TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMI


TBMM Başkanı Arınç, Kabotaj ve Denizcilik Bayramını kutladı.

01 Temmuz 2005 Cuma

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, Kabotaj ve Denizcilik Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç'ın mesajı şöyle :

"Ülkemizin kıyılarında, göl ve ırmaklarımızda mal ve yolcu taşımaları ile sahil ve limanlardaki hizmetlerin yalnızca Türk Bayraklı deniz taşıtlarınca yapılmasına imkân sağlayan kanunun yürürlüğe girişi nedeniyle ilan edilen Kabotaj ve Denizcilik Bayramını en iyi dileklerimle kutluyorum.

Millî Kurtuluş Savaşımızın ardından Cumhuriyetin ilanı ile yeni bir yapılanma içine girilmiş, ülkemizin ulusal ve uluslar arası tüm politikaları yeniden belirlenmiştir. Bu çerçevede, 1 Temmuz 1926 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasayla, karasularımızda, göl ve ırmaklarımızda ticaret yapma, eşya ve yolcu taşıma, kılavuzluk ve her türlü liman hizmeti verme konusunda yabancılara tanınan imtiyazlara son verilmiş, bu imkânlardan yalnızca vatandaşlarımızın yararlanması hükme bağlanmıştır.

Yasanın çıkması ile, denizcilerimiz ve armatörlerimiz de büyük atılımlar gerçekleştirmişlerdir. Tersanelerimizde gerek iç ihtiyaçlar ve gerekse diğer ülkeler için gemi yapımı sağlanmış, deniz ürünlerini değerlendirme imkânımız artmış, deniz taşımacılığında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir.

Bu mutlu günde denizcilik sektörünün gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize içten selam ve sevgilerimi iletiyor, başarılarının devamını diliyorum."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.