TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL, DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASINI İSTEDİ


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa-Adalet Karma Komisyonu toplantısına gelerek dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

12 Ocak 2005 Çarşamba

Komisyonun bu isteğini kabul etmeyerek, dokunulmazlığının kaldırılmasını dönem sonuna ertelediği Baykal, ''Benim dokunulmazlığımı kaldırmayarak diğer dosyaları örtbas etmek istiyorlar'' dedi.

Baykal toplantıdan ayrıldıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada milletvekili dokunulmazlığının Türkiye'de en çok tartışılan konuların başında geldiğini ifade etti. Anayasanın 83'üncü maddesinin çağdaş anayasaların hiçbirinde bulunmayan bir genişlikle milletvekili dokunulmazlığını düzenlediğini kaydeden Baykal, ''Maalesef bizim 83'üncü madde, tek parti zihniyetini yansıtan bir madde olarak duruyor. Bu madde Anayasamızın en yanlış, en ilkel, demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne en ters maddesidir. Öncelikle bunun ele alınması lazım'' dedi.

Bu kapsamlı düzenlemeye karşın dokunulmazlığın kaldırılmasının mümkün olduğunu belirten Baykal, bu nedenle Karma Komisyona başvurarak dokunulmazlığının kaldırılmasını istediğini söyledi. Baykal, bugüne kadar ''Başka bir seçenek yokmuş gibi'' gelen dosyaların tümünün otomatik olarak dokunulmazlığın kaldırılmasının ertelenmesi yönünde karara bağlandığını ifade etti. ''Demokratik olmayan Anayasa maddesinin toptancı bir zihniyetle işletildiğini'' savunan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kimse Anayasanın arkasına saklanmasın. Anayasanın yanlış bir düzenleme yaptığı doğrudur. Bunun bu şekilde işletilmesinin sorumlusu, milletvekili, Komisyon ve Genel Kuruldur. Dokunulmazlığın kaldırılmasını istemiyorlar. Anayasa yetkiyi milletvekillerine bırakmış. Nasıl yargılanıp yargılanmayacağına vatandaş kendisi karar vermiyorsa milletvekili de yargılanıp yargılanmamaya karar vermemeli, hukuk karar vermeli. Vatandaş için nasıl işliyorsa milletvekili için de öyle işlemeli.''

''ERTELEME İYİ DEĞİL''
Savunma hakkının en kutsal hak olduğunu belirten Baykal, işlediği iddia edilen suçlar yönünden ayrım yapılmadan tüm milletvekillerinin birlikte ''Dokunulmazlıkları kaldırılması istenenler'' listesinde yeraldığını ve milletvekillerinin de buna yanıt veremediğini söyledi.

Kendisine yargılanma olanağının ''Diğer dosyaları örtbas etmek'' için verilmediğini savunan Baykal, şunları söyledi:

''(Biz senin dosyanı da diğer bütün dosyaları da hep beraber erteleyeceğiz ki bir ayrım olmasın) diyorlar. Benimkini ertelemeyin başkalarınınkini erteleyin. ( O zaman onları teşhir etmiş oluruz) diyorlar. Ben de o teşhiri yapmak istiyorum.

Erteleme iyi değil. Parlamento çoğunluğu şeffaflık, katılımcılık, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü diyorsa bunun somut sınavı burada veriliyordu. Maalesef bu sınavda Parlamento sınıfta kalmıştır. Tümünü yargıdan kaçırma uygulaması içine bir kez daha girmişlerdir.''

Açıklaması sürerken komisyonun dokunulmazlığının kaldırılmasının dönem sonuna ertelendiği haberini alan Baykal, ''Hayırlı olsun. Bu mücadeleyi Genel Kurulda da sürdüreceğiz'' dedi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.