TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MİLLÎ EGEMENLİK YILINDA İLK MİLLETLE KUCAKLAŞMA MANİSA'DA GERÇEKLEŞTİ


Millî Egemenlik Yılı kutlama programı çerçevesinde Manisa'da düzenlenen ve onbinlerce kişinin katıldığı halk konserinde sanatçı Kıraç ve İzel izleyicilere coşkulu anlar yaşattılar. Konseri izleyen Arınç, ''Egemenlik hakkının büyük ve vazgeçilmez bir değer olduğunu tekrar göstermek istiyoruz'' dedi.

26 Mart 2005 Cumartesi

Millî Egemenlik Yılı kutlama programı çerçevesinde ilk milletle kucaklaşma Manisa'da gerçekleşti. Onbinlerce kişinin katıldığı halk konserinde sanatçı Kıraç ve İzel, izleyicilere coşkulu anlar yaşattılar. Konseri izleyen TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Egemenlik hakkının büyük ve vazgeçilmez bir değer olduğunu tekrar göstermek istiyoruz'' dedi.

Manisa 465. Mesir Macunu Şenlikleri etkinlikleri ile de denk düşen ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen konsere, TBMM Başkanı Bülent Arınç da katıldı. Arınç yaptığı konuşmada, TBMM'nin kuruluşunun 85. yıldönümü olduğunu anımsatarak, tüm yurdun büyük heyecan ve coşku içinde olduğunu söyledi. Milletvekilleriyle birlikte bu yılı ''Millî Egemenlik Yılı'' olarak kutlamayı kabul ettiklerini anlatan Arınç, ''Bunu, sadece Ankara'da 23 Nisan günü değil, tüm yıl boyunca bütün Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlayacağız'' diye konuştu.

''Egemenlik hakkının büyük ve vazgeçilmez bir değer olduğunu tekrar göstermek istiyoruz'' diyen Arınç, 1 yıl boyunca sütçüsünden bürokratına, işadamından işçisine kadar egemenliğin ne anlama geldiğini anlatacaklarını belirtti.

Konserin ardından, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Manisa Valisi Orhan Işın, sanatçılar İzel ile Kıraç'a teşekkür plaketi verdi. Etkinlikte, havai fişek gösterileri de yapıldı.

UÇURTMA ŞENLİĞİNE KATILDI
465. Manisa Mesir Şenlikleri nedeniyle Manisa'da ayrıca bir uçurtma şenliği düzenlendi. Şenlikte konuşan Arınç TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Bu yıl millî egemenlik yılı olduğu için Türkiye'nin her yanında egemenlik konusunu gündemde tutacağız'' dedi.

TBMM Başkanvekilleri Nevzat Pakdil ve Sadık Yakut, Meclis İdare Amiri Feyzi Berdibek ile milletvekillerinin de katıldığı şenlik, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Fakültesi önündeki alanda düzenlendi.

TBMM Başkanı Arınç, mesir törenlerinin önemli bir gelenek olduğunu ve 465 yıldır aralıksız devam ettiğini belirterek ''Ecdadımızın bıraktığı bu geleneği sürdürme kararlılığındayız. Her yıl bu geleneği en iyi şekilde kutlamaya çalışıp, şifalı mesiri kapma heyecanını yaşıyoruz'' dedi.

TBMM'nin 85. kuruluş yıldönümü etkinliklerine de değinen Arınç, Meclis'in 23 Nisan 1920'de ilk kez toplandığını ve o tarihte halen bağımsızlık mücadelesi verildiğini hatırlattı. Arınç, şunları söyledi:

''Büyük Atatürk ve onunla birlikte hareket eden, ülkenin bağımsızlığını savunan her vatansever, önce meclisin toplanmasına, Meclis'in bu bağımsızlık mücadelesini yürütmesine karar verdi. Daha sonra Meclisimiz, Gazi Meclisi olarak Îstiklâl Mücadelesini başarıya kavuşturdu. Cumhuriyet ilan edildi. 80 küsur yıldan bu yana da büyük bir devlet olarak tarih sahnesinde yerimizi aldık.

Bu yıl millî egemenliğin 85. yıldönümüdür. Biz bu yıl millî egemenliğimizin ne anlama geldiğini, çocuklarımızdan en yaşlı insanımıza kadar bir bilinç olarak yerleştirmek istiyoruz. Bu yıl millî egemenlik yılı olduğu için Türkiye'nin her yanında egemenlik konusunu gündemde tutacağız.''

Arınç, halkın temsil yeri olan meclisin güçlü olmasının, demokrasinin, özgürlüklerin, hürriyetin ve bağımsızlığın güçlü olması anlamına geldiğini dile getirdi.

Uçurtma şenliğine de değinen Arınç, uçurtmanın çocukluk günlerinin hatırası olduğunu ve çocukluk yıllarında çok önemli yeri bulunduğunu kaydetti. Arınç, ''Uçurtmada özgürlük vardır, çocukluk günlerinin en büyük oyuncağıdır. Bugün çocuklarımızla bu sevinci paylaşmak istedik'' diye konuştu. Arınç, daha sonra çocuklara uçurtmalarını dağıttı.

PEHLİVAN GÜREŞLERİ
TBMM Başkanı Bülent Arınç ayrıca, ''1. Yağlı Pehlivan Güreşleri''nin izledi. 30'u baş pehlivanlıkta olmak üzere 300'ün üzerinde güreşçinin yarışmalarda birinci, ikinci ve üçüncülere para ve çeşitli ödüller verildi.

Manisa'daki etkinlik programı, bugün mesir macunu saçım töreninin yapılmasının ardından sona erecek.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.