TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BAŞBAKAN ERDOĞAN, ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI KONUSUNDA CHP İLE ORTAK BİR TAVIR BENİMSEDİKLERİNİ BİLDİRDİ


CHP Genel Başkanı Baykal ile TBMM'de biraraya gelen Erdoğan, daha sonra görüşmeyle ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulundu. Baykal ve arkadaşlarıyla birlikte ortak bir çalışma yaptıklarını anlatan Erdoğan, görüşmede Ermeni soykırımı iddialarının ele alındığını bildirdi.

08 Mart 2005 Salı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda, ''İddia sahipleri, iddialarında samimiyseler, bizim gibi onlar da arşivlerini açsınlar. Bilim adamları ve tarihçilerden oluşacak heyetler buralarda çalışma yapsınlar. Bu çalışmaları gördükten sonra atılacak adım neyse, bu
adımı atmaya Türkiye olarak hazırız'' dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal ile TBMM'de biraraya gelen Erdoğan, daha sonra görüşmeyle ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulundu. Baykal ve arkadaşlarıyla birlikte ortak bir çalışma yaptıklarını anlatan Erdoğan, görüşmede Ermeni soykırımı iddialarının ele alındığını bildirdi.

Ermeni soykırımına yönelik kampanyalara karşı ciddi bir hassasiyet ve duyarlılık içinde olduklarına işaret eden Erdoğan, Baykal ile TBMM çatısı altında tüm parlamenterler olarak nasıl bir ortak tavır alınabileceği üzerinde uzun süren bir görüşme gerçekleştirdiklerini vurguladı.

''Geleceğe yönelik ortak bir tavır benimsedik'' diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şuna inanıyoruz; çarpıtılmış bir geçmiş üzerine olumlu, barışı kendisine temel alan bir gelecek tesis edilemez. Kin ve nefret üzerine olumlu gelecek inşa edilemez. Türkiye olarak hep bunu savunan, hep bu yönde geleceğe yürüyen bir ilke belirledik. AB sürecinde de maalesef birçok ülkede bu tür konular devamlı önümüze getiriliyor. Ermeni meselesi de bu şekilde siyasallaştırılmak suretiyle bizim devamlı önümüze, artarak giden bir tempoyla getirilmek isteniyor. Son zamanlarda bu kampanyalar sürdürülürken 'Mavi Kitap' adı altında, bundan yaklaşık 85 yıl önce yayımlanmış bir kitap... Şimdi dünyada adeta bir kaynak kitap gibi gösterilmek isteniyor. Burada aslı astarı olmayan, gerçekleri yansıtmayan birçok iddialar var. Bunun o zamanki
savaş süreci içinde, hangi niyetlerle hazırlandığı konusunda biz şu anda farklı bir iddiayı ortaya sürmek niyetinde değiliz. Bunu Parlamento'da ortak olarak yaptığımız bir çalışmayla önce inşallah İngiliz Avam Kamarası ve sonra dünyaya duyurmak, açıklamak istiyoruz.''

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Baykal'ın bu konuda kendilerine bir taslak sunduğunu belirterek, ''Biz de bu taslak üzerinde çalışıp, bunu olgunlaştırmak suretiyle -şu anda Dışişleri Bakanlığımızın da yapmakta olduğu bir çalışma var- bu çalışmayı daha sonra ortak bir şekilde TBMM
Başkanlığı'na sunmak ve böylece Parlamento'da ne gibi bir adım atarız, bunu birlikte belirleyeceğiz'' dedi.

''ASLI ASTARI OLMAYAN KAMPANYALAR SONUÇ VERMEZ''-
Erdoğan, konuyla ilgili tavırlarını ise şöyle dile getirdi:

''Tavrımız şudur: Her şeyden önce bu tür aslı astarı olmayan kampanyalar netice vermeyecektir. Samimiyetten uzak kampanyalarla sonuç almak mümkün değil. Bu iddia sahipleri iddialarında samimiyseler, devlet arşivlerimizi biz zaten açmış durumdayız. Onların da arşivleri varsa buyursunlar açsınlar. Kurulacak olan, bilim adamları ve tarihçilerden oluşacak heyetler buralarda çalışmalar yapsınlar. Bu çalışmaları gördükten sonra atılacak adım neyse, bu adımı atmaya Türkiye olarak hazırız. Biz bunda varız. Onlar da bu konuda aynı cesareti gösterebiliyorlarsa, varsa arşivleri açsınlar, bu çalışmaları birlikte yürütelim. Birlikte yürütülecek bu çalışmadan sonra tarihle siyasi hesaplaşma gerekiyorsa, biz iktidarı ve muhalefetiyle bunu da yapmaya hazırız. Ama bu çalışmaları yürüten karşımızdaki heyetlerin de bu noktada insaflı davranmalarını istiyoruz. Çünkü gelecek nesilleri kin ve nefretle, onların yaşamlarını zora sokmak istemiyoruz.''

BAYKAL: ''ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI KONUSUNDA TÜRKİYE'YE YÖNELİK BAŞLATILAN KAMPANYANIN ALTINDA SİYASAL SUÇLAMALAR VE LOBİ ÇALIŞMALARI YATIYOR''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda, Türkiye'ye yönelik bir kampanya tırmandırılmaya çalışıldığını belirterek, ''Bu kampanyanın altında sadece siyasal suçlamalar ve lobi çalışmaları yatıyor. Hiçbir bilimsel temeli ve tarihi gerçekliği yok'' dedi.

Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin çok verimli ve yararlı olduğunu ve soruna ortak çözüm noktaları koyduklarını söyledi.

Türkiye'ye yönelik kampanyaların ciddi biçimde ele alınması ve etkin bir çalışmanın iktidar, muhalefet ve Meclis tarafından ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Baykal, ''soykırımın ciddi bir suçlama olduğunu ve tarih ve belgelerle ispat edilmesi gerektiğini'' belirtti. Bu konuda Türkiye'ye karşı yürütülen kampanyada sadece suçlama yapıldığını ve bilgi belge ve soykırımın temel niteliklerinin hiçbir zaman ortaya konulmadığını kaydeden Baykal, ''Bu gerçekleri TBMM'den tüm dünyaya çağrı yaparak duyurmanın uygun olacağı konusunda tam bir anlayış birliği içinde olduğumuzu gördük'' diye konuştu.

TBMM'nin, İngiltere Avam Kamarası'na çağrıda bulunarak ''Mavi Kitap'' ile ilgili parlamentolararası bir çalışma başlatılması için hazırlıkların sürdürüldüğünü belirten Baykal, ''Artık bu konuda iktidarı ve muhalefeti ile bilimsel bir çalışmaya hazır olduğumuzu ilan etmeliyiz'' dedi.

Türk ve Ermeni heyetlerinin UNESCO denetiminde biraraya gelerek ve karşılıklı olarak arşivlerini açarak, ciddi bir çalışma yapmasının tam
zamanı olduğunu ifade eden Baykal, ''Açın arşivlerinizi ne varsa görelim ve gereğini yapalım. Biz artık bu konudaki gerçeklerin tüm dünya tarafından görülmesini istiyoruz'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Baykal, Türkiye açısından çok büyük önem taşıyan bir konuda, iktidar ile dayanışma ve özgüven içinde olmanın ülke çıkarları açısından çok yerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yaptıkları görüşmede, Ermeni soykırımı iddiaları dışında hiçbir konunun gündeme gelmediğini söylediler.

Erdoğan ile Baykal, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Görüşmede, milletvekili istifalarının gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ''bundan (Ermeni soykırımı iddiaları) daha önemli bir konu olamaz'' dedi.

Baykal da aynı soruya, ''Bizim kaygımız Türkiye'nin temel sorunları ile ilgilidir. Başka bir anlayış, arayış, kaygı, hiçbir şekilde zihnimizden geçmez. O veya o nitelikte bir konuya değinilmemiştir'' karşılığını verdi.

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunun gündeme gelip gelmediği sorusuna da Erdoğan, tek bir konu görüşüldüğünü, onun da Ermeni soykırımı iddiaları olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''Zerre kadar başka hiç bir şey değil. Tek konu görüştük. O da tamamiyle bu sözde Ermeni soykırımı ile ilgili hakkımızdaki kampanyalardır. Bu ülkemizi ilgilendiren bir konudur. Bu kadar önemli bir konunun gündemini başka bir gündem maddesi ile değiştiremeyiz'' dedi.

Baykal da aynı soruya, ''Biz, 'Ermeni konusunu başka konuları konuşmanın kamuflajı diye kullanıyor' olarak görülmemeliyiz. Bunu kimseye yakıştırmam. Bu, ülkenin ciddi bir meselesi. Sadece o meseleyle meşgulüz. Sadece onu konuştuk, başka hiçbir şey de konuşmadık'' yanıtını verdi.

Erdoğan, ''Yetkililerle yüz yüze temaslar gündemde var mı?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Bu süreç... İlk etapta İngiliz Avam Kamarası'na TBMM'nin hazırlayacağı metni, altına tüm milletvekillerimizin imzasıyla göndereceğiz. Ondan sonraki süreçte atacağımız ikili adımlar, bunların hepsi devam ediyor. Bunlar her yerde önümüze geliyor. Ama bundan sonraki süreç, biraz daha farklılık arz edecek.''

''BUNLARI AŞMIŞ DURUMDAYIZ...''
Başbakan Erdoğan, ''AB ülkeleri ile İngiltere ile muhatap olma durumu söz konusu. Peki sorunun asıl kaynağı olan Ermenistan yönetimi ile gerek hükümet gerek Dışişleri kanalı ile bir görüş alışverişi düşünülüyor mu?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Olayın geçmişine baktığımız zaman, İngiltere, Fransa, Rusya bir taraftaydı. Öbür tarafına bakıldığı zaman, Osmanlı'ya varmak suretiyle Almanya ve Türkiye vardı.

Tabi, bu süreci etkileyen hangi ülkeler varsa, o sürecin içerisinde o ülkelerle de görüşmeler şüphesiz ki yapılacak. Ama şu anda attığımız ve atmamız gereken adım bu... Bu adımla beraber onları da geliştirmeyi, yine karşılıklı görüşmelerle, nasıl bunu daha etkin hale getirebiliriz...

Hatta ülkemizde Ermeni müzesi açılışı yapılıyor, biz bizzat gidip açıyoruz. Mabetleri ile ilgili açılış yapılıyor, bizzat gidip açtığımız var. Ermeni Patriği ile rahatlıkla görüşüyoruz. Bunlar farklı ülkelerde bizim temsilcilerimizden esirgenen tavırlardır. Biz bunları aşmış durumdayız. Bunları rahatlıkla yapıyoruz. O süreçte de bunları şüphesiz ki yapacağız. Ermeni vatandaşlarımız, hiçbir zaman bana bir şikayet ilettiklerini görmedim. Çok çok ufak tefek olayların dışında...

Gayet iyi iletişimimiz var ama dünyada da buna benzer bir kampanya söz konusu. Dolayısıyla da bu kampanyaya karşı da bu çalışmayı
yürütüyoruz, yürüteceğiz.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.