TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ KOÇ'UN BASIN TOPLANTISI...


CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a, İçtüzük değişikliği konusunda ''Yetkisini kullanması'' çağrısında bulundu. Koç, ''Parlamento tıkanırsa, sesi kesilirse, CHP sosyolojik kurallar gereği sesini duyuracağı platformları bulacaktır'' dedi.

01 Temmuz 2005 Cuma

Koç, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, bazı gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM İçtüzüğü'nde yapılan değişikliği eleştiren Koç, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a, ''Madem bugün de aynı düşünceler içindesiniz, lütfen yetkinizi kullanın'' diye seslendi.

Haluk Koç, İçtüzük değişikliğinden sonra ''Parlamento tıkanırsa, sesleri kesilirse, CHP'nin sosyolojik kurallar gereği sesini duyuracağı platformları bulacağını'' söyledi. Bunun ''Sine-i millete dönülmesi'' ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı sorusuna Koç, ''O konuda bir şey söylemek şu aşamada mümkün değil. Bekleyelim, görelim gelişmeleri... Yüksek yargının kararını görelim. Gelişebilecek durumlara göre CHP stratejisini saptayacaktır'' karşılığını verdi.

FIRAT'A YANIT
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın CHP'ye yönelik sözlerine yanıt veren Koç, ''Kameraların karşısına geçip mır mır konuşan bir adam, tahammül edilmesi zor bir kimlik'' dedi. Fırat'ın, ''Kafasını CHP'ye taktığını'' savunan Koç, ''Zaman zaman kürsüye çıkıp mır mır konuşarak ortalığı ateşe veren bir kişi'' diye konuştu. Fırat'ın ''Halkımız, devlete sahip çıkmak için AK Parti'yi iktidara getirdi'' sözlerine ''Breh, breh, breh'' diye karşılık veren Koç, bunun, ''Takıyyenin dikalası'' olduğunu ifade etti. Koç, halkın AK Parti'yi ''Hortumcuların hortumlarını kessin, fakir fukaraya sahip çıksın, dar gelirliler daha iyi duruma gelsin'' diye iktidara getirdiğini belirten Koç, şunları söyledi:

''Ne yaptılar, IMF'nin kuklası, kartondan kahraman oldular. IMF ne dediyse TBMM İçtüzüğü'nü bile sabote edecek adımları atmaktan çekinmediler. 30 yaşında bir IMF memuru açıklama yapıyor, koskoca AKP TBMM'nin içine dinamit koyuyor. Evet, Dengir Mir Mehmet Fırat efendi, buna ne diyeceksin... Halkımız sizi IMF'nin kulu kölesi olun diye mi iktidar yaptı, ülkenin bütün değerlerini haraç mezat satın diye mi iktidar yaptı?''

Türkiye'nin, AB sürecinde taviz vererek hiçbir yere gidemeyeceğini de kaydeden Koç, ''6 Ekim'de loş bir ışık yakıldığını, 17 Aralık'ta bunun üzerine bir örtü örtüldüğünü ve sonuçta Türkiye'nin yaz gecesi lambaya çarpan kelebekler gibi tosladığını'' söyledi.

TARİKAT KADROLARI
CHP Grup Başkanvekili Koç, ''Tarikat kadrolarının teker teker, 'Yeter ki bizden olsun' anlayışı ile devlete yerleştirildiğini'' de savundu. Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'i, ''Kadroların başkomutanı'' olarak niteleyen Koç, ''Cumhuriyeti, Türk milliyetçiliğini, laikliği, devletin temelini tartışan bir Başbakanlık Müsteşarı... Daha TBMM'ye giremedi, kendisiyle ilgili toplantıların bir tekine gelemedi, o Başbakanlık Müsteşarı...'' diye konuştu.

Rejim ile ilgili duyarlılığın sadece CHP'nin sırtında kalamayacağını ifade eden Koç, 'Toplumun bunu paylaşması gerekir. Toplumun silkinmesi gerekir. Ayak üstünde takıyye yapan bu kadro Türkiye'yi nereye götürmek istiyor?'' diye sordu.

''BAŞBAKANIN HOBİSİ''
Koç, Başbakan Erdoğan'ın ''Üniversitelerle bilinçli çatışmaya girme hobisi'' bulunduğunu öne sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Başbakan, 'Üniversitelerin üzerindeki deli gömleğini çıkartacağız' demişti. Adım adım buna gidiyor. Her fırsatta Türkiye'nin aydınlık fenerleri olan üniversitelere saldırmayı, sataşmayı kendisine hedef seçti. İmam konuşur da cemaat durur mu? Cemaat de burada çalışıyor. İmam-cemaat benzetmesi halk deyimimizdir. Keşke Dengir Mir Mehmet Fırat'ı bir üniversiteye rektör yapsak da Uganda ile yarışsak...Üniversiteleri kendi kafaları uygun birer irtica yuvası haline getirme amaçları var. Üniversiteler o tuzağa düşmeyecek. AKP'nin gizli gündemi ile Türkiye'yi dönüştürme çabalarına izin vermeyiz. Bu gerici ve takıyyeci emellere, tüm kurumlarımız, toplumumuz direnecektir.''

SARMAŞ DOLAŞ İTTİFAK
Türkiye'de ''Sarmaş dolaş bir ittifak'' bulunduğunu öne süren Koç, ''Bu ittifakın taraflarını söylüyorum, bırakın parlamenter kimliğimi, Türkiye duyarlılığı olan bir yurttaş olarak söylüyorum. İttifakta taraflar şunlardır; ultra neo liberal çevreler, köktendinciler ve bölücüler'' dedi.

Haluk Koç, her yerde bunların izlerinin görüldüğünü bildirerek, bu fotoğrafı çekemeyenlerin, Türkiye'nin götürülmek istendiği yeri doğru değerlendiremeyeceklerini kaydetti ve ''Allah bunları ıslah etsin'' diye konuştu.

CANLI BOMBA
Bir soru üzerine, Adalet Bakanlığı önünde yaşanan olayı da değerlendiren Koç, artık ülkede ilçeler arasındaki yollara bile mayınlar döşenen bir dönemin yaşandığını ifade etti. Kuzey Irak'ın bir terör üssü haline geldiğini, ABD'nin, Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirmediğini bildiren Koç, ''Teröristler, eylemlerini ellerini kollarını sallayarak Türkiye topraklarında gerçekleştirmektedirler.

Bunlar, Türkiye'ye gözdağı. 'Her söyleneni yapacaksın, yoksa ben her şeyi karıştırırım' tehdidi, Türkiye'nin üzerinde vardır. Böyle bir Başbakanla böyle bir kadroyla Allah, Türkiye'nin geleceğini sıkıntısız kılsın'' dedi.

İÇTÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ...
CHP, TBMM İçtüzüğünde değişiklik yapan düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için bugün Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, gazetecilerin soruları üzerine, bazı tasarı ve tekliflerin ''Temel yasa'' olarak bölümler halinde görüşülmesine olanak sağlayan 91'nci madde değişikliği ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hazırlıklarının son aşamaya geldiğini bildirdi. Koç, iptal ve yürürlüğün durdurulması istemini içeren dilekçelerini bugün Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini söyledi.

TBMM GENEL KURULU'NA KATILMAMA KARARI
CHP Grubu, TBMM Genel Kurulu'nda temel yasa yöntemiyle yapılacak görüşmelere katılmama kararı aldı.

CHP Grubu, TBMM Genel Kurulu'ndan yarım saat önce Grup Başkanvekili Haluk Koç başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda, TBMM İçtüzüğü'nün 91'nci maddesinde yapılan ve bazı tasarı ile tekliflerin ''Temel yasa'' olarak bölümler halinde görüşülmesine olanak sağlayan değişiklik değerlendirildi. Toplantıda bu yöntemle yapılacak Genel Kurul çalışmalarına katılmama kararı alındı.

Grup Başkanvekili Koç, toplantıdan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti'nin ''Tek sesli bir Meclis'' istediğini, muhalefete tahammülü olmadığını söyledi. Temel yasa olarak görüşülecek konularla ilgili verilecek önergelerin, AK Parti tarafından çok önceden kapatılarak muhalefetin önerge vermesinin de engellendiğini kaydeden Koç, şunları söyledi:

''AKP hükmeden, CHP yalvaran konumda olacak. Böyle demokrasi olmaz. Bu şekilde, antidemokratik bir tüzük çerçevesinde CHP'nin muhalefet rolü oynamasını kabul etmiyoruz. Böyle bir şey olamaz. Umarız, kendi yarattığı demokrasi zaafı içinde AKP yarattığı yanlışın farkına, tek başına Meclis'te oturarak varır. Çıkaracakları yasalar hayırlı, uğurlu olsun.''

Koç, ancak komisyonlarda yapılacak çalışmalara ''Etkin bir şekilde katılacaklarını'' da sözlerine ekledi.Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.