TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ, AVUSTRALYA SENATO BAŞKANI CALVERT VE TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI HAWKER İLE GÖRÜŞTÜ


Arınç ve beraberindekiler Kanberra'da ilk olarak Avustralya Savaş Müzesindeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Savaş Müzesi'ni gezen heyete müze yetkilileri tarafından bilgi verildi.

11 Mayıs 2005 Çarşamba

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki parlamento heyeti Avustralya ziyaretinin dördüncü gününde Melbourne'den başkent Kanberra'ya geçerek Senato Başkanı Paul Calvert ve Temsilciler Meclisi Başkanı David Hawker ile görüştü.

Arınç ve beraberindekiler Kanberra'da ilk olarak Avustralya Savaş Müzesindeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Savaş Müzesi'ni gezen heyete müze yetkilileri tarafından bilgi verildi.

Savaş Müzesi'nde yeni açılan Gelibolu Muharebeleri konulu serginin Atatürk köşesini gezerken duygulanan Arınç ve heyet üyeleri ''Çanakkale Türküsü''nün ilk mısrasını birlikte söylediler.

Arınç başkanlığındaki heyet daha sonra Savaş Müzesi'ne giden Anzak Tören Yolu'nun başındaki Atatürk Anıtı'nı da ziyaret ederek çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Arınç ve beraberindekiler, Avustralya Ulusal Üniversitesine bağlı Arap ve İslami Etüdler Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Türk Dili,Tarihi ve Kültürü Kürsüsünü ziyaret ederek kürsü başkanı Prof. Dr. Mehdi İlhan'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TBMM Başkanı Arınç, daha sonra parlamento binasına giderek Avustralya Senato Başkanı Paul Calvert ve Temsilciler Meclisi Başkanı David Hawker ile görüştü.

''ARAMIZDAKİ MESAFE UZAK OLSA DA...''
Arınç, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, Türk ve Avustralya halkları arasında çok köklü, derin ve samimi ilişkiler bulunduğunu belirtti. İki ülke arasında dostluk köprüsünü oluşturan iki olay yaşandığını, 1915 yılında Gelibolu'da savaşan tarafların günümüzdeki dostluğuna şimdi herkesin gıptayla baktığını kaydeden Arınç, Türkiye'den Avustralya gelen 150 bin kişilik Türk toplumunun da iki ülke arasında dostluk köprüsü oluşturduğunu söyledi. Arınç, ''Türk kökenli Avustralyalılar büyük bir güven içinde yaşıyorlar. Aramızdaki mesafe uzak olsa da bu iki olay bizi birbirimize yakınlaştırmıştır'' dedi.

Parlamentolar arası ilişkilere çok önem verdiğini, çünkü parlamentoların o ülkelerin halklarını temsil ettiğini ifade eden Arınç, Avustralya ile ticari ilişkilerin çok iyi bir trend takip ettiğini, ticaret hacminin son 3 yılda 3 misli artarak 600 milyon Avustralya Doları'na ulaştığını belirtti. Arınç, eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerin de arttırılması gerektiğini söyledi.

Arınç ''dış politikada hedeflerimizin aynı olduğunu biliyorum. Türkiye'nin AB üyeliğini Avustralya destekliyor. İki ülke de terörizme karşı da barış ve özgürlükten yana bir politika izliyor. BM ve diğer kurumlarda işbirliği içinde çalışıyor'' diye konuştu.

HAWKER'İN SÖZLERİ
Avustralya Temsilciler Meclisi Başkanı David Hawker da konuşmasında, Türkiye ile Avustralya arasında çok yakın ilişkiler bulunduğunu, Türk kökenlilerin Avustralya'ya çok büyük katkıları olduğunu söyledi.

Hawker, Avustralyalı gençlerin Türkiye'nin bölgesinde büyük bir rol oynadığını bildiklerini ifade etti. Hawker, Anzak Anma Törenleri sırasında Türk makamlarının ve Türk insanının gösterdiği sıcaklık ve misafirperverliğin Avustralya tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Avustralya Temsilciler Meclisi Başkanı Hawker, akşam da TBMM heyeti onuruna bir yemek verdi. Hawker, yemekte yaptığı konuşmada iki ülke arasında çeşitli alanlarda anlaşmaların, görüşmelerinin sürdüğünü, bu çerçevede ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi. Türk öğrencilere burs verilmesi çalışmalarının sürdürüldüğünü bildiren Hawker, iki ülke arasında üniversite gençlerine karşılıklı olarak çalışarak tatil yapma imkanı sağlanacağını da belirtti.

DERİN DOSTLUK
TBMM Başkanı Bülent Arınç da Türkiye ve Avustralya halkları arasında dünyada eşinde ender rastlanan özel bağlar oluştuğunu, 90 yıl önce Gelibolu sahillerinde başlayan ilk tanışmanın uluslarımız arasında günümüze kadar giderek güçlenerek gelişen derin ve saygın bir dostluğun temellerini attığını belirtti.

Arınç, parlamentolar arasında her düzeyde ilişkilerin yoğunlaştırılarak sürdürülmesinin, Türkiye-Avustralya arasındaki çok yönlü işbirliğine yapıcı katkılarda bulunacağını belirterek şunları kaydetti:

''Terörle mücadeleye yıllarını vermiş, büyük acılar yaşamış bir ülke olarak uluslararası toplumun karşı karşıya bulunduğu en ciddi sorun olan terörizmle mücadelede Avustralya'nın bölgesel ve uluslararası barış ve istikrara yaptığı katkıları takdirle karşılıyoruz. Biz terörizmle mücadelenin uluslararası dayanışma ile başarıya ulaşabileceğine inanıyoruz. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün de tüm imkanları ile bu mücadeleyi etkin olarak sürdürmekte kararlıdır.

Türkiye, NATO'nun güçlü üyesi ve AB ile üyelik müzakerelerine başlayacak aday üye sıfatıyla çalkantılı bölgesinde bir istikrar kaynağı olmayı, dış politikasının önemli önceliği saymaktadır. Modern Türkiye'nin kurucusu ve 20. Yüzyılın yetiştirdiği en büyük devlet adamları arasında haklı yerini alan Mustafa Kemal Atatürk'ün de isabetle vurguladığı gibi, ilkemiz 'yurtta ve dünyada barış'tır''

Arınç başkanlığındaki Türk parlamento heyeti yarın da Avustralya Federal Başbakanı John Howard ve Dışişleri Bakanı Alexander Downer ile görüşecek.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.