TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KOÇ: ''SEYDİŞEHİR'DE MEYDANA GELECEK YARALANMA VE ÖLÜMDEN, İÇİŞLERİ BAKANI'NI DOĞRUDAN SORUMLU TUTUYORUZ''


Koç, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nde yaşanan olayları değerlendirdi.

23 Mayıs 2005 Pazartesi

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nde meydana gelecek yaralanma ve ölümlerden İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yu ''doğrudan sorumlu tuttuklarını'' bildirerek, ''İçişleri Bakanı'nı, emniyet güçlerine zor kullanmamaları için talimat vermeye çağırıyoruz'' dedi.

Koç, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nde yaşanan olayları değerlendirdi. Haluk Koç, hükümetin, ''IMF'ye tam teslimiyet'' anlayışı içinde bütçe açığını kapatmak, dış borç ödemek için hazır para sağlamak amacıyla Türkiye'nin ulusal ekonomisinin temel direklerini bir bir elden çıkarttığını söyledi. CHP'nin, ''bu mantıkla'' yapılan özelleştirmeye karşı olduğunu belirten Koç, ''Erdemir'i, Seydişehir'i satarak neyi ödeyeceksiniz? Sata sata Türkiye'yi hangi kapıya muhtaç edeceksiniz? Bu, Türkiye'nin ulusal güvenlik sorunu ile özdeş olmaya başlamıştır'' dedi.

Haluk Koç, Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nin geçen yıl 26.5 milyon dolar kar ettiğine de dikkati çekti.

Tesislerde direnen işçilere, güvenlik güçlerinin biber gazı kullanarak kuşatma uyguladığını ifade eden Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu kabul etmek mümkün değil. İçişleri Bakanı'na, orada meydana gelen olayların önüne geçmesi için çağrıda bulunuyorum. İktidarın herhalde düğün dernek fasılları bitmiştir, artık ülkenin temel sorunları ile ilgili görevlerini yapmaları gerekiyor. Dramatik bir tablo var ve meşru direniş hakkını kullanan insanlara karşı zor kullanılıyor. Burada haksız, hukuksuz, temelsiz, uzun vadede Türkiye'nin yararına olmayacağı belli olan Seydişehir özelleştirmesi için işçilerin koyduğu direnişi destekliyoruz. Orada meydana gelecek yaralanma ve ölümden İçişleri Bakanı'nı doğrudan sorumlu tutuyoruz. İçişleri Bakanı'nı, emniyet güçlerine zor kullanmamaları için talimat vermeye çağırıyoruz.''

CHP Grup Başkanvekili Koç, bir soru üzerine, Hizb-ut Tahrir örgütünün dün Ankara'da yaptığı eyleme polisin müdahale etmediğini, ancak Seydişehir'deki işçilere zor kullanılmasının ''çifte standart'' olduğunu söyledi.

CHP Konya milletvekilleri Atilla Kart ile Nezir Büyükcengiz'in Seydişehir'de bulunduğunu belirten Koç, olayların büyüdüğü haberlerinin ulaşması üzerine Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin ve Edirne Milletvekili Rasim Çakır ile Alüminyum Tesisleri'ne gitmeyi kararlaştırdı.

BAŞBAKAN'IN ŞİRKETLERİ
Koç, Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilere karşı çok sayıda manevi tazminat davası açtığının bilindiğini söyledi. Bunlarla ilgili olarak Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e, açılan davalar ve sonuçları ile ilgili bir soru önergesini yönelttiğini kaydeden Koç, ''Anlaşılan Sayın Başbakan, şirketlerini kapattıktan sonra tazminat yoluyla zenginleşme tercihini ortaya koymuş'' dedi. Koç, yanıtların ''Yargılamanın gecikmesi sorununun'' Başbakan Erdoğan için geçerli olmadığını gösterdiğini de söyledi.

Ancak davaların görüldüğü mahkemeler ile Yargıtay sürecine ilişkin sorularının bir kısmına yanıt alamadığını, bir kısmına da kısmen yanıt verildiğini bildiren Koç, şunları söyledi:

''Bunların mutlaka bilinmesi gerekiyor. Sayın Başbakan dikensiz gül bahçesi istiyor. Hep pohpohlanacaklar, (Beraber yürüdük biz bu yollarda) şarkısını söylemeye devam edecekler. Bu millet sizinle yürümek istemiyor. İcraatlarınız artık bardağı taşırdı. Köylüye, işçiye hakaret, memura, emekliye azarlama, hak arayana azarlama...
Sayın Başbakan bu yöntemi kullanarak kendisini haklı çıkartmaya çalışıyor, aynı üslubu kendi grubunda da kullanıyor. Birçok toplum kesiminin azarlamalara karşı dava açma hakkı ortaya çıktı. Sayın Başbakan siyaseti tek kale oynamak istiyor. Futbolcu jargonunu çok kullanıyor, tek kale oynamak istiyor. (Kaleci olmasın, hakem olmasın, ben istediğimde gol atayım). Yok öyle yağma Sayın Başbakan...''

ÇİÇEK'İN YANITLARI
Adalet Bakanı Çiçek'in Koç'un önergesine verdiği yanıta göre, Ankara Asliye Mahkemelerinde Başbakan Erdoğan adına 57 manevi tazminat davası açıldı, bunlardan 31'i sonuçlandı, 26'sının ise görülmesine devam ediliyor.

Buna göre, sonuçlandırılan davalardan 21'inin kabulüne, 10'unun ise reddine karar verildi. Retle sonuçlanan 10 davada toplum 190 milyar lira tazminat istendiğini bildiren Çiçek, kısmen kabul edilen 21 davada ise istenen tazminat miktarının 770 milyar lira olduğunu, ancak mahkemelerce 111 milyar 500 milyon lira tazminata hükmedildiğini ifade etti.

Çiçek, açılmış davaların genellikle basın yayın kuruluşları ve bunların çalışanları ile ilgili olduğunu, 6 davanın siyasi kimliği olan kişilere açıldığını, bu davalardan 1'inin reddedildiğini, diğer davaların ise kısmen kabul edildiğini kaydetti. Kabul edilen davalarda siyasi kimliği olanlardan 240 milyar lira tazminat istendiğini belirten Bakan Çiçek, mahkemelerce kararlaştırılan 111 milyar 500 milyon liralık tazminatın 75 milyar lirasının siyasi kişilerce
ödenmesine karar verildiğini bildirdi.

''KOŞ KEMAL KOŞ AF VAR''
Hükümet'in alfabeyi değiştirecek tarzda icraatlarını sürdürdüğünü ifade eden Koç, ''(Koş Ali Koş) yerine (Koş Kemal Koş, Yine Af Var) diye değişiklik yapabilirler'' dedi. ''Meddah'' tarzıyla ülkenin sorunlarına yaklaşanların her uygulamanın içinde kendi özel sorunlarını ön plana çıkarttığını kaydeden Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar artık toplumun vicdanını rahatsız ediyor. Hiçbir dönemde bir bakan için bu kadar özel düzenleme gayreti içine girilmemişti. Ben AKP'li milletvekillerinin de vicdanına sesleniyorum. Yeter artık, artık yeter... Bunu toplumun vicdanı kaldırmıyor, Meclis'in vicdanı nasıl kaldıracak?''

CHP'nin, bazı kamu alacaklarının terkinine ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri sırasında affın 22. Dönem'de görev yapan milletvekillerini kapsamaması yönünde bir önerge vereceğini bildiren Koç, ''Toplumsal bir sorunu halledeceklerini iddia ediyorlarsa kendi özel sorunlarını bunun içinden çıkartmaları gerekiyor'' dedi.Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.