TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ POLONYA'DA RESMİ TEMASLARINA BAŞLADI


TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Olumlu ve kapsamlı ilişkilerimizin pekiştirilerek, güçlendirilerek sürdürülmesi en büyük arzumuzdur" dedi

16 Mart 2005 Çarşamba

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Parlamentolararası Birlik Polonya Grubu Başkanı J.Chaladaj tarafından onuruna verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, "Olumlu ve kapsamlı ilişkilerimizin pekiştirilerek, güçlendirilerek sürdürülmesi en büyük arzumuzdur" dedi.

Türkiye ve Polonya arasındaki, gücünü geçmişten alan köklü ilişkilerin ve işbirliğinin, gün geçtikçe her alanda daha da gelişmekte olduğunu söyleyen Bülent Arınç, Türk ve Polonyalı Parlamenterler olarak, halklarımız arasındaki temasların artması ve birbirlerini daha yakından tanıyıp, anlamalarının sağlanması için bizlere büyük görevler düştüğünün farkındayız" diye konuştu.

Geçmişi 15. yüzyıla dayanan Türkiye-Polonya ortak tarihinde pek çok değerli devlet adamı, asker ve sanatçı farklı alanlarda ilişkilere somut katkılar sağladığını bunlardan en önemlisinin Polonya'nın milli şairi Adam Mickiewicz olduğunu kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

"Mickiewicz'in (Polonya'nın komşu düşmanlar tarafından ezilmesine hiçbir devlet ses çıkarmadığı günlerde tek dostumuz Türkler olmuştur. Biz Türkleri düşmanımızın önünde eğilmediği ve Polonya'nın işgalini kabul etmediği için severiz) sözleri bizler için çok anlamlı ve değerlidir.

Ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunmuş ve iz bırakmış bu kişilerin çabalarını halklarımızın temsilcileri olan biz Parlamenterlerin de her alanda özenle ve kararlılıkla takip etmemiz gerektiğini düşünüyorum.


Ülkelerimiz arasındaki iyi dostluk ve ittifak ilişkilerine zarar verebilecek yabancı unsurların yıkıcı faaliyetlerini, olumsuz gayretlerini engelleyecek nitelikteki gerekli tüm önlemleri karşılıklı olarak vakitlice alacağımıza ve onlara fırsat vermeyeceğimize inanıyorum"

Türkiye'nin, Dost Polonya devletinin, NATO ve AB üyelikleriyle Avrupa'da sahip olduğu saygın konumundan ötürü büyük memnuniyet duyduğunu belirten Arınç, Türkiye'nin de Avrupa Birliği üyeliği hedefinde kararlı ve emin adımlarla ilerlediğini vurguladı. AB ile Türkiye arasındaki ilişkilern 17 Aralık'taki AB Zirvesi'nden sonra önemli bir döneme girdiğini hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:

"AB üyeliğine giden süreçte dayanak noktamızı, Cumhuriyetimizin, kurucusu büyük Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda, gerçekleştirilen reformlar ışığında, insan haklarına saygılı, laik ve demokratik oluşum felsefesi, modern dünyanın ortak değerlerini özümsemek ve paylaşmak kararlılığı ile ekonomik başarıları kadar, halkımızın güçlü desteği oluşturmaktadır.

Türkiye'nin AB yolundaki adımlarında Polonya'nın şimdiye kadar sağladığı desteğe bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Polonyalı dostlarımızın desteğinin önümüzdeki dönemde de sürdürüleceğine ve bu yöndeki tecrübelerinin de Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ışık tutacağına yardımcı olacağına inanıyoruz."


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.