu'nda, 2005 - 2006 Öğretim Yılı nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Arınç, Kim şehirlerinde okul yaptırmak gibi büyük hizmetlerde bulunursa TBMM onlara Üstün Hizmet Madalyası verecektir" dedi.

Bu öğretim yılının açılışında 18 milyondan fazla öğrenci ile 815 bin öğretmenin, 74 bin okulda ders başı yapacağını, Türkiye'de, neredeyse okul heyecanı yaşanmayan ev bulunmadığını belirten Arınç, şöyle devam etti:

"Ben de en az sizler kadar heyecanlıyım. Çünkü çocuklarımızın geleceğe hazırlandığı Nurçin Sayan İlköğretim Okulu'nun onarımına ve yenilenmesine Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak destek verdik. Bu güzel okulda, çocuklarımızın daha rahat bir ortamda ders görebilmeleri için elimizden gelen her şeyi yaptık. Çatısından camlarına, sıvasından boyanmasına, elektrik malzemesinden yazı tahtalarına kadar bütün okul elden geçirildi. Daha bir çok şey yapıldı ama çocuklarımızın eğitimi için ne yapsak azdır."

TBMM Başkanı Arınç, Türkiye'nin hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşadığını, bu tarihi değişimin, eğitim alanında da kendini hissettirdiğini belirterek, "eğitim sistemimiz yılların birikimi olan sorunlarla dolu. Meclisimiz, Hükümetimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımız bu sorunları aşmak için yoğun bir çalışma içindeler" diye konuştu.

Problemleri sona erdirmek için bu yıldan itibaren Milli Eğitimde yeni bir sisteme geçileceğini kaydeden TBMM Başkanı Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen eğitim-öğretim yılında pilot okullarda uygulanan yeni müfredat, bu eğitim öğretim yılında, bütün okullarda başlayacak. Geleceğimizin umut tomurcukları olan çocuklarımızın bilgi teknolojilerini kullanabilme, düşünme ve problem çözme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan yeni müfredatın, çok önemli bir proje olduğuna inanıyorum. Umarım bu sistemle eğitimdeki sorunlarımızı çözmüş olacağız.

Ancak bu yeni sistemde olmayan ve hala binlerce öğrenciyi ve aileyi direkt etkileyen bir diğer sorunumuz daha var: O da, meslek lisesi öğrencilerine üniversiteye girişte uygulanan adaletsiz katsayısı sistemidir.

Bu uygulama binlerce öğrencinin yaşamını direkt etkileyen yanlış bir uygulamadır. Meclisimize binlerce dilekçe ve faks ile başvuran vatandaşlarımız bu haksız uygulamanın kaldırılmasını istiyor.

Bu uygulama halkımızı rahatsız ediyor, öğrencilerimizi mağdur ediyor. Yıllardır süren bu haksız ve yanlış uygulamanın bir an önce bitmesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın bir sonraki eğitim yılında bu soruna çözüm bulacağını umuyorum."

Arınç, okullarımızın önemli bir kısmının hızla bilgisayar ve interneti kullandığını görmekten mutluluk duyduğunu belirttiği konuşmasında, "böylece çocuklarımız, baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmuş ve geleceğe daha donanımlı hazırlanmış bireyler olacaklardır. Geçmiş yıllarda büyük sorun olan öğretmen açığı ise her geçen gün daha aza indiriliyor" diye devam etti.

Hükümetin, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ders kitaplarını ücretsiz dağıttığını hatırlatan Arınç, ücretsiz dağıtılan kitap sayısının 105 milyonu bulduğunu ve böylece aile bütçelerine çok önemli katkıda bulunulduğunu anlattı.

Arınç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha birçok yeni projelerinin bulunduğunu belirttiği konuşmasında "Haydi Kızlar Okula" kampanyası ile 150 bin kız çocuğunun okula gitmesinin sağlanmasının geleceğimiz adına mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Eğitim sistemimizde güzel şeyler olduğunu ancak, bu güzel şeylerin, yılların birikmiş sorunlarını bir anda eritemediğine işaret eden Arınç, bu sorunların çözümünde toplumun her kesimine düşen önemli görevler bulunduğunu söyledi.

Durumu iyi olan hayırsever vatandaşları, okul yaptırmaya, okulların ihtiyaçlarını gidermeye çağıran TBMM Başkanı Arınç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Eğitime yüzde 100 destek" kampanyası ile hayırsever vatandaşların okul yaptırma giderlerinin tamamının vergiden düşürülmesi imkanı sağlandığını hatırlattı.

Arınç, kampanya çerçevesinde 5 bin 500 protokol imzalandığını, bin yeni okul yapıldığını, 250 mevcut okula ek bina inşa edildiğini ve eğitim-öğretime 13 bin derslik kazandırıldığını belirterek, kampanyaya katkıda bulunan vatandaşlara teşekkür etti.

Konuşmasında, TBMM'nin yeni bir uygulamasına yer veren Arınç, şunları kaydetti:

"Meclisimiz okul yaptırmak gibi halkın yararına hizmetlerde bulunan vatandaşlarımızı ödüllendirmek için yeni bir uygulama başlattı. Bu uygulamamızı bir kez daha sizlerin huzurunda hatırlatmak istiyorum. Kim şehirlerinde okul yaptırmak gibi büyük hizmetlerde bulunursa TBMM onlara Üstün Hizmet Madalyası verecektir. Bu büyük onur ve şerefli madalyayı almak için her şehirden haber bekliyoruz. En büyük yardımda bulunan, halkına en çok hizmet eden vatandaşımızı valiliklerimizin aracılığı ile bu yılın sonunda Meclisimize davet edeceğiz ve özel bir törenle Üstün Hizmet Madalyası vereceğiz.

Kim ki bu ülke için, bu halk için bir tuğla koyuyorsa Meclisimiz onun arkasındadır.

Okul yaptırmak cehaleti ayaklar altında ezmek demektir. Cehaleti ezdiğimizde ise, savaşı kazanmış oluruz ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği 'muasır medeniyet' seviyesine ulaşırız.

Biz Meclis olarak, eğitim için yapılan bütün çalışmalara destek veriyoruz. Depremden zarar gören ve büyük acılar yaşayan Bolu ve Sakarya'ya ilköğretim, Bingöl ilimize ise Fen Lisesi olmak üzere toplam 3 adet okul kazandırdık. Şimdi de eğitim göreceğiniz bu güzel okulun onarımını üstlendik. Asli görevimiz olan kanun yapma dışında, eğitim için elimizden gelen katkıyı yapıyoruz. Milletvekili arkadaşlarım da eğitim yatırımlarına bireysel çabalarıyla katkılarda bulunuyorlar. Birçok milletvekili arkadaşım kendi seçim bölgelerinde ya okul yaptırıyor ya da okul yapımına önderlik ediyorlar. Buradan değerli milletvekili arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum."

Konuşmasının bir bölümünde öğrencilere hitap eden TBMM Başkanı Arınç, şöyle dedi:

"Sizler bizim umutlarımız, yarınlarımızsınız. Sizleri çok seviyoruz. Her şeyi sizler için yapıyoruz. Mutlu ve aydınlık yarınlar sizleri bekliyor. Her zaman büyük düşünün, büyük hayaller kurun ve büyük hedefler seçin. Çünkü Türkiye'nin sizin bu büyük hayallerinize, düşüncelerinize ve hedeflerinize ihtiyacı var.

Asla karamsar olmayın. Kendinize güvenin. Başınız dik olsun. Çünkü sizler büyük bir ülkenin çocuklarısınız. Sırtınızı şanlı tarihimize, kültürümüze, dinimize, kısaca medeniyetimize dayayın.

Biz sizlerden kendi geleceğinizi, kendinizin belirlemesini istiyoruz. Demokrasi ve özgürlük içinde yaşamanızı arzu ediyoruz. Demokrasi kültürünü çocuk yaşta kazanmanız için Milli Eğitim Bakanlığımız ile birlikte ilk defa 2004 yılında "Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri" Projesi'ni başlattık. Başarıyla uyguladığımız bu proje ile her okulda oluşturulan Okul Meclisleri, demokrasi bilincini tabana yaydı. Bu seçimlerin sizler arasında büyük bir heyecan ve rekabete sahne olduğunu görmek bizleri mutlu etti. Bu yılda okullarda seçimler olacak. Belki de aranızdan biri Meclis'e gelip Ankara'yı temsil edecek."

Öğretmenlere de seslenen Arınç, "çok kutsal bir mesleğin mensubusunuz. Mesleğinizle gurur duyuyorsunuz. Bunu gözlerinizde görüyorum. Sizin çocuklarımıza göstereceğiniz ihtimam, sevgi ve şefkatin şüphesiz maddi karşılığı olamaz. Mesleğinizin saygınlığı ve kutsallığı da buradadır. Hepimizi yetiştiren öğretmenlerimize saygı ve sevgilerimi iletiyorum" diye konuştu.

Arınç, konuşmasının son bölümünde velilere hitap ederek, şunları söyledi:

"Çocuklarımızın yetişmesi artık evden çok çevre şartlarının ve farklı ortamlardaki etkileşimin ürünüdür. Bu nedenle çocuğunuzu okula teslim etmek yeterli değildir. Onları izlemek, gözlemek ve destek olmak hepimizin görevidir. Bu sebeple okul yönetimi ve öğretmenlerle işbirliği yapmak, çocuklarımızın iyi yetişmesi için önemlidir"


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.