TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


CHP, dün yapılan İçtüzük değişikliğinin ardından bugün Belediye Yasa Tasarısı'nın temel kanun olarak görüşülmesinin önerilmesi üzerine TBMM Genel Kurulu'nu terketti.

01 Temmuz 2005 Cuma

AK Parti Grubu'nun bazı tasarıların ön sıralara alınması ve Belediye Kanunu Tasarısı'nın da temel yasa olarak 4 bölüm halinde görüşülmesi yolundaki önerisi, CHP sözcüleri tarafından eleştirilerek, yapılan işin muhalefeti susturmak olduğu savunuldu.

CHP İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş, iktidar grubunun ''muhalefetsizlik özlemiyle'' hareket ettiğini, muhalefet konuşmadan yasaları çıkarmak istediğini kaydederek, ''sizi yanlış oyununuzla başbaşa bırakacağız'' dedi.

Güneş'in konuşmasının ardından CHP'liler Genel Kurul Salonu'nu terk etti.

CHP'NİN ''TEMEL YASA'' TEPKİSİ...
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, AK Parti'nin, içtüzük değişikliği ile ''Oyunu tek başına oynamak ve tek parti diktatörlüğü yaratmak istediğini'' söyledi.

Koç, TBMM Genel Kurulu'nu terk ettikten sonra, çok sayıda milletvekili ile basın toplantısı düzenledi. Koç, CHP'nin yasama çalışmalarında her zaman yapıcı bir tutum takındığını, içine sinmeyen konularda bile Türkiye'nin önünü tıkayıcı bir tavrı olmadığını ifade etti. Buna karşın AK Parti'nin ''Siyasi çoğunluğunu siyasi kurnazlıkla birleştirerek'' uzlaşma sağlanan temel konularda ''son dakika önergeleri'' getirdiğini söyleyen Koç, ''Yine de CHP siyasi nezaketsizliğe başvurmadan, olgun bir tavır içinde içtüzükteki haklarını kullanmıştır'' dedi.

AK Parti'nin ''Kendisini iktidar yapan, meşruiyetini sağlayan uluslararası bazı kuruluşlar ve güçlerin direktif ve yönlendirmeleri doğrultusunda çıkartması gereken miatlı yasaları, CHP engeli olmadan çıkartmak istediğini'' savunan Koç, şunları söyledi:

''Bunun için demokrasimizi hızlı trene bindirdiler. Sonuç ne oldu, Pamukova'da belli. Maalesef AKP, oyunu tek başına oynamak istiyor. Tek parti diktatörlüğü yaratmak istiyor. Bütün söyledikleri çelişkilidir, bütün söyledikleri abesle iştigaldir. Bu antidemokratik tüzük uygulaması ile CHP temel kanun kapsamında değerlendirilecek uygulamalara katılarak muhalefet rolünü oynamayacaktır. Biz sadece Genel Kurul'u terk ediyoruz. Meclis'i asla terk etmeyeceğiz, tüm mesaimizi burada kullanacağız. Genel Kurul, tek bacaklı demokrasinin örneği olarak çalıştırılıyor. İktidarın, bu tablo içinde 'kendin pişir, kendi ye' mantığıyla yasama yapması demokrasi zaafı, demokrasi kusurudur. Bu ayıp da iktidara yeter, anlayabilirlerse...

Bundan sonra ne olacak, sesi kısılan muhalefet ne yapacak? Bunu önümüzdeki günlerde belirleyeceğiz. CHP, toplumsal muhalefetle bu sürecin sonunda sokakta buluşacak. CHP, sesini topluma sokakta duyuracak.''

CHP'nin, daha önce de 3-4 kez Genel Kurul'u terk ettiğini anımsatarak, ''Bu, kolaycı bir tutum değil mi?'' diye soran bir gazeteciye Koç, ''Siz güdümlü bir demokrasiden, tek sesli demokrasiden yana mısınız? Bunun kolaycılıkla en ilgisi var. Belli çevreler söylenenleri anlamamakta direniyor'' karşılığını verdi.

ARASLI VE GÜNEŞ'İN TEPKİSİ
AK Parti Grubu'nun Belediye Yasa Tasarısı'nın temel kanun olarak görüşülmesi önerisine tepki gösteren CHP'liler, TBMM Genel Kurulu'nu terk ederken, öneri AK Partililerin oylarıyla kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde bugünkü çalışmalarına başlayan Genel Kurul'da CHP Grubu, Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun, kredi kartı borçlarının düşük faizli tüketici kredisine dönüştürülmesine ilişkin yasa teklifinin ön sıralara alınmasını
önerdi. CHP'nin önerisi AK Partililerin oylarıyla reddedildi.

AK Parti Grubu da Belediye Kanunu Tasarısı'nın temel kanun olarak 4 bölüm halinde görüşülmesini, sözleşmeli sağlık personeline yeni imkanlar getiren yasa tasarısının da gündemin ilk sıralarına alınmasını önerdi.

Öneri üzerine CHP'nin görüşlerini dile getiren Ankara Milletvekili Oya Araslı, TBMM Genel Kurulu'nda dün yapılan İçtüzük değişikliğiyle demokrasinin suskunluğa mahkum edilmek istendiğini söyledi. 1996'da yapılan ve altında kendisinin de imzasının bulunduğu İçtüzük
değişikliğinde iktidar ile muhalefet arasında uzlaşma şartıyla temel yasa görüşmeleri yapılacağının öngörüldüğünü anımsatan Araslı, dünkü değişikliğin bununla bir ilgisi olmadığını belirtti. Türkiye'de demokrasiyi suskun hale getirmeye kimsenin gücünün yetemediğini kaydeden Araslı, ''Ama demokrasimizi suskunluğa mahkum etmek isteyenler her zaman ebedi bir suskunluğa ve utanca mahkum olmuşlardır'' dedi.

''NE KADAR SAĞLIKLIDIR, BİR DÜŞÜNÜN...''
''Burada konuşmamızı kısıtlarsanız sokaklarda ulusumuza anlatacağız'' diyen Araslı, iktidarın muhalefeti susturarak halkın gerçekleri öğrenmesini engellemeye çalıştığını ileri sürdü. Araslı, ''Bu çok yanlış bir gidiştir. Bu gidişe bizim katkı vermemiz asla ve kata mümkün değildir. Biz gerçek demokrasinin yaşamasını istiyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Her yerde her fırsatta görüşlerimizi söyleyeceğiz, sokaklar konuşacak. Ama parlamento susarken sokakların konuşması ne kadar sağlıklıdır onu da bir düşünün'' dedi.

AK Parti önerisinin aleyhinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş de İçtüzük değişikliği ile iktidarın ''düdüklü tencerede yemek yapar gibi'' hareket ettiğini iddia ederek, '' Görüşüyor gibi yapıp görüşmemek, kanun çıkarıyor gibi yapıp çıkarmamak bize yakışmaz'' dedi.

Güneş, Belediye Tasarısı'nı 4 bölüm halinde görüştürmek isteyen iktidarın bu yolla muhalefet sözcülerinin konuşmasını engellerken, 90 maddeye 180 önerge hazırlayarak önerge verme yolunu da tıkadığını belirtti. ''Bu kurnazlık mı açıkgözlülük mü şık mı yakışıyor mu?'' sorularını yönelten Güneş, ''muhalefetsizlik özlemiyle bu yapılıyor'' dedi.

''EVCİLİK OYNAR GİBİ''
İktidarın küçük hesap peşinde olduğunu savunan Güneş, özetle şunları söyledi:

''Biz, aydınlanma devriminin siyasal örgütü olarak bize yakışanı yapacağız. TBMM'nin siyasal bütünlüğü ve meşruiyeti, ancak iktidar ve muhalefet ile vardır. Sizin bu konudaki duyarsızlığınızı karşılıksız bırakmayacağız. Evcilik oynar gibi demokrasicilik oynanmaz. Bu dayatmayı reddediyoruz.''

İçtüzük değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirten Güneş, iktidarın muhalefeti susturmaya çalışmasına tepki olarak Genel Kurul Salonu'nu terk edeceklerini bildirdi.

''Sizi yanlış oyununuzla başbaşa bırakacağız. Sizin oyununuza ve siyasal ayıbınıza ortak olmayacağız'' diyen Güneş, bu tepkilerinin Özürlüler Yasa Tasarısı'na yönelik olmadığını da vurguladı.

Güneş'in konuşmasının ardından CHP'liler toplu halde Genel Kurul Salonu'ndan ayrıldılar.

''YERSİZ, LÜZUMSUZ TARTIŞMALAR...''
AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmada, CHP'nin tavrını eleştirdi. CHP'liler için ''arkadaşlar konuştular, gittiler, dinleme gereği bile duymadılar'' diyen Fatsa, İçtüzük'te olmayan bir şeyi ihdas etmediklerini, kendilerini eleştiren CHP'li Araslı'nın da ''temel yasa'' konusunda teklifi olduğunu söyledi. Fatsa, 21. Dönem'de bin maddeden fazla Medeni Kanun'un temel yasa olarak görüşüldüğünü hatırlattı.

Kimsenin sesinin kısılmadığını, yapılan İçtüzük değişikliğinin ''demokrasiyi askıya alma, muhalefetin sesini kısmak, Cumhuriyet'in temel kazanımlarına zarar vermek'' ile ilgisi olmadığını anlatan Fatsa, yapılanları ''yersiz ve lüzumsuz tartışma'' olarak tanımladı. Fatsa, ''söyleyecek sözü olanlar gelip burada konuşabilir'' dedi.

CHP'li Araslı'nın ''Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karanlık günlerini yaşıyor'' ve ''sokaklar konuşacak'' dediğini hatırlatan Fatsa, ''Türkiye, hiç bu kadar kendine güven duymamış, ufku açık olmamıştır. Karanlık dönem diyenler, 1970'li yılları hatırlasın. Bu ülkede sokaklar konuştuğunda millet ne acılar yaşadı, gencecik bedenler yok oldu. Özlenen bu mudur? Biz böyle bir oyunun parçası olmayacağız. Türkiye'de sokaklar 3 Kasım ve 28 Mart'ta konuştu ve kararını verdi'' diye konuştu.

Fatsa'nın konuşmasının ardından AK Parti Grup önerisi, kabul edildi. Daha sonra Özürlüler Yasa Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı.

Bu arada, CHP'lilerin Genel Kurulu terk etmesinin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ile bazı milletvekilleri, CHP sıralarına oturdular.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.