TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KANDOĞAN, BALANDI, AKDEMİR VE ÖZDOĞAN, DYP'DEN İSTİFA ETTİ


Kandoğan, Balandı, Akdemir ve Özdoğan, Parlamentoda ortak basın toplantısı düzenleyerek, il teşkilatları ve delegelerin, kendilerine DYP 8. Olağan Kongresi'nde, Genel İdare Kurulu (GİK) listesinde yer verilmemesine tepki gösterdiğini bildirdiler.

15 Mayıs 2005 Pazar 15:25

DYP'li 4 milletvekili, Ümmet Kandoğan (Denizli), Reyhan Balandı (Afyon), Dursun Akdemir (Iğdır) ve İbrahim Özdoğan (Erzurum) partisinden istifa etti. Dört milletvekilinin istifasıyla DYP'nin parlamentodaki sayısı 3'e düştü.

Kandoğan, Balandı, Akdemir ve Özdoğan, Parlamentoda ortak basın toplantısı düzenleyerek, il teşkilatları ve delegelerin, kendilerine DYP 8. Olağan Kongresi'nde, Genel İdare Kurulu (GİK) listesinde yer verilmemesine tepki gösterdiğini bildirdiler. Milletvekilleri, kendilerinin de tabanın tepkisine kulak vererek istifa ettiklerini söylediler.

Bağımsız Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, ''Tabanın beklentisi şuydu; bu parti kısa süre içerisinde ciddi mesafeler kaydetti. Biz bunu gözlemliyorduk. Ancak bugün gelinen noktada partinin gerçek sahipleri bile hem sayın Genel Başkan'a hem de diğer ilgililere karşı tepki gösterdi. Onlar bu hareketimizin en büyük destekçisi... Maalesef bugün bu yeni yapılanmayla DYP'nin hiçbir yere varamayacağını, bizler milletvekilleri ve delegeler olarak gördük'' dedi.

Herkesin kongreden sonra DYP'den çok şey beklediğini ancak bunun gerçekleşmeyeceğini ifade eden Kandoğan, partinin son seçimde neden baraj altında kaldığının muhasebesinin iyi yapılmadığını söyledi. Kandoğan, ''taban ve teşkilatın talebine kulak verilmediği için DYP'nin akıbetinin baraj altı ve Meclis dışı olacağını'' ileri sürdü.

Kandoğan, Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan'ın da istifa edeceğini kendisine söylediğini aktardı.

Reyhan Balandı (Afyon), Ümmet Kandoğan (Denizli), Dursun Akdemir (Iğdır) ile İbrahim Özdoğan'ın (Erzurum) istifasıyla DYP'nin milletvekili sayısı 3'e düşerken, bağımsız milletvekillerinin sayısı 11'e yükseldi.

Parlamentodaki son sandalye dağılım şöyle:

AK Parti: 356, CHP: 162, ANAP : 10, DYP : 3, SHP : 5, HYP : 1, Bağ : 11, Boş : 2
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.