TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YALÇINTAŞ: ''SEÇİMLERİ AK PARTİ'YE MAL ETMEK YANLIŞTIR''


Yalçıntaş, AK Parti TBMM Grup toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

16 Mart 2005 Çarşamba

AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimleri ile ilgili olarak, ''Seçimleri AK Parti'ye mal etmek yanlıştır'' dedi.

Yalçıntaş, AK Parti TBMM Grup toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Oğlu Murat Yalçıntaş'ın İTO Başkanlığı'na seçilmesi ile ilgili soruyu yanıtlayan Yalçıntaş, şunları söyledi:

''Seçimleri AK Parti'ye mal etmek yanlıştır. Seçim açık ve şeffafça yapılmıştır. İstanbul tüccarları, işadamları da herhalde uyanık olmayan insanlar değillerdir. Türkiye'nin en kültürlü, en faal, ülkemize o büyük ihracatları sağlayan, o büyük üretimi sağlayan kişiler (AK Parti böyle dedi) diye davranmazlar. Demokratik bir seçim olmuştur. Açık yarış, açık seçim olmuştur ve Murat Yalçıntaş da kazanmıştır.

Benim oğlum olduğu için söylemiyorum. Murat Yalçıntaş da buna layıktır. Başarılı bir işadamıdır. Yabancı ülkeleri çok iyi bilir, 4 lisanı çok iyi bilir. Bilgisi, sağlığı, formasyonu, heyecanı buna müsaittir. Kendisini tebrik ediyorum. Mehmet Yıldırım Bey'e de yaptığı hizmetlerden dolayı bir İstanbul sakini olarak teşekkür ediyorum. O da çok hizmet etti''

Yalçıntaş, ''İTO seçimleri AK Parti ile ilişkilendirildi'' yönündeki değerlendirme üzerine de, ''Ben asla devreye girmedim. Asla girmedim. Kendisi başarılı bir işadamı. Murat Yalçıntaş daha önce İTO Meclisi'ne de seçilmişti. Piyasayı da çok iyi tanıyor. İspanya'dan Pakistan'a kadar ihracat yapıyor. Makina mühendisi. Ekonomi okumuş, Harward'da ekonomi masteri yapmış biri. Benim de oyum olsaydı Murat Yalçıntaş'a verirdim.''

MEDYADAKİ YABANCI SERMAYE PAYI
Yalçıntaş, TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen TMSF'nin elindeki mal ve iştiraklerin satışını kolaylaştıran ve yabancıların Türkiye'de televizyon sahibi olmalarına olanak sağlayan teklifle ilgili sorulara karşılık, Türkiye'de Star ya da benzeri yayın kuruluşlarını satın alacak Türk sermayesi bulunduğunu söyledi. Yalçıntaş, yayın organlarını yabancılara bırakmanın karşısında olduğunu vurguladı.

Yalçıntaş, ''çekinceleriniz nelerdir?'' sorusuna karşılık, bazı malların ve hizmetlerin kritik olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Kamuoyunu yönlendiren yayınlar, radyolar, televizyonlar, üniversiteler...Biz yabancı üniversite açılmasına izin veriyor muyuz? Vermiyoruz. Yayın da öyledir. Birçok ülke, yayın organlarını kendi sermayeleri dışına çıkarmazlar. En kritik zamanda bizi müşkül duruma sokacak olan yabancı ülkelere bu yayın imkanını yüzde 100 vermemiz, bu kritik hizmetin yabancıların kontrolüne geçmesidir. Karşı olduğum budur.''

Yalçıntaş, planlamacı ve iktisatçı bir kişi olarak yabancı sermayenin gireceği çok alanlar olduğunu, geçmişte Turgut Özal ile birlikte yabancı sermayenin gelmesini teşvik edici kadro içinde yer aldığını kaydetti. Konuyla ilgili kanun çıkacağı zaman Anayasa Mahkemesi üyelerinin yabancı sermayeden korkmamaları gerektiğini bizzat gidip izah ettiğini anlatan Yalçıntaş, şu görüşleri dile getirdi:

''Yabancı sermayeye kollarımızı açıyoruz, gelsinler hiçbir şey söylemiyoruz, teşvik ediyoruz. Teşvik Yasası var. Ama iş televizyonlara, gazetelere, radyolara yani kamuoyunu oluşturan vasıtalara gelince biz de elhamdülillah Türk işadamları biraraya gelip gazete, tv kuruyor. Böyle bir durumda bunları niye yabancılara teslim edelim? Çünkü gelen teklifle bunu yüzde 100'e çıkaralım diyorlar. ABD'den Davit efendi, Almanya'dan Hans efendi, Fransa'dan Jacques gelse...Bunlar burada gazete ve televizyonların yüzde 100 sahibi olsa, Türkiye kamuoyunu Türk menfaatleri doğrultusunda objektif olarak bilgilendirecekler mi? Elbette kendi çıkarları ölçüsünde hareket edecekler.''

Eleştirilerini dün Genel Kurul'da dile getirdiğini, başka bir girişimi olup olmayacağı sorusuna karşılık Yalçıntaş, ''Çabam oldu bitti. Ben tek başına her şeyi yapacak kişi durumunda değilim. Nihayet milletvekiliyim. Vazifemi her şeye rağmen yaparım'' dedi.

''BİR GÜNÜN MALİYETİNİ ÖDEMEK ZORDUR''
AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır da aynı konudaki sorulara karşılık, yabancı sermayenin 6 kanala sahip olabilmesinin büyük bir risk olduğunu belirterek, ''Türkiye olağanüstü süreçlerden geçmektedir. Ulusal sermaye vasıtasıyla elde edilecek kanalların kamuoyunu etkileme gücünü biliyoruz. Bir taraftan Ortadoğu süreci, bir taraftan Ermeni, PKK sorunu, onun ötesinde Kıbrıs ve karasuları konusu, medya vasıtasıyla kamuoyunu etkileyebilecek konulardır. Sürekli olmasa bile bir gün etkisi olabilir. O bir günün maliyetini ödemek zordur'' dedi.

110 milletvekili veya CHP Grubu'nun konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürme hakkı bulunduğunu hatırlatan Yalçınbayır, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın 2001'deki geri gönderme tezkeresi dikkate alınırsa, konu aydınlanabilir'' görüşünü ifade etti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.