TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ, AVUSTRALYA'YA YAPTIĞI RESMİ ZİYARETİ TAMAMLAYARAK ANKARA'YA DÖNDÜ


Bülent Arınç, ziyaretinin yapıcı ve yararlı geçtiğini bildirdi.

15 Mayıs 2005 Pazar 09:45

Avustralya Temsilciler Meclisi Başkanı David Hawker ve Senato Başkanı Paul Calvert'in davetlisi olarak resmi bir ziyaret için bu ülkeye giden TBMM Başkanı Arınç ile beraberindeki heyet, Ankara'ya geldi.

Bülent Arınç, Esenboğa Havalimanı'nda gezisiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Ziyaretim, Türkiye-Avustralya Parlamentoları arası ilişkiler için olduğu kadar, tüm alanlardaki ikili ilişkilerimiz bakımından da son derece yapıcı ve yararlı biçimde gerçekleşmiştir" dedi.

Melburn, Canberra ve Sydney'de çok yönlü ve kapsamlı temaslarda bulunduğunu belirten Arınç, şöyle devam etti:

"Avustralyalı yetkililerle yürüttüğüm tüm yoğun temaslarda, Parlamentolar arası ilişkilerimiz yanı sıra, çok yönlü ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi konularında görüş alış verişlerinde bulunduk. Ayrıca, ülkelerimizi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldık.

Avustralya'daki temaslarım sırasında görüştüğüm Türk Toplumu temsilcilerinin Avustralya'ya yaptıklarını çok yönlü katkıları yakînen öğrenmekten ve gözlemlemekten büyük memnuniyet ve gurur duydum.

Ziyaretimin gerçekleştiği her üç merkezde de önde gelen Avustralya televizyon, radyo ve basın organlarına mülakatlar verdim.

Avustralya ziyaretimin Parlamentolarımız arasındaki işbirliğini ve mevcut ikili ilişkilerimizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. "

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.