TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

SREBRENICA KATLİAMININ 10. YILI...


TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Türkiye-Bosna Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Kansu, Avrupalı devlet adamlarını, Bosna'da işlenmiş olan katliama karşı görevlerini yerine getirmeye çağırdı.

01 Temmuz 2005 Cuma

Türkiye Bosna-Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Kansu, Avrupalı devlet adamlarını, Bosna'da işlenmiş olan katliama karşı görevlerini yerine getirmeye çağırdıklarını ifade ederek, ''AB'nin bugün içerisinde bulunduğu buhranın nasıl neticeleneceğini bilmiyorum ama Srebrenica'daki katliamlara teşne olmaktan dolayı Avrupa bir gün kendigeçmişiyle yüzleşecektir'' dedi.

Kansu, Srebrenica katliamının 10. yıldönümü dolayısıyla TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

21. yüzyıla girerken Avrupa'nın ortasında yaşanan bu büyük insanlık trajedisini kamuoyunun gündemine taşımayı vicdani ve insani bir vazife olarak kabul ettiğini anlatan Kansu, yakın dönemde dünyanın şahit olduğu en dehşetli katliamlardan birisinin de Bosna-Hersek'te yaşandığını söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün verilerine göre, 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek'te 312 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Kansu, bu kayıpların 200 bin kadarının Boşnak halkına ait olduğunu, bu halkın dünyanın gözü önünde bir seri katliam dizisine maruz bırakıldığını kaydetti.

Bu feci katliamlardan birinin de Srebrenica'da Sırplar tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Kansu, şunları söyledi:

''Srebrenica ve Jepa bölgeleri, BM Güvenlik Konseyi'nin 819 ve 824 no'lu kararlarıyla güvenlik alanı olarak ilan edilmişti. Nisan 1993'ten, soykırımın yapıldığı Temmuz 1995 yılına kadar bu bölge direk BM'in kontrol ve koruması altına alınmıştı. Ancak durum böyle olmasına rağmen BM maalesef sorumluluğunu yerine getirmedi ve dolayısıyla Srebrenica'da yapılan Sırp katliamlarına adeta davetiye çıkardı.

Zira, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Srebrenica'da toplu mezarların ortaya çıkmasından sonra yaptığı bir açıklamada 'Srebrenica'da sadece BM değil, insanlık ailesi kaybetti' yorumunu yapmıştı.

6-8 Temmuz 1995 tarihlerinde Bosna'daki Sırp güçleri harekete geçerek BM'in güvenlik alanı olarak ilan ettiği ve Hollanda askerlerinin koruduğu Srebrenica'yı kuşatma altına alarak şehirde bulunan çoluk-çocuk, kadın ve yaşlı insanları aç ve susuz bıraktılar. Sırp vahşeti başladığı zaman Müslüman Boşnak savaşçıları katliama karşı koymak için Hollandalı askerlere teslim ettikleri silahların iadesini istemişler ancak, Hollandalılar bunu reddederek Sırp katliamına zemin hazırladılar.''

Kansu, 11 Temmuz'da Sırplar'ın toplu katliamlara başlayarak Kravica kasabasındaki silahsız sivilleri vahşice öldürdüklerini, aynı gün Hollandalı BM Barış güçlerinin Srebrenica şehir girişindeki Potoçari bölgesinde, kendilerine sığınmış olan 5 bin savunmasız Müslüman'ı, esir bulunan 14 Hollandalı askeri kurtarmak karşılığında Sırp güçlerine teslim ettiğini kaydetti.

Böylece toplu katliam için zemin bulan Sırp güçlerinin 7 bin 800 kişiyi vahşice öldürdüğünü belirten Kansu, ayrıca, bölgede açılmayı bekleyen 30 toplu mezarın varlığı nedeniyle ölü sayısının 13 bine kadar ulaşabileceğinin tahmin edildiğini ifade etti.

AB
Kansu, AB'nin bugün içerisinde bulunduğu buhranın nasıl neticeleneceğini bilmediğini ama Srebrenica'daki katliamlara teşne olmaktan dolayı Avrupa'nın bir gün kendi geçmişiyle yüzleşeceğini söyledi. Kansu, şöyle devam etti:

''Aradan 10 yıl geçmesine rağmen Srebrenica katliamının müsebbipleri hakkında hiçbir yasal işlemin yapılmamış olmasına dikkatinizi çekiyorum. Srebrenica'da ve Bosna'nın diğer bölgelerinde yapılan katliamlarda bulunanlar ne zaman yargılanacak?

Bosna-Hersek'in genelinde ve özellikle Srebrenica katliamının birinci derecede siyasi sorumlusu Radovan Karazciç ve askeri sorumlusu Ratko Mladiç gibi katiller, hala yargı önüne çıkarılmadı. Henüz yakalanmayan soykırım organizatörleri ne zaman bulunacak? Bosna'daki soykırıma seyirci kalan ve hatta bu soykırıma dolaylı yollardan zemin hazırlayan Avrupalı siyasilerden kim hesap soracak?

Srebrenica'da 5 bin Boşnak'ı Sırp süngülerine teslim eden Hollandalı askerler ne zaman hesap verecek? Bu sorular, adalet yerini buluncaya kadar sorulmaya ve zihinlerde derin acılar ve şüpheler bırakmaya devam edecektir.

Avrupa'nın ciddi bir delile dayanmadan, tamamen önyargılarla Ermeni meselesi konusunda Türkiye'yi sözde soykırımla suçlamaya çalıştığı bu günlerde Bosna'da yapılmış olan soykırıma karşı hala suskunluğunu sürdürmesini, Avrupa'nın çifte standardını ortaya koyması bakımından kamuoyunun takdirine sunuyorum.''

Kansu, 11 Temmuz Pazartesi günü Türkiye'den 200 kadar aydın ve sivil toplum örgütü yöneticisi ile Srebrenica Potoçari Şehitliği'de düzenlenecek törene katılacaklarını da sözlerine ekledi.

Kansu, basın toplantısından önce, toplu mezarların fotoğraflarının yer aldığı mini bir sergi açarken, basın mensuplarına da katliama ilişkin CD'ler dağıttı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.