TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ARINÇ POLONYA ZİYARETİNİ SÜRDÜRÜYOR...CIMOSCEWIZC: "AB GENİŞLEME SÜRECİNDE TÜRKİYE MUTLAKA OLMALI''


TBMM Başkanı Arınç, Polonya Meclis Başkanı Cimoscewizc ve Senatosu Başkanı Pastusiak ile görüştü

16 Mart 2005 Çarşamba

TBMM Başkanı Bülent Arınç, resmi bir ziyarette bulunmak üzere gittiği Varşova'daki ilk temasını Polonya Meclis Başkanı Wlodzimierz Cimoscewizc ile yaptı.

Polonya Meclis Başkanı Cimoscewizc, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluğun 600 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade belirterek, Türkiye'nin AB genişleme sürecinde mutlaka olması gerektiğini söyledi.

Polonya'nın AB üyelik süreci hakkında bilgi veren ve bu süreçte 500 dolayında yasa çıkarttıklarını bildiren Cimoscewizc, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini ifade etti. ''AB Genişleme sürecinde Türkiye mutlaka olmalı'' diyen Cimoscewizc, koşulların çok hızlı değiştiğini, 5 yıl önceden bugünü tahmin etmenin mümkün olmadığını, dolayısıyla gelecek 10-15 yılda da neler yaşanacağının bilinemeyeceğini ifade etti.

Fransa ve Almanya gibi bazı ülkelerin AB'nin kapsamını dar tutmak istediğini dile getiren Cimoscewizc, ''Ancak AB'nin genişleme süreci kaçınılmaz. Ukrayna da Türkiye de bu süreç içinde olmalı'' diye konuştu. Cimoscewizc, Türkiye'nin üretimden ticarete kadar her alandaki faaliyetlerinde AB kriterlerine uymasının üyelik sürecini kolaylaştıracağını söyledi.

POLONYA'DAN DESTEK İSTİYORUZ
TBMM Başkanı Arınç da iki ülke arasındaki dostluğun önemine değindi. Polonya'daki Türkoloji Kürsüsü'ne olan ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Arınç, iki ülke gençlerinin karşılıklı olarak birbirlerinin kültürlerine olan ilgisinin kendilerini sevindirdiğini anlattı.

Türkiye'nin Polonya'nın AB'ye uyum sürecindeki tecrübelerinden yararlanmak istediğini kaydeden Arınç, ayrıca bu ülkeden bu konuda destek istediklerini de ifade etti. Arınç, TBMM'nin son 2-3 yıldır AB müktesebatına uyum için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini, pek çok reformu yaşama geçirdiğini anlattı.

Arınç ve beraberindeki heyet daha sonra Polonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Zofia Wılczynska ve grup üyeleri ile biraraya geldi. Arınç, bu görüşmenin ardından da Parlamentolararası Birlik Polonya Grubu Başkanı J. Chaladaj tarafından heyet onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

SENATO BAŞKANI İLE GÖRÜŞME
TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki heyet, daha sonra Polonya Senatosu Başkanı Pastusiak ile görüştü. Pastusiak, Türkiye ile Polonya'nın dış politikada amaçlarının çok yakın, hatta aynı olduğunu ifade etti. Türkiye'ye, Polonya'nın NATO üyeliğine verdiği destekten dolayı teşekkür ettiğini kaydeden Pastusiak, buna karşılık kendilerinin de Türkiye'nin AB üyeliğine desteğinin tam olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin AB giriş sürecinde 42 yıl bekletilmesinin mantıksal bir cevabının bulunmadığını belirten Pastusiak, ''Biz AB üyeliği için geçen 10 yıllık sürece itiraz ediyorduk. Dolayısıyla sabırsızlığınızı tamamiyle anlıyoruz ve görüşlerinizi aynen paylaşıyoruz'' diye konuştu. AB üyelik sürecinde en zor konulardan birisinin AB'nin müktesebatına uyum olduğunu ifade eden Pastusiak, AB'ye uyumla ilgili tecrübelerini aktarmaya hazır olduklarını ifade etti. Türkiye'ye özel olarak teşekkür etmek isteğini belirten Pastusiak, ''Çünkü Türkiye bulunduğu bölgede istikrar unsuru oluşturuyor. Üstelik
bu bölge hiç stabil değil'' dedi. Polonya Senato Başkanı Pastusiak, ayrıca, Türkiye'nin Polonya'daki yatırımlarının artırılmasını istediklerini bildirdi.

''TÜRK HALKI POLONYA'YA MİNNETTARDIR''
TBMM Başkanı Bülent Arınç ise iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değindi. İki ülke parlamentolarında bulunan komisyonların daha sıkı ilişki içine girmesini ve karşılıklı ziyaretler yapılmasını isteyen Arınç, Polonya ile Türkiye'nin ilişki düzeyinin örnek bir seviyeye ulaştırılmasını arzuladıklarını bildirdi.
Polonya Senatosu'nda oturumu izleme fırsatı bulduklarını belirten Arınç, ayrıca, kendilerinin takdim edilerek, selamlanmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

''Türkiye'nin AB sürecinde geldiği noktada Polonya'nın çok desteğini gördük. Bundan dolayı Türk halkı, Polonya'ya minnettardır'' diyen Arınç, bu desteğin müzakereler sürecinde de Türkiye'nin arkasında olacağına inandıklarını kaydetti. Polonya'nın gerek NATO, gerekse AB'deki önemini bildiklerini kaydeden Arınç, Polonya'nın AB sürecindeki deneyimlerinden yararlanmakistediklerini söyledi. Türkiye ile Polonya arasında ticari, mali ve turizm alanında önemli işbirliklerinin bulunduğunu anımsatan Arınç, kültür bakımından da ilişkilerin artırılmasını beklediklerini ifade etti.

Görüşmenin ardından Arınç, Türkiye'nin Polonya Büyükelçiliği binasında, Varşova Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü Başkanı ile beraberindeki heyeti kabul etti; ayrıca Polonya'da yaşayan Türk vatandaşlarının temsilcileri ile bir toplantı yaptı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.