TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AĞAR: ''ABD MERKEZ KUVVETLER KOMUTANI GENERAL JOHN ABIZAID'IN ZİYARETİYLE ORTAYA ÇIKAN SONUÇ VAHİM''


DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ABD heyetlerinin son günlerdeki Türkiye ziyaretlerine değinerek, "ABD İncirlik Üssü'nü kullanmak isterken, Türkiye'nin terörizmle ilgili taleplerine en ufak bir kolaylık sağlanmamıştır" dedi.

12 Ocak 2005 Çarşamba

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General John Abizaid'ın ziyaretiyle ortaya çıkan sonucu ''vahim'' olarak niteledi.

Ağar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ABD heyetlerinin son günlerdeki Türkiye ziyaretlerine değinerek, şöyle konuştu:

''Abizaid'ın ziyaretiyle ortaya çıkan sonuç vahimdir. ABD İncirlik Üssü'nü kullanmak isterken, Türkiye'nin terörizmle ilgili taleplerine en ufak bir kolaylık sağlanmamıştır. Terörle mücadele, kendi ülkesinde bile güvenliği sağlayamayan bir hükümete havale edilmiştir. Abizaid'ın açıklamaları, ABD devletinin açıklamalarının bile gerisindedir. Türkiye'nin terörle mücadele talebi bir başka bahara kalmıştır. Bu mu etkili dış politika?''

DYP Genel Başkanı Ağar, basın toplantısında işsizlik sorununa da değindi. İşsizliğin Türkiye'de giderek arttığını ifade eden Ağar, üniversite mezunlarının işsizlik oranının yüzde 25'e yükseldiğini söyledi.

Ekonomide büyüme yaşandığı yolundaki açıklamaları da eleştiren Ağar, ekonomide büyüme olmasına rağmen istihdamda büyüme yaşanmadığına dikkati çekti.

Hükümet'in Acil Eylem Planı ile duyurduğu vaatlerini gerçekleştiremediğini öne süren Ağar, ''duble yol yapımı ile işsizliğe çare bulacaklardı o da olmadı'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''her işadamı bir kişi istihdam etsin'' şeklinde bir açıklama yaptığını hatırlatan Ağar, ''Bu ülkede Başbakan'ın kartviziti geçerli olmamıştır. Hiçbir işadamı personel istihdam etmemiştir'' diye konuştu.

İşsizliğin sosyal tehlikelere de yol açtığına işaret eden Ağar, toplum için pimi çekilmiş bomba haline geldiğini söyledi.

Ağar, Hükümet'in tedbir alması gerekirken sürekli şikayet ettiğini, sosyal politikaları sona erdirdiğini ve orta sınıfı yok ettiğini iddia etti.

Yolsuzluk ve işsizlikle mücadele edeceğini söyleyenlerin sınıfta kaldığını savunan Ağar, ''dini bayramlar öncesi yarım ton kömür, iki paket yağ verilip vatandaş kul durumuna düşürülerek bu sorunlara çözüm bulunamaz'' dedi. Ağar, işsizliğin yarattığı sosyal tahribatın görülmesi için gözlük takmaya gerek olmadığını ifade ederek, Hükümet'in vatandaşa verdiği sözleri yerine getirmesini istedi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.